واکنش روحانی به پرتاب اولین ماهواره نظامی/به مردم آثار برجام را بگوییم

رئیس جمهور در آئین بهره برداری از مجتمع صنایع آلومینیوم جنوب، گزارش تحولات عظیم کشور در حوزه صنایع معدنی را بسیار امیدوار کننده خواند و تصریح کرد: رساندن ایران از جایگاه هیجدهم به جایگاه چهاردهم جهان در تولید آلومینیوم وجایگاه های دهم در تولید فولاد و پانزدهم در تولید مس، بسیار حائز اهمیت است.

به گزارش خبرآنلاین به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دولت، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی روز پنجشنبه در این آئین که از طریق ویدئو کنفرانس برگزار شد، ، با قدردانی از همه متخصصان، مهندسین و کارگرانی که برای عمران و آبادانی ایران اسلامی می کوشند، گفت: یکی از افتخارات دولت تدبیر و امید است که ما تولید آلومینیوم را صددرصد افزایش دادیم که ۷۲ درصد افزایش مربوط به همین واحد است که در واقع امروز فاز اول آن افتتاح شد.

مجتمع صنایع آلومینیوم جنوب در لامرد فارس، در زمینی به مساحت ۲۰۰ هکتار و ظرفیت تولید سالانه ۳۰۰ هزار تن شمش آلومینیوم، دارای تکنولوژی ساخت۴۳۰ کیلوآمپر- NEUI است.

این مجتمع دارای اسکله اختصاصی، تاسیسات تخلیه و بارگیری و انبار مواد اولیه بوده و با هدف توسعه صادرات، افزایش درآمد پایدار، ایجاد اشتغال و استفاده بهینه از منابع عظیم گازی کشور به بهره برداری رسیده است.

رئیس جمهور از تداوم روند ساخت این مجتمع به رغم فشارهای ناشی از تحریمهای ضد ایرانی و همچنین اجرای آن طی دوره زمانی نسبتا کوتاه قدردانی کرد و اظهارداشت: این واحد صنعتی در یک زمان نسبتا کوتاهی به تولید رسیده و این سرمشق بسیار خوبی است و البته در این روند، تلاش بخش خصوصی، شرکت قدیر، ایمیدرو، تلاش بانک‌ها و کنسرسیوم بانک‌ها بسیار مهم بوده است.

روحانی گفت: در مجموع کار بزرگی در این مجتمع انجام گرفته است. در همین دولت در سال ۹۴ این پروژه کلنگ زنی شد و امروز بعد از ۴ سال افتتاح می شود. نکته بسیار مهمی شما گفتید که با تولید کامل این واحد که ان شاءالله امیدواریم تا پایان سال به تولید کامل برسد و همچنین تولید جاجرم، تولید آلومینیوم کشور به ۲ برابر افزایش یافته و این خیلی مهم است.

رئیس جمهور همچنین از برنامه ریزی مسوولان مربوطه برای تکمیل چرخه تولید در حوزه آلومینیوم و توجه به صنایع بالادستی و پایین دستی این صنعت، قدردانی کرد.

روحانی در توضیح وزیر صنعت، معدن و تجارت درباره نقش برجام در تحقق ساخت این مجتمع بزرگ تولیدی اظهارداشت: مردم ما همه آثار برجام را نمی دانند و خیلی مهم است که بدانند در نفت و گاز و صنایع معدنی و در دیگر صنایع، چه تحولاتی برجام از سال ۹۴ ایجاد کرد. یکی از آن موارد همین صنایع آلومینیوم جنوب است که توافق برجام باعث شد که در پایان ۹۴ این پروژه بتواند فعال شود .

رئیس جمهور گفت: مردم عزیز ما باید بدانند که این پروژه‌ای که امروز افتتاح می‌شود پروژه یک میلیارد دلاری است یعنی یک میلیارد دلار در این پروژه هزینه شده و امروز فاز اول آن افتتاح می شود و امیدوارم به طور متناوب قدم های بعدی در این پروژه برداشته شود تا پایان سال ۹۹ بتوانیم ان شاءالله به تولید کامل برسیم.

موفقیت سپاه در پرتاب ماهواره نشان دهنده ارزشمند بودن همه تلاش ها در شرایط سخت است 

رئیس جمهور همچنین در آئین بهره برداری از مجتمع ورزشی شهید سپهبد قاسم سلیمانی در لامرد فارس، با اشاره به تلاش موفق سپاه پاسداران برای پرتاب ماهواره، این اقدام را برای مردم عزیز ایران اسلامی مبارک دانست و تاکید کرد: این اقدام نشان دهنده ارزشمند بودن همه تلاش های پیگیر در این شرایط سخت است.

حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی اظهارداشت: این اقدام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به دنیا نشان داد علیرغم سختی و مشکلات اقتصادی ناشی از کرونا، فعالیت‌های تولیدی و سازندگی ما ادامه پیدا می‌کند.

رئیس جمهور با ابراز خرسندی از نام‌گذاری این مجتمع ورزشی به نام شهید سلیمانی، خاطرنشان کرد: شهید سلیمانی قهرمان بزرگ کشور و تاریخ ما بوده و بنابر این مناسب است که هرمکانی که قهرمان پرور است، نامی از قهرمانان بزرگ تاریخی ما داشته باشد و شهید سلیمانی از قهرمانان بزرگ تاریخ دفاع کشور بوده و به روح او درود می فرستیم.

روحانی ادامه داد: همان طور که رهبری معظم انقلاب فرمودند باید کاری کنیم امسال در عمل به سال جهش تولید تبدیل شود؛ ایشان سال را اینگونه نامگذاری کردند تا همه تلاش کنیم این اجرا و محقق شود.

رئیس جمهور همچنین بهره برداری از مجتمع ورزشی شهید سلیمانی لامرد را اقدامی بسیار ارزشمند دانست و گفت: برای مردم این منطقه خوشحال کننده است که خادمان آنها در طول این ۷ سال فضای ورزشی را در استان فارس به بیش از دو برابر رساندند؛ یعنی یک میلیون و ۳۹۰ هزار اضافه کردند.

 روحانی ادامه داد: این یک افتخاری است برای دولت که در استان فارس این خدمت بزرگ را برای همه ورزشکاران، مردم و جوانان عزیز انجام داده است.

رئیس جمهور اظهار داشت: افتتاح استادیوم ۵۰ هزار نفری فوتبال ۳ سال گذشته و بهره برداری از سالن ۶ هزار نفره سرپوشیده که قرار است به زودی افتتاح شود، هم قدم مهمی در این راستا است.

وی با تقدیر از تلاش های وزارت نفت در این زمینه، گفت: همیشه به وزارت نفت تاکید کرده بودیم که اطراف مکان های فعال خود، این خدمات اجتماعی را هم انجام بدهند و این پروژه هم یکی از خدمات اجتماعی وزارت نفت است.

رئیس جمهور هنگام دستور آغاز بهره برداری از این پروژه گفت: به نام خداوند بزرگ و به یاد همه شهیدانمان و شهدای عزیز سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و به یاد شهید عزیزمان قاسم سلیمانی، مجتمع ورزشی شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی را افتتاح بفرمایید.

دولت جهش تولید عمل اجرایی و عملیاتی می کند

رئیس جمهور روز پنجشنبه در پایان آئین بهره برداری از ۴ طرح زیربنایی و عمرانی در استان فارس که از طریق ویدئو کنفرانس برگزار شد، ضمن تشکر از همه دست اندرکاران اجرا و بهره برداری از این طرح ها گفت: در سال جهش تولید همه توان دولت را به کار می گیریم تا این کلام مقام معظم رهبری را در عمل اجرایی و عملیاتی کنیم.

حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی اظهارداشت: یقین دارم که بقیه ارگان‌ها، نیروهای مسلح و بخش خصوصی هم برای تحقق این کلام تلاش می کنند و امیدوارم بتوانیم به طور متناوب طرح‌ها را امسال هر مقدار که به نتیجه می رسد، افتتاح کنیم.

رئیس جمهور با بیان اینکه مردم مطمئن باشند در کنار مبارزه با کرونا، از تلاش برای تولید و ایجاد اشتغال دست بر نخواهیم داشت، گفت: امسال سال سختی برای اشتغال است و امیدواریم باتلاش همه عزیزان در بسیاری از رسته‌های فعالیت های اقتصادی، بتوانیم این مشکلات را کاهش دهیم و با یاری یکدیگر سال خوبی را برای کشورمان رقم بزنیم.

۲۷۲۷

کد خبر 1380244

برچسب‌ها