ایران و آمریکا چگونه از هم انتقام خواهند گرفت؟/ احتمال درگیری هست؟

پس از پرتاب ماهواره نظامی ایران، گمانه زنی ها بر سر جنگ نظامی محدود و غیر محدود، میان ایران و آمریکا شدت گرفته است. اتفاقات هفته اخیر از عراق تا خلیج فارس و در نهایت ضرب شصت ایران به جهان، کلاف چهل ساله واشنگتن و تهران را پیچیده تر از گذشته کرد. آیا ایران در پی انتقام از تحریم ها است؟ یا آمریکا در پی انتقام از شکست فشار حداکثری؟ دو کشور زخم خورده چه طور این تنش را مدیریت خواهند کرد؟

زهره نوروزپور: رسانه های خبری جهان همچنان از پرتاب ماهواره نظامی ایران می نویسند. اما مساله فقط این نبود بلکه همزمانی مانور نیروهای سپاه پاسداران در آب های خلیج فارس و هشدار به ناو آمریکایی مزید بر علت بود و این سوال را مطرح کرد که چه خواهد شد؟ آیا درگیری نظامی بیش از اندازه مشهود است؟ مساله کشورهای مذاکره کننده برجام تا کنون پیشرفت های موشک های ایران بوده است. امری که از سوی وزارت خارجه کشورمان همیشه محکوم بوده است و به غرب هشدار داده که ایران بر سر بازدارندگی خود معامله نمی کند. آیا در هشت سال جنگ ایران و عراق شما کشورها همان هایی نبودید که به عراق هر نوع سلاح جدیدی را ارائه کردید در حالی که ما سلاحی برای دفاع نداشتیم! پس صحبت از مذاکره موشکی منتفی است! این اظهارات جملات معروف ظریف در نشست های بین المللی است که مشخص می کند ایران هیچگونه حاضر به مذاکره درباره موشک ها نخواهد شد.

از سوی دیگر غافلگیری ایران برای پرتاب ماهواره نظامی از آنجایی بود که پمپئو وزیر خارجه آمریکا به دنبال اجماع علیه ایران برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران در قطعنامه 2231 شده است. آمریکا در پی راضی کردن اعضای شورای امنیت برای تمدید تحریم ایران است و ایران نیز می گوید که ازمایشات ما و پرتاب ماهواره هیچ دخلی به قطعنامه 2231 ندارد.

تنش های چند وقت اخیر رسانه ها خبری غرب و حتی روسیه را به این سمت برده که آیا قراراست منطقه وارد فاز جدید نظامی شود؟ شدت گرفتن رویارویی ایران و آمریکا که بر سر مساله لغو تحریم در مقابله با کرونا به اوج رسید حالا در خاورمیانه نیز تحرکات امریکایی ها در عراق شدت گرفت و سپاه پاسداران هم در بزنگاه خط و نشان جدی برای آمریکایی ها کشید. در کنار اینها توئیت ترامپ همزمان با پرتاب موشک ایران گمانه زنی ها درباره درگیری نظامی را شدت بخشید.

در ادامه برخی از تحلیل های رسانه های جهان را در اینباره می خوانید:

ماهواره ایران نه فقط خاور میانه، بلکه تمام جهان را تغییر می دهد

تاراسوف استانیسلاف ،در وب سایت خبری رگنیوم روسیه نوشت: پرتاب ماهواره توسط ایران اوضاع درخاورمیانه را تغییر خواهد داد و پیامدهای جدی را برای روند رویدادها دراین منطقه و جهان به همراه خواهد داشت. تهران نباید دست روی دست بگذارد و باید تمامی رویکردها را در بازی با امریکا به صورت دقیقی، بررسی کند. احتمال دارد، رویدادها براساس سناریوی غیر قابل پیش بینی توسعه یابد.

 زمانی که در روز 15 ماه آوریل، در شمال خلیج فارس، 11 قایق سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به چند فروند کشتی نظامی امریکا نزدیک شدند، کمتر کسی متوجه شد که این مانور، معنای ویژه ای دارد. به گفته «صدای امریکا»، پس از آن که دولت ایران پرتاب موفقیت آمیز ماهواره نظامی «نور» را اعلام کرد، این رویداد رخ داد. این ماهواره به ارتفاع 425 کیلومتری فضا و با کمک دو موشک ماهواره بر قاصد پرتاب شده که به اعتقاد کارشناسان نظامی، امریکا تا این حد، انتظار پیشرفت نظامی و موشکی ایران را نداشته است.

شبکه تلویزیونی «الجزیره»، در تفسیری از این رویداد اعلام کرد که این پرتاب ماهواره از سوی ایران رویدادهای جاری در خاور میانه را تغییر خواهد داد و پیامدهای جدی را برای روند رویدادها در این منطقه و کل جهان به همراه خواهد داشت.

الجزیره ادعا کرد: تهران نشان می دهد که شایعات غرب پیرامون تکنولوژی های ایران کاملا صحت دارد. تهران نشان داد که قادر است، به موشک بالستیک قاره پیما دست پیدا کند که می تواند، نه فقط در منطقه، بلکه دشمنانش در امریکا را مورد حمله قرار دهد. افزون بر آن، امکان نصب کلاهک هسته ای بر چنین موشکی وجود دارد.

 وخیم شدن اوضاع در خلیج فارس به افزایش نرخ نفت منجر خواهد شد. برای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و ارتش ایران، آن دست از اقدامات نیروهای خارجی در منطقه که امنیت ملی را به خطر می اندازد، عبور از خط قرمز بشمار می رود و در چنین شرایطی، قطعا، پاسخ قاطعی نشان خواهند داد.

