روایت محمدعلی کشاورز از خسارتی که به هنرمندان وارد شد

ایرنا نوشت: بازیگر سریال‌های ماندگار «هزاردستان» و «پدرسالار» گفت: مسئولان و دست‌اندرکاران امور فرهنگ و هنر کشور در کنار لزوم توجه به مسائل اقتصادی و معیشتی اهالی فرهنگ و هنر، توجه بیشتر به روح و روان زخم خورده و آسیب‌دیده هنرمندان داشته باشند.

هم‌زمان با شیوع ویروس کرونا در کشورمان از ابتدای اسفندماه ۱۳۹۸؛ وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی با همراهی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دستورالعملی مبنی بر تعطیلی فعالیت‌های فرهنگی و هنری به‌ویژه سالن‌های سینما؛ نمایش و برگزاری نشست‌های ادبی با هدف تلاش برای جلوگیری از تجمع افراد در کنار یکدیگر برای قطع زنجیره شیوع این ویروس و گام برداشتن در مسیر شکست دادن ویروس کرونا صادر کردند.

تردیدی در این مساله وجود ندارد که انجام کلیه این امور برای تحقق هدفی ایده‌آل و آرمانی که همانا کمک به رخت بربستن سایه تلخ و غم‌بار این ویروس، اقدامی شایسته و غیر قابل جایگزین به شمار می‌رفت و می‌رود؛ اما آن‌چنان که مسلم و مشخص است تعطیلی فعالیت‌های فرهنگی و هنری در حوزه اقتصادی، آسیب‌ها، خسارات و ضررهایی نیز با خود به‌همراه داشته است.

محمدعلی کشاورز در این زمینه با تقدیر و تشکر از زحمات مسئولان، به‌ویژه کادر درمان، پزشکان و پرستاران که از ابتدای شیوع این ویروس، خالصانه؛ عاشقانه و فداکارانه در مراکز بهداشت و درمان برای ریشه‌کن کردن آن بسیج شده‌اند گفت: همراهی و هم‌فکری مسئولان نشان‌دهنده دغدغه‌مندی آنها در راستای رفع خواسته‌ها، نیازها و پاسخ‌گویی به اهالی فرهنگ و هنر است. هنرمندانی که فعالیت آنها، بقا، دوام و حضور مسئولان در تمامی بخش‌های فرهنگی و هنری کشور را به اثبات می‌رساند.

وی ادامه داد: پیچیدگی و درهم‌تنیدگی مباحث اقتصادی و معیشت خانواده‌های اهالی فرهنگ و هنر در حوزه فعالیت‌های‌شان و تعطیل شدن اقدامات آنها در سایه شیوع ویروس کرونا به‌تنهایی کلاف پیچیده و سردر گمی‌ست که حل شدن آن به نگاه کارشناسانه از یک‌سو و ازسوی دیگر همراهی و همدلی تمامی اهالی خانواده فرهنگ و هنر با مسئولان، دست‌اندرکاران و مدیران بخش‌های فرهنگی هنری کشور نیازمند است.

کشاورز با اشاره به این مساله که شرایط و سازوکار مالی و پیچیدگی‌ کُنش‌های اقتصادی در یَد قدرت مسئولان و کارشناسان خبره این امر است یادآور شد: به‌عنوان یکی از اعضای کوچک خانواده بزرگ فرهنگ و هنر کشورمان تنها نکته‌ای که در این حوزه به ذهن من می‌رسد در کنار لزوم توجه به مسائل اقتصادی و معیشتی اهالی فرهنگ و هنر، توجهی بیشتر به روح و روان زخم خورده و آسیب‌دیده هنرمندان است.

مهم‌ترین رسالت و مسئولیت خانواده فرهنگ و هنر تلاش برای رشد و تعالی فرهنگی جامعه است. این مگر با روحِ لطیف، روانِ آرام و نگاهِ توام با زیبایی‌شناسی و حساسیت هنرمندان میسر نمی‌شود. هنرمندان افرادی هستند که لطافت روحی آنها نسبت به دیگر آحاد جامعه به‌مراتب بیشتر است و در مواجهه با بحران‌ها؛ از جمله کرونا و تمامی عواقب تلخ و غم‌بار آن؛ زخم‌های آکنده از این بحران، عمیق‌تر و شدیدتر و اثرگذاری بیشتری بر هنرمندان جامعه دارد.

بازیگر سریال های ماندگار هزاردستان و پدرسالار خاطرنشان کرد: درست بر همین اساس است که مسئولان، دست‌اندرکاران و برنامه‌ریزان عرصه مدیریت فرهنگ و هنر کشورمان نباید نگاه‌شان در حوزه جبران خسارت‌ها تنها بر مسائل مالی استوار باشد.

وی تصریح کرد: دل‌جویی، همراهی و به آرامش رساندن جامعه فرهنگ و هنر کشور که بار سنگین و رسالت بزرگ آرامش و نشاط اجتماعی و امنیت روانی جامعه بر دوش آنها و تولیداتشان است از مهم‌ترین بخش‌ها و مسئولیت‌هایی است که تمامی دست‌اندرکاران این عرصه باید توجهی بیش از پیش به آن داشته باشند. 

۲۵۸۲۵۸
کد خبر 1378995

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =