واشنگتن فری‌بیکن: واکنش آمریکا به پرتاپ ماهواره ایران چه خواهد بود؟

فارس نوشت: یک نشریه آمریکایی به نقل از یک مقام آگاه دولت ترامپ گزارش کرد که واشنگتن در صدد است به امید وادار کردن ایران به بازگشت به میز مذاکرات جامع، «فشار حداکثری» به جمهوری اسلامی را افزایش دهد.

نشریه آمریکایی «واشنگتن‌ فری بیکن» در گزارشی به تلاش‌های جدید دولت «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا برای «اجرا و گسترش» کارزار فشار حداکثری بر ایران در پی پرتاب نخستین ماهواره نظامی ایران به فضا اشاره کرد.

یکی از مقام‌های ارشد دولت ترامپ به واشنگتن فری بیکن گفت که کاخ سفید به افزایش فشارهای اقتصادی به ایران تا زمانی ادامه می‌دهد که این کشور به میز «مذاکرات جامع» بازگردد.

این مقام دولت ترامپ در حالی چنین اظهاراتی را مطرح کرده است که کارزار فشار حداکثری دولت ترامپ به ایران تاکنون نه تنها نتیجه‌ای نداشته بلکه ایران را وادار کرده تا به دنبال بدعهدی های اعضای اروپایی برجام، در جهت کاهش برخی از تعهداتش ذیل این توافق هسته‌ای  گام بردارد.

طبق این گزارش، مقام‌های آمریکایی در حال بررسی گزینه‌های مختلفی برای ادامه فشار حداکثری به ایران هستند که شامل تحریم‌هایی علیه ایران به دلیل حمایت از گروههای مقاومت در عراق، یمن، سوریه و لبنان می‌شود.

این گزارش ادامه داد که از دیگر تلاش‌های واشنگتن برای اعمال فشار حداکثری به تهران می‌توان به تلاش‌های اخیر واشنگتن در سازمان ملل برای تمدید تحریم‌های تسلیحاتی جمهوری اسلامی ایران اشاره کرد.

مقام آگاه دولت ترامپ به این نشریه آمریکایی گفت: «رئیس‌جمهور آمریکا به صراحت این مسئله را روشن کرده که ایالات متحده به اجرا و گسترش فشار حداکثری (علیه ایران) ادامه می‌دهد تا هزینه‌هایی را به رفتارهای بد ایران تحمیل کند تا این رژیم وارد مذاکرات جامع شود».

طبق این گزارش، افزایش فشارهای آمریکا به ایران درست کمتر از یک هفته بعد از پرتاب موفقیت‌آمیز ماهواره نظامی «نور» به فضا صورت گرفته است. پرتاب نخستین ماهواره نظامی ایران به فضا گام مهمی در برنامه موشک بالستیکی ایران محسوب می‌شود.

طبق آنچه که در این گزارش آمده است، ماههاست که دولت ترامپ در پشت پرده در سازمان ملل برای عدم لغو تحریم‌های تسلیحاتی ایران تلاش می‌کند و در هفته‌های اخیر تلاش‌های خود را برای تمدید این تحریم‌ها تشدید کرده است.

علیرغم آنکه بسیاری از کارشناسان و مقام‌های جهان و حتی نمایندگان کنگره آمریکا به تأثیرات منفی تحریم‌های آمریکا بر آسیبی که به مردم ایران در شرایط فعلی شیوع کرونا تأکید دارند، مقام آمریکایی دولت ترامپ در ادامه به واشنگتن فری بیکن در خصوص تحریم‌های ضدایرانی آمریکا گفت: «تحریم‌های آمریکا بر کمک‌های قانونی انساندوستانه همچون غذا، دارو و تجهیزات پزشکی تأثیر نمی‌گذارد. رئیس‌جمهور از مردم ایران که مدتهاست رنج‌ کشیده‌اند، حمایت می‌کند و به همین دلیل است که ایالات متحده یک کانال انساندوستانه از طریق سوئیس برای تحویل شفاف کمک‌های بشردوستانه ایجاد کرده است».

وی با اینحال ادامه داد که «رژیم ایران همچنان حاضر به پذیرش پیشنهادات کمک‌های ایالات متحده آمریکا در زمینه کروناویروس نیست».

مقام‌های سابق دولت «باراک اوباما» رئیس‌جمهور پیشین آمریکا و همپیمانان آنها مکرراً در رسانه‌ها خواستار کاهش تحریم‌های دولت ترامپ علیه ایران در شرایط فعلی شیوع کرونا شده‌اند و تأکید کرده‌اند که این تحریم‌ها عملکرد تهران در مقابله مناسب با کرونا را تضعیف می‌کند.

در مقابل نیز، 50 تن از مقام‌های سابق دولت آمریکا در نامه‌ای از کاخ سفید درخواست کردند تا فشارهای حداکثری به ایران را ادامه دهد و «مارک دوبوویتز» مدیر اجرایی بنیاد دفاع از دموکراسی که از حامیان افزایش فشار حداکثری دولت ترامپ به ایران است به واشنگتن فری بیکن گفت که هم‌اکنون زمان کاهش تحریم‌های ایران نیست.

وی با تکرار اتهامات مقام‌های آمریکایی علیه ایران گفت: «مسیر بیمار رژیم ایران به سوی تسلیحات هسته‌ای و موشک‌های بالستیک بین قاره‌ای و تشدید فعالیت‌های خطرناک و تحریک‌آمیز باید مسدود شود».

دوبوویتز ادامه داد: « زمان آن است که قبل از آنکه تهران برای دستیابی به  سلاح‌های پیشرفت و توسعه برنامه هسته‌ای خود از بندهای غروب مرتبط با برجام بهره گیرد، آمریکا از طریق بازگشت سریع تحریم‌های سازمان ملل (مکانیسم ماشه)، کارزار فشار حداکثری را افزایش دهد».

بندهای غروب آفتاب، بندهایی از توافق هسته‌ای هستند که محدودیت‌های تعریف شده بر فعالیت‌های هسته‌ای ایران ذیل آنها، پس از مدت زمانی مشخص منقضی می‌شوند.

مدت‌ها است که «مایک پامپئو» وزیر امور خارجه آمریکا تلاش دارد تا تحریم‌های تسلیحاتی ایران را تمدید کند، با اینحال، کارشناسان می‌گویند آمریکا از آن جهت که اردیبهشت‌ماه سال ۱۳۹۷ از برجام خارج شده جزء طرف‌های مشارکت‌کننده در «برجام» نیست و نمی‌تواند از بندهای این توافق برای تمدید تحریم‌ها علیه ایران استفاده کند.

«محمد جواد ظریف» وزیر خارجه ایران روز گذشته (دوشنبه) طرح آمریکا برای فعالسازی مکانیسم ماشه را رد کرد و گفت که واشنگتن باید رؤیاپردازی خود را کنار بگذارد.

23310310

کد خبر 1382287

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 4 =