 نکته ضد و نقیض در این است که گزافه گویی های تهاجمی واشنگتن می تواند، باب طبع محافل سیاسی مشخصی در تهران باشد. در چنین شرایطی، پرتاب ماهواره ای از سوی ایران در زمینه ای از تحریم های امریکا و مبارزه با ویروس کرونا قابل درک می باشد. تهران خواهان خروج نیروهای امریکایی از خاور میانه است.

 به نوشته نشریه «صباح» ترکیه، «ایرانی ها موفق شده اند، به خوبی، سیاست مقابله با امریکا را طی 40 سال اخیر پیش ببرند. آنان قادر هستند تا شرایط را برای ناگزیر ساختن واشنگتن به ترک منطقه فراهم سازند.در این میان، تهران نباید دست روی دست بگذارد و باید تمامی رویکردها را در بازی با امریکا به صورت دقیقی، بررسی کند».  

توییت های ترامپ می تواند آغاز جنگ با ایران را به همراه داشته باشد

وب سایت خبری وستی کافکازا روسیه دراینباره نوشت: فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی وعده داده که به هر گونه حمله نظامی امریکا در خلیج فارس پاسخ قاطعی خواهند داد. مقامات ایرانی ترامپ را به «ترساندن» متهم کرده اند و اعلام کرده اند که او باید روی کمک به نظامیان امریکایی مبتلا به ویروس کرونا تمرکز کند و نه، تهدید ایران. گفتنی است که هزاران نفر از نظامیان امریکایی به ویژه در پایگاه نظامی در سواحل گوام به ویروس کرونا مبتلا شده اند.
جان هایتن، رئیس ستاد فرماندهی استراتژیک امریکا، توییت های ترامپ را هشدار جدی برای ایران خوانده است. به گفته او، رابطه مستقیمی میان رویداد هفته پیش در خلیج فارس و پرتاب ماهواره وجود دارد و نمونه بارز دیگری است از نیات شرورانه ایران. اما، ایران حضور نظامی و گسترده امریکا را در خاور میانه تهدیدی برای امنیت خود می داند.
 مقامات بلند پایه پنتاگون کمترین سخنی پیرامون نیت ترامپ برای تغییر سیاستش در قبال ایران ایراد نکرده اند. اما، الین لوریا، عضو مجلس نمایندگان دموکرات، گفته که توییت های ترامپ می تواند، به آغاز جنگ با ایران منجر شود.
 پرتاب ماهواره توسط ایران می تواند، پیامدهای جدی به همراه داشته باشد. مقامات امریکایی معتقدند که ایران از این طریق، به توسعه سیستم موشک های بالستیک قاره پیما ادامه می دهد که می تواند، امنیت امریکا را به خطر اندازد.
 مایک پمپئو اعلام کرده که سازمان ملل متحد باید این موضوع را ارزیابی کند که آیا پرتاب ماهواره توسط ایران نقض کننده قطعنامه شورای امنیت بوده، یا خیر. به گفته او، این پرتاب نقض کننده قطعنامه است و ایران باید در برابر این اقدامش پاسخ گو باشد.
روز چهارشنبه، 50 نفر از مقامات بلند پایه پیشین امریکایی و کارشناسان ایران در نامه ای خطاب به ترامپ، تهران را به سوء استفاده از ویروس کرونا برای اعمال فشار برآمریکا با هدف تضعیف تحریم ها و استفاده از پول ها برای تامین مالی فعالیت هایش در منطقه متهم کردند. آنان از ترامپ خواستند تا فشارهای بیشتری را بر ایران اعمال کند و از این طریق، ملاها را به کمک مالی به ملت ایران ناگزیر سازد.

تغییر معادلات

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، تحلیل هایی را که ازنظر گذارندید از سوی اداره کل رسانه های خارجی منتشر شده است.بر همین اساس، تحلیل های موجود دیگر در رسانه ها، نشان می دهد که معادلات در خاورمیانه به شدت در حال تغییر است. جمهوری اسلامی روز چهارشنبه غرب و کشورهای خلیج فارس را به شدت غافلگیر کرد و این پیام را بعداز مانور قایق های سپاه در پی هشدار به ناو آمریکایی، به کشورهای عربی رساند که اینها نمی توانند امنیت ابهای ما و منطقه ما را فراهم کنند. قدرت نمایی ایران درمنطقه احتمالا یک رویارویی نظامی در آینده به همراه داشته باشد اما تمام عیار نیست.تحرکات کشورهای خلیج فارس و سکوت بن سلمان و شاه سعودی که این روزها اخباری از انها در میان نیست نشان می دهد که آنها موافق شدت گرفتن تنش بیشترمیان ایران و آمریکا نیستند و یا شاید ترجیح می دهند درهمان عراق با ایران تسویه حساب کنند.به هرحال همه حرف ایران این است که آمریکاییها از منطقه خارج شوند و ایران موشکی را بپذیرند.با این حساب که ماهواره نظامی نیز قدرت چانه زنی ایران را برای همیشه بالا برد، بنابراین ما شاهد جنگی تمام عیار نیستیم؟! آینده مشخص خواهد کرد.... که چه طور دو کشور از یکدیگر انتقام خواهند گرفت!

23 / 310 310

کد خبر 1381352

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 0 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 2
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • هادی خدادادی AE ۰۵:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۸
  15 6
  هرکی بلاتر نشست اسخوانش سخت تر خواهد شکست اینجا ایران است میدان رزم و مردان اهنین واقعی در هر وجب از سرزمینمان شیرمردانی به گمین نشسته‌اند
 • آشنا IR ۱۴:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۹
  0 0
  جهان را تغیر میدهد یعنی چی؟؟؟