۰ نفر
۳ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۸:۳۰

ایرنا نوشت: عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت:‌ بین ۵ تا ۵۰ درصد از بیماران مبتلا به کرونا دچار عوارض گوارشی و اسهال هستند که دلیل آن انتقال ویروس به روده است.

دکتر سید رضا فاطمی، فوق تخصص گوارش و کبد در گفت و گویی که امروز چهارشنبه دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی درباره اثر ویروس کرونا منتشر کرده است، افزود: در افرادی که بیماری کرونای آنان شدت یافته و بیمار جز گروه‌های با ریسک بالا محسوب می‌شود گاهی اوقات نارسایی در کبد و پانکراس نیز رخ می‌دهد. البته این در این مواقع بیمار دچار شوک شده و به آی سی یو احتیاج پیدا کرده است.

وی افزود: در تعدادی از مبتلایان تظاهرات گوارشی نیز مشاهده شده است و مقالات نشان می‌دهد بیماری در پنج تا ۵۰ درصد افراد مبتلا به کووید ۱۹ می‌تواند همراه با علائم گوارشی باشد.

این متخصص با بیان اینکه اسهال یکی از متداول ترین علائم گوارشی کووید ۱۹ است، گفت: فرد مبتلا علاوه بر علائم تنفسی از جمله گلودرد، سرفه، تب و تنگی نفس دچار اسهال نیز می‌شود.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با تاکید بر از دست رفتن آب بدن در افرادی که بر اثر بیماری کرونا دچار استفراغ و اسهال می شوند، مصرف فراوان بیماران آب و مایعات را برای بیماران مبتلا به کرونا توصیه کرد.

وی افزود:‌ احتمال آسیب به کلیه‌های افراد بیمار بر اثر کم آبی ناشی از عوارض کرونا ابتلا خطرآفرین است.

 فاطمی در خصوص افرادی که به علت بیماری‌های گوارشی داروی کورتون مصرف می کنند، گفت: این باور اشتباه است که به دلیل عوارض مصرف کورتن بر روی سیستم ایمنی باید مصرف دارو کم و یا حتی قطع  شود.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان اینکه وجود ویروس زنده در مدفوع بیماران مبتلا به کرونا که دچار اسهال هستند، مورد توافق همه محافل علمی نیست، تاکید کرد: اما باید به دفع بهداشتی مدفوع حساسیت بیشتری داشته و تا حد امکان از سرویس بهداشتی مجزا استفاده شود. البته به نظر می رسد اسید معده باعث از بین رفتن ویروس می‌شود و نباید در مدفوع افراد مبتلا ویروس زنده وجود داشته باشد.

وی درباره احتمال انتقال ویروس کرونا از طریق گازهای داخل چاه های فاضلاب یادآوری کرد: انتقال ویروس از چنین طریقی امکان ندارد. زیرا راه اصلی انتقال ویروس ریز قطراتی است که هنگام عطسه، سرفه و یا حرف زدن از دهان افراد منتقل می‌شود و با توجه به سنگینی این ویروس امکان انتقال آن در گازها ثابت نشده است.

فوق تخصص گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان اینکه قوی ترین ویروس‌ها هم بیش از یکی دو روز نمی‌توانند خارج از بدن موجودات زنده، فعال باقی بمانند گفت: از این رو مهمترین راه انتقال ویروس تماس‌های سریالی و فردی است.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی درباره مدت زمان ماندگاری عوارض گوارشی ناشی از ویروس کرونا توضیح داد: مطالعات نشان داده افرادی که دچار اسهال هستند، طول مدت بیماری کرونای آنها نسبت به سایر مبتلایان طولانی‌تر است و توجیه علمی آن حجم ویروسی این افراد است که به روده انتقال داده می‌شود.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی درباره رابطه بین عوارض گوارشی با میزان مرگ و میر در افراد مبتلا به ویروس کووید ۱۹ توضیح داد: مرگ و میر ناشی از کرونا به ریسک فاکتورهای زیادی از جمله سن و بیماری‌های زمینه‌ای بستگی دارد و اگر چه اسهال و استفراغ به خاطر از دست رفتن آب بدن فاکتور خطرناکی در بین بیماران محسوب می شود. اما نمی توان رابطه دقیق میزان مرگ و میر با عوارض گوارشی را تعیین کرد.

وی ادامه داد: مدت بیماری افرادی که همراه با علائم تنفسی دچار اسهال نیز هستند طولانی است.

فاطمی تهوع و استفراغ را از دیگر عوارض گوارشی بیماری کرونا معرفی کرد و  گفت: ممکن است این عوارض در بیماران مبتلا به کووید ۱۹ که در بیمارستان تحت درمان‌های ضد ویروس قرار دارند رخ دهد.

کرونا در ۲۰ تا ۳۰ درصد مبتلایان با مشکلات کبدی همراه است

وی گفت: در بین این افراد افزایش آنزیم‌های کبدی مشاهده شده است البته این عارضه به شکل التهاب کبدی نیست اما در افرادی که کرونای آنها شدید است و در آی سی یو بستری هستند ممکن است نارسایی کبدی نیز ایجاد شود.

 فاطمی ادامه داد: مطالعات نشان داده است که ۱۷ درصد بیماران مبتلا به کرونا دچار التهاب پانکراس می‌شوند. البته درگیری‌های گوارشی بیشتر در افرادی دیده می‌شود که حجم ویروس داخل بدن آنها زیاد است و در همه افراد دیده نمی‌شود.

۲۳۵۲۳۷
برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1380035

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 9 =