چند توصیه کلیدی برای جلوگیری از خشک شدن پوست بخاطر استفاده از الکل

یک متخصص پوست تاکید می کند در شرایطی که امکان شست و شوی دست ها وجود دارد این روش بر استفاده از الکل و پدهای الکی ارجحیت دارد تا جلوی خشک شدن یا ایجاد حساسیت در پوست گرفته شود.

به گزارش خبرآنلاین، دکتر احسانی، متخصص پوست در گفتگویی با برنامه رادیویی «تهران کلینیک»، در پاسخ به این سوال که استفاده زیاد از الکل باعث ایجاد حساسیت پوستی، خستگی و پوسته شدن خواهد شد؟، گفت: متاسفانه در ۲ ماه و نیم اخیر بخاطر وجود بیماری کوید ۱۹ شست و شوها خیلی زیاد شده است و استفاده از فوم یا پدهای الکلی برای ضدعفونی کردن دست و صورت بیشتر شده است. کسانی که قبلا زمینه اگزما داشته اند با این کار خیلی بیماری آنها تشدید شده است و با قرمزی، خارش، پوسته ریزی و حتی ترشح به ما مراجعه می کنند که درمان خاصی دارد.

وی افزود: اما برای کسانی که پوست سالمی داشته اند و مجبور هستند که در این ایام خیلی بیشتر از این شوینده ها استفاده کنند توصیه می شود که همیشه همراه خودشان یک کرم مرطوب کننده و یا چرب کننده داشته باشند و بعد از شست و شو یک لایه نازک از این کرم مرطوب کننده یا چرب کننده را روی پوستشان استفاده کنند تا آن چربی طبیعی پوست خودشان که با شوینده ها کم می شود یا از بین می رود، با استفاده از این کرم ها حفظ شود.

این متخصص پوست در پاسخ به این سوال که محتویات این کرم ها باید بیشتر چه موادی باشد، گفت: برای پوست های خیلی خشک کرم هایی استفاده شود که حاوی اوسرین باشد، اوسرین ماده ای شبیه به وازلین است و خیلی چرب است؛ برای کسانی که پوست های کمتر خشک دارند مرطوب کننده هایی که حاوی اوسرین نیستند و گلیسیرین و چیزهای دیگری دارند را توصیه می کنیم.

وی ادامه داد: چون اینها موادی هستند که پوست را چرب می کنند. توصیه دیگر این است که برای شست و شو از ترکیبات شوینده غیرصابونی استفاده شود، ترکیباتی وجود دارد به اسم پَن، پن ها شوینده هایی هستند که میزان چربی پوست را خیلی کم نمی کنند و به پوست کمتر آسیب می رسانند و پاک کنندگی خوبی دارند.

دکتر احسانی تاکید کرد: همچنین اگر جایی امکان شستن دستها وجود دارد، شست و شو خیلی بهتر از استفاده از پدهای الکلی است، در صورتی که جایی برای شست و شو نباشد فرد مجبور است از بسته های الکلی استفاده کند که این بسته های الکلی مطمئنا آسیب بیشتری را می رسانند، پس استفاده از یک مرطوب کننده یا چرب کننده که ترکیبات ارزانی هم هستند حتما همیشه همراه فرد باشد که بعد از شست و شو از آن استفاده کنند.

احسانی همچنین در پاسخ به این سوال که راهکار مقابله با حساسیت های پوستی ناشی از استفاده از ماسک چیست، گفت: خیلی کم اتفاق میفتد که فردی به ماسک های پارچه ای حساسیت بدهد ولی به هرحال دیده شده است، پس توصیه ما استفاده از یک پد یا دستمال زیر آن ماسک است که اتفاقا این کار خیلی هم به اثر ماندگاری بیشتر آن ماسک کمک می کند، چون در حالت عادی یک ماسک شاید برای چند ساعت قابل استفاده باشد ولی وقتی آن پد را زیر ماسک قرار می دهند هم از اثر فشاری آن ماسک روی پوست کمتر می شود و هم آن قسمت فلزی کمتر باعث تحریک می شود و هم مدت اثربخشی ماسک را بیشتر می کند.

این متخصص پوست در پاسخ به این سوال که «برای کسانی که خیلی صورت خود را می شویند و ممکن است حساسیت پوستی به صابون یا موادی که برای شستن استفاده می کنند نشان بدهند چه توصیه ای دارید؟»، اظهار داشت: شست و شوی زیاد صورت، پوست را خیلی خشک می کند، همانطور که خدمتتان عرض کردم ترکیبات غیرصابونی یعنی پن ها، پوست را کمتر خشک می کنند، حتما اگر در معرض آفتاب قرار می گیرند استفاده از ضد آفتاب به کمتر خشک شدن پوست کