۰ نفر
۳ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۲:۲۴
برترین کتاب هایی که قبل از مرگ باید خواند

قطعا تعداد کتاب هایی که توصیه می شود، قبل از مرگ آن ها را بخوانید بسیار بیشتر از چیزی است که ما بخواهیم در یک مقاله به بررسی آن ها بپردازیم. هر فرد با توجه به روحیات، سلیقه و نوع جهان بینی خودش نگاه متفاوتی به زیباترین کتاب های جهان دارد. از این رو نمیتوان گفت یک لیست صدتایی از انواع کتاب وجود دارد که شما باید حتما پیش از مرگ آن ها را مطالعه کنید!

 اما می توان گفت برخی از کتاب ها هستند که اگر آن ها را مطالعه کنید، این احتمال وجود دارد که جهان بینی و طرز فکرتان تکامل یابد. در اصل این رسالت تمام کتاب هاست اما برخی کتاب ها در انجام این رسالت پیشتاز هستند که در این مقاله به بررسی 3 مورد از آن ها پرداختیم.

کتاب 21 درس برای قرن، کتابی که زندگی شما را زیر و رو می کند!

اگر از کتاب انسان خداگونه: تاریخ مختصر آینده، لذت برده اید، پیشنهاد می کنیم حتما کتاب 21 درس برای قرن را در لیست کتاب هایی که باید بخوانید، قرار بدهید.

کتاب 21 درس برای قرن، سومین نوشته ی یووال نوح هراری است که در این کتاب تمرکز نویسنده، بیشتر بر زمان حال و موقعیت زندگی ماست. زمانی که مقدمه کتاب را مطالعه کنید این چند سوال را مشاهده خواهید کرد:

· اکنون چه چیزی در حال روی ‌دادن است؟

· بزرگ ‌ترین چالش‌ ها و مهم‌ ترین انتخاب ‌های امروز چیست؟

· به چه چیزی باید توجه کنیم؟

· چه چیزی باید به کودکانمان بیاموزیم؟

شاید فکر کنید با یک کتاب معمولی روبرو هستید اما باید بدانید که این کتاب ارزشمند شما را به سمت چالش های گسترده ای هل خواهد داد. همانطور که بیل گیتس، درمورد کتاب 21 درس برای قرن، نظر مثبتی داشته و با گفتن جمله ی زیر، مطالعه ی این کتاب را توصیه کرده است.

بیل گیتس: "کتاب ۲۱ درس برای قرن چالش‌ های پیچیده عصر حاضر را به ‌روشنی بررسی کرده و به همین دلیل، خواندن آن ضروری است."

این کتاب از 5 بخش اصلی تشکیل شده که در بخش اول به چالش تکنولوژیک می پردازد و در چهار فصل به مباحث آرمان زدایی، کار، آزادی و برابری پرداخته شده است.

بخش دوم کتاب در مورد چالش سیاسی است که فصل های جامعه، تمدن، ناسیونالیسم، دین و مهاجرت را پوشش می دهد.

موضوع سومین بخش کتاب، یاس و امید است که مباحث جنگ، فروتنی، خدا، تروریسم و سکولاریسم در آن مطرح می شود.

بخش چهارم کتاب نیز که حقیقت نام دارد درس هایی اعم از جهل، عدالت، پسا خقیقت و افسانه علمی را بررسی می کند. سه درس تعلیم، تربیت، معنا و مراقبه در آخرین بخش کتاب به نام بخش انعطاف پذیری بررسی خواهد شد.

  • کتاب سالار مگس ها نوشته ویلیام گلدینگ، از تاثیر گذار ترین کتاب ها

اگر شما هم از دسته افرادی هستید که فکر می کنید بسیاری از رفتارهایمان را از انسان های نخستین به ارث برده ایم و ژنتیک در این میان نقش مهمی داشته، عاشق این کتاب خواهید شد.

بسیارند افرادی که معتقد هستند، حتی غذا خوردن انسان های امروزی، به شکل انسان های نخستین است. همانقدر پر اشتیاق و همانقدر حریص. با اینکه انسان های نخستین مجبور بوده اند، هر بار مقدار زیادی غذا بخورند زیرا زمان شکار بعدی و پیدا شدن طعمه بعدی مشخص نبود.

اما امروزه که حتی در این دنیای مدرن یخچال ها و فروشگاه ها پر از مواد غذایی هستند، چرا انسان ها هنوز طمع دارند و زمان حاضر شدن سر میز ناهار و شام، دست و پایشان از گرسنگی می لرزد؟ آیا به راستی این نشانه ها، حفره های تاریک و عجیب انسان ها را نشان می دهد؟

اگر شما هم به این موارد فکر می کنید و به صورت کلی حفره های تاریک انسان ها برایتان جالب است حتما کتاب سالار مگس ها را مطالعه کنید. البته که اگر تاکنون هم این موارد به ذهنتان نرسیده، حتما پیش از مرگ این کتاب را بخوانید.

این کتاب بعد از جنگ جهانی دوم به قلم ویلیام گلدینگ نوشته شده و به صورت کامل به ذات وحشی انسان اشاره دارد. شاید در وجود هر انسان یک شیطان خوابیده باشد. داستان این رمان درباره چندین کودک است که بعد از سقوط هواپیما در یک جزیره، مجبور به ساخت زندگی جدید هستند. در نهایت اگر فکر می کنید این بحث برایتان جالب است، می توانید با مراجعه به سایت مارکا کتاب، این کتاب را با هزینه مناسب تهیه کنید. مارکا کتاب، یکی از بهترین فروشگاه های آنلاین کتاب است. البته نه تنها کتاب های خواندنی قبل از مرگ، بلکه انواع کتب درسی و کمک درسی اعم از کتاب های انتشارات گاج، قلم چی و رهپویان دانش  نیز در این سایت به فروش می رسد.

  • کتاب مورد عجیب دکتر جکیل و آقای هاید، بهترین کتاب ادبی و روانشناختی

این کتاب که با نام دیگر دکتر جکیل و مستر هاید نیز شناخته می شود، در سال 1886 در لندن منتشر شد و به طول نیجامید که طرفداران بسیار زیادی پیدا کرد و البته منتقدان نیز، به سادگی از این کتاب گذر نکردند.

به صورت کلی آنچه که در این رمان به آن پرداخته می شود، جدا نبودن خیر از شر است. اینکه انسان می تواند نمونه بارز و کاملی از یک مرجع خیر و شر باشد. در اصل آنچه که در رمان مورد عجیب دکتر جکیل و آقای هاید به خوبی شفاف سازی شده است، دوگانگی شخصیتی است که به شکل ها ممکن خود را نشان می دهد. شاید شما هم بعد از مطالعه این کتاب دچار دوگانگی شوید که به راستی چه مرزی میان خوبی و بدی وجود دارد. آیا همه چیز می تواند نسبی باشد؟

کتاب مذکور، یکی از بهترین کتاب هاست که به خوبی در مباحث روان شناختی، ادبی و فلسفی مورد توجه قرار گرفته است. اگر شما هم این کتاب و یا دو کتاب پیشنهاد شده ی این مقاله را مطالعه کرده اید، نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

2121

کد خبر 1379800