مرگ دلخراش دختربچه عقرب‌گزیده به خاطر تعلل در درمان

ایرنا نوشت: یک دختر هفت ساله بشاگردی که دچار عقرب گزیدگی شده بود، به دلیل تاخیر در رسیدن به بیمارستان میناب جان خود را از دست داد.

معاون شبکه بهداشت و درمان شهرستان بشاگرد روز دوشنبه ضمن تایید این خبر اظهار داشت: این دختر بچه ساکن روستایی در شهر گافر بود که به دلیل تاخیر بسیار در انتقال وی به بیمارستان، پزشکان موفق به نجات وی نشدند.

حسین هاشمی بیان داشت: اگر بیمار عقرب گزیده در شش ساعت اول مراجعه نکند، به نوعی شانس درمان کامل را از دست می‌دهد و هر چه زمان بیشتری بگذرد، به دلیل نفوذ سم در جریان خون با خطر مرگ مواجه می‌شود.

وی تصریح کرد: تورم موضعی، حساسیت و سوزش، بی قراری، تاری دید، تنگی نفس و افزایش تعریق و ترشح بزاق از علائم عقرب گزیدگی است و فرد عقرب گزیده باید در اسرع وقت به مراکز بهداشتی و درمانی مراجعه کند.

طبق گفته بستگان این دختربچه وی صبح روز گذشته دچار عقرب گزیدگی شده و انتقال وی به مرکز درمانی سیت و ماسیتی حدود سه ساعت طول کشیده و پس از رسیدن به آنجا به بیمارستان سردشت منتقل شده، اما در آنجا نیز اقدامی صورت نگرفته و بیمار ساعت پنج عصر به بیمارستان میناب انتقال یافته است.

با وجود تلاش پزشکان برای نجات جان این دختربچه، وی صبح امروز جان خود را از دست داد.

عقرب گزیدگی در هرمزگان در فصل‌های گرم همچون دیگر نقاط گرمسیر کشورمان شیوع بسیار بالایی دارد و در برخی مناطق از جمله شهرستان بشاگرد ماهانه حدود ۹۰ نفر به دلیل عقرب گزیدگی روانه مراکز درمانی می‌شوند.

عقرب زرد کوچک (گادیم) از جمله شایع‌ترین گونه عقرب‌ها در استان هرمزگان است که به علت داشتن نیش کوچک، درد زیادی ایجاد نمی‌کند و فرد گاهی متوجه عقرب زدگی نمی‌شود به همین دلیل به مرکزهای درمانی مراجعه نکرده یا دیر مراجعه می‌کند که این تأخیر می‌تواند شدت علائم را چند برابر کرده و حتی منجر به مرگ شود.

براساس تحقیقات صورت گرفته از سوی جهاد دانشگاهی، گونه گادیم خطرناک‌ترین کژدم (عقرب) کشور و عامل اصلی مرگ و میر ناشی از عقرب زدگی در استان هرمزگان است.

اهمال کاری در خصوص فردی که دچار عقرب گزیدگی شده، ممکن است منجر به مرگ وی شود. با توجه به خطرناک بودن نیش برخی از گونه‌های این حشره باید فرد عقرب گزیده در اولین فرصت به بیمارستان اعزام و آزمایش‌های ویژه برایش انجام شود.

47231
کد خبر 1378942

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 4 =