احتمال زوج و فرد شدن سراسری در تهران تا بعد از بحران کرونا

فارس نوشت: رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران جزئیات بسته جدید مقابله با ترافیک در پایتخت را اعلام کرد.

محمد علیخانی رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران درباره برگزاری جلسه ویژه این کمیسیون در مورد طرح ترافیک در پایتخت، اظهار داشت: بعدازظهر روز گذشته این جلسه با حضور کارشناسان، اعضای کمیسیون عمران و حمل و نقل، نمایندگان پلیس راهور، معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری و معاونان آن برگزار و بسته‌ پیشنهادی یا طرحی نو جهت مقابله با معضل ترافیک در پایتخت ارائه شد.

وی افزود: با لغو طرح ترافیک در پایتخت در بخش‌های مختلف تهران به ویژه در مرکز، ترافیک بین 40 تا 80 درصد افزایش یافته و این موضوع باعث قفل شدن معابر اصلی و فرعی در این محدوده شده است.

رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران ادامه داد: این موضوع مشکلات زیادی را برای دستگاه‌های مختلف از جمله اتوبوسرانی، پلیس راهور و کادر درمان ایجاد کرده است به طوری که اتوبوس‌ها به دلیل ترافیک دیر به ایستگاه می‌رسند و این موضوع سبب تجمع مسافران و نقض رعایت فاصله اجتماعی شده است.

علیخانی گفت: همچنین طی روزهای گذشته آمبولانس‌ها در ترافیک  مانده‌اند و با مشکل روبرو شده‌اند، پلیس راهور نیز به دلیل قفل شدگی معابر با مشکلات مواجه بوده از طرفی به دلیل کمبود فضای پارک درگیری میان شهروندان نیز گزارش شده است.

وی با بیان اینکه همه این مشکلات مؤید ضرورت راهکار جدیدی جهت مقابله با ترافیک تهران است، گفت:‌ جلسه روز گذشته منجر به ارائه بسته‌ای با 25 پیشنهاد شد که لازم است ستاد مقابله با کرونای تهران و ستاد ملی مقابله با کرونا این پیشنهادات را مورد توجه قرار دهند تا علاوه بر رسیدن به هدف رعایت فاصله اجتماعی از شلوغی در معابر و خیابان‌ها پیشگیری کرد.

طرح زوج و فرد یا طرح ترافیک اجرا می‌شود

رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران گفت:‌بر اساس پیشنهاد این جلسه قرار شد یا طرح ترافیک اجرا شود و یا اینکه طرح زوج و فرد را داشته باشیم که در هر دو صورت ساعت شروع طرح 8 صبح تا 4 بعدازظهر خواهد بود که از این طریق کارکنان ادارات می‌توانند از  ساعت 6:30 و 7 وارد طرح شوند و به محل کار روند و ساعت 4 بعدازظهر هم از محدوده طرح خارج شوند.

وی گفت: همچنین برای ساکنین محدوده طرح کاهش آلودگی هوا و طرح ترافیک تسهیلاتی در نظر گرفته شده است به طوری که یک‌بار ورود و خروج رایگان در طرح داشته باشند که برای طرح زوج و فرد نیز به همین صورت خواهد بود.

  عوارض صفر طرح برای تاکسی‌های اینترتی

علیخانی خاطرنشان کرد: همچنین بر اساس پیشنهاد این جلسه تسهیلاتی برای اقشار مختلف دیده شده به طور مثال برای پیشگیری از ازدحام در حمل و نقل عمومی خودروهایی مانند سرویس ادارات، مینی‌بوس‌ها، آژانس‌های تلفنی و تاکسی‌های اینترنتی همچنین خودروی کادر درمان بیمارستان‌ها با تأیید ستاد کرونا می‌توانند رایگان وارد طرح ترافیک شوند.

افزایش نرخ کرایه‌ها از اول خرداد

رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران گفت: همچنین بر اساس بند دیگری از این بسته پیشنهادی تمام نرخ‌های کرایه حمل و نقل عمومی بر مبنای سال 98 تا پایان اردیبهشت اخذ می‌شود. به عبارتی کرایه اتوبوس، مترو و تاکسی تا پایان اردیبهشت تغییر نمی‌کند.
انجام معاینه فنی زوج و فرد

وی افزود: همچنین معاینه فنی خودروها تا 15 اردیبهشت اعتبار دارد ولی پس از آن انجام معاینه فنی الزامی است و پیشنهاد شده انجام معاینه فنی به صورت زوج و فرد صورت گیرد.

علیخانی عنوان کرد: در مورد پارک حاشیه‌ای نیز پارک در محدوده‌های غیرمجاز اعمال قانون خواهد شد و نرخ پارک حاشیه‌ای نیز تا پایان اردیبهشت مشابه نرخ پارک حاشیه‌ای در سال 98 است.

رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران افزود: تاکسی‌ها نیز ملزم به رعایت فاصله اجتماعی میان مسافران هستند به طوری که فقط دو مسافر می‌توانند در صندلی عقب سوار شوند وضعیت نرخ‌ها نیز برای تاکسی‌های خطی و غیرخطی مباحث جداگانه دارد.

اختصاص ۱۰۰۰ دستگاه اتوبوس برای پایتخت

وی گفت: ارائه هزار دستگاه اتوبوس برای حمل و نقل عمومی پایتخت پیش از این مصوبه دولت بوده که اجرایی نشده و ما در بسته پیشنهادی خواستار شده‌ایم که این مصوبه در دستور کار دولت قرار گیرد. همچنین بسته کمک معیشتی به رانندگان حمل و نقل عمومی ارائه شود. چرا که ارائه این بسته به صورت کارت هدیه ۲ میلیون تومانی به اقشار آسیب‌پذیر مصوبه دولت بوده و رانندگان نیز جزو همین قشر هستند.
علیخانی گفت:‌همچنین از دولت خواستار شده‌ایم به غیر از رانندگان حمل و نقل عمومی ارائه بسته‌های حمایتی را برای نیروهای راهنمایی و رانندگی که در این وضعیت کرونا مشغول فعالیت هستند در نظر گیرند.

افزایش ۲۰ درصدی سهمیه سوخت تاکسی‌ها

وی اعلام کرد:‌همچنین در این بسته پیشنهادی از دولت خواستار شده‌ایم که ذخیره بنزین تاکسی‌ها تا زمانی که کرونا است حفظ شود و 20 درصد هم به سهمیه آنها اضافه شود.

۵۰ درصد کارمندان در محل کار حاضر شوند

رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران گفت: همچنین در قالب بسته مقابله با ترافیک در پایتخت پیشنهاد شده به جای فعالیت دو سوم از کارمندان 50 درصد کارمندان در محل کار طی یک روز حضور یابند و روز پس از آن 50 درصد دیگر فعالیت کنند تا از این طریق هم بار ترافیک کاهش یابد و هم فاصله اجتماعی را بتوان رعایت کرد.

علیخانی گفت: شناور کردن ساعات ادارات نیز از دیگر درخواست‌های مطرح شده در بسته پیشنهادی مقابله با ترافیک بود که البته باید توجه داشت بخش زیادی از پیشنهادات این بسته نیازی به مصوبه ستاد کرونا ندارد و تنها مواردی از آن مانند موضوع طرح ترافیک و ارائه بسته معیشتی به رانندگان و اختصاص هزار دستگاه اتوبوس به تهران نیاز به تصمیم دولت دارد.

وی گفت: جلسه دیگری در مورد همین موضوع نیز به زودی برگزار می‌شود و بسته مربوطه طی دو روز آینده به ستاد مقابله با کرونا و دولت ارائه خواهد شد.

47231

کد خبر 1381706

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 20
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۱۱:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۸
  27 1
  این مدت نتونستن پول بگیرن میخوان جبران کنن
  • FR ۲۳:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۸
   2 0
   آفرین به این سطح شعور. میخوان از این طریق اتوبوسها و متروها را شلوغ تر کنن تا کرونا راحت تر کارشو کنه
 • IR ۱۲:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۸
  12 1
  عجب
 • IR ۱۳:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۸
  0 16
  من نظرم اینه کل سال زوج وفرد باشه....
 • IR ۱۳:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۸
  25 0
  ساعات کاری ادارات 2 بعداز ظهره نه 4 . ضمنا کارکنان دوست دارند بیشتر دورکاری کنند اما متاسفانه مدیران قبول نمیکنند و به اجبار آنها را به ادارات می کشانند!
  • DE ۱۳:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۸
   6 11
   کارکنان اصلا کار هم میکنن که حالا میخوان دورکاری کنن؟ مزاح می فرمایید.
 • GB ۱۴:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۸
  10 1
  قبلا طرح ترافیک بود و مشکلی نبود همون طرح ترافیک را دوباره اجرایی کنید
 • IR ۱۴:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۸
  1 0
  اینجوری استفاده از مترو اتوبوس و بیشتر بیماری زیادتر میشه .
 • IR ۱۴:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۸
  0 0
  عجب
 • IR ۱۴:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۸
  0 0
  سلام سعی کنید از ماشین کمتر استفاده کنید
 • IR ۱۴:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۸
  0 0
  قوز بالای قوز
 • IR ۱۴:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۸
  1 0
  سلام تو شهرهای بزرگ ... یک نوع هواکش قوی باشه... باید قتار ..یا ..هوای ریل...
 • IR ۱۴:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۸
  1 0
  سلام وانت بم سوار شید... با گاز اکسیژن حرکت کن..
 • IR ۱۵:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۸
  0 0
  آمار کرونا میره بالا
 • IR ۱۵:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۸
  0 0
  عجب
 • IR ۱۵:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۸
  0 0
  سلام دردسر میشه
 • DE ۰۳:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۹
  7 0
  راه حل ترافیک تهران ، اینست که با دادن امکانات آموزشی و پزشکی و فرهنگی و ایجاد کار با رونق کارخانه ها و تولیدی ها دیگر کسی رغبت به مهاجرت به تهران نداشته باشد . 41 سال برای آبادی شهر ها فرصت داشتنداما این مدت را اداره کنندگان کشور خواب بودند . حالا هم سهل ترین راه جریمه و طرح ترافیک و از این قبیل راهکارهاست . تهران در جمعیت و بیماری و مرگ و جرم و اعتیاد و آلودگی صوتی و هوا و انواع بلاها غرق می شود چون هیچکس به فکر راه حلی اساسی نیست .
 • عسل IR ۱۱:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۹
  2 0
  خوب اون بدبختی که باید بره سرکار, که باید بره, حالا شما زوج و فرد کنین باید با مترو و تاکسی بره این که بدتره
 • IR ۰۲:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۲
  0 0
  خطرناکه واقعا
 • IR ۰۲:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۲
  0 0
  خب این که مشکل کرونا رو بیشتر می‌کنه