جزییات اهدای پلاسمای خون توسط «بهبود یافتگان» کرونا

فارس نوشت: سوپروایزر آموزشی بیمارستان مسیح دانشوری گفت: اهدا پلاسمای خون از افرادی دریافت می‌شود که از زمان بهبودی آنها به کرونا حداقل ۲۵ تا ۳۰ روز گذشته باشد.

 نصیری سوپروایزر آموزشی بیمارستان مسیح دانشوری درباره اینکه چه کسانی می‌توانند  پلاسمای خون خود را به مبتلایان به کووید ۱۹ اهدا کنند، اظهار کرد: اهدا پلاسمای خون از افرادی دریافت می‌شود که از زمان بهبودی آنها به کرونا حداقل  ۲۵ تا ۳۰ روز گذشته باشد.

وی با اشاره به اینکه با اهدای پلاسما به مبتلایان کووید ۱۹ در بیمارستان مسیح دانشوری احتمال بهبود مبتلایان بیشتر می‌شود، افزود: باید سطح آنتی بادی در بدن بهبودیافته گان به حد قابل قبولی برسد تا بتوان از پلاسمای جداسازی شده آنان برای درمان مبتلایان استفاده کرد.

سوپروایزر آموزشی بیمارستان مسیح دانشوری رسیدن ایمنی بدن به حد قابل قبول را فاکتور مهمی برای اهدا پلاسما عنوان کرد و گفت: خانم‌های باردار و یا بانوانی که یک یا دوبار بارداری را تجربه کرده اند و یا افرادی که سقط جنین داشته اند، کاندید مناسبی برای اهدا پلاسما نیستند.

نصیری با بیان اینکه رضایت کامل اهدا کننده و دریافت کننده شرط اصلی درمان و اهدا پلاسما است، خاطرنشان کرد: این اقدام، درمانی کاملا داوطلبانه انجام می‌شود.

سوپروایزر آموزشی بیمارستان  مسیح دانشوری حداکثر زمان اهدا پلاسما را بین ۴۰ تا ۴۵ دقیقه عنوان کرد.وی با بیان اینکه تمامی هماهنگی اجرای این طرح توسط واحد اهدا پلاسما بیمارستان مسیح دانشوری انجام می‌شود، گفت: پس از نوبت دهی به اهدا کنندگان و انجام آزمایشات لازم، در صورت دارا بودن شرایط و سلامت کامل فرد پلاسما جداسازی می‌شود.

نصیری  کم خونی و  ضعف بدنی را موضوعی کاملا بی ارتباط با اهدا پلاسما عنوان کرد و توضیح داد: دستگاه جداسازی پلاسما از خون مجهز به دو خط مجزا است؛ به این صورت که از یک جهت خون از بدن فرد خارج می‌شود و از طرف دیگر و پلاسمای خون جدا سازی می‌شود و مجددا خون به بدن اهدا کننده بر می ‌گردد.

وی تاکید کرد: در واقع به هیچ عنوان حجم قابل توجهی از خون در زمان اهدا پلاسما از بدن خارج نمی‌شود، بلکه صرفا پلاسمای خون جداسازی می شود و تمام پروسه اهدا تحت نظر پرشک متخصص انجام خواهد شد.

نصیری با بیان اینکه اهدا پلاسما صرفا از طریق بیمارستان مسیح دانشوری و بقیه الله انجام می‌شود، خاطرنشان کرد: بهبودیافته گان به سایر مراکز و سازمان انتقال خون برای اهدا پلاسما مراجعه نکنند.

وی ادامه داد: داوطلبان می‌توانند برای هماهنگی و کسب اطلاعات بیشتر همه روزه  با واحد اهدا پلاسما بیمارستان  مسیح دانشوری  با شماره‌های  ۲۷۱۲۲۶۳۹ ، ۲۷۱۲۲۲۵۴ و ۰۹۳۷۶۴۹۱۱۰۱ به صورت شبانه روزی تماس حاصل کنند.

وی با بیان اینکه تیم درمان حدود دو ماه است که شبانه روز در حال تلاش هستند تا سلامت جامعه تامین شود، خطاب به مردم اظهار کرد: بیماری کرونا بیماری نیست که صرفا یک نفر یا یک ارگان  برای کنترل و مهار آن فعالیت کنند بلکه لازمه مهار آن همکاری تمامی اجرای جامعه  و کشور برای ایجاد بسیج کنترل عمومی است.

۲۳۵۲۳۱

کد خبر 1380241

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 10 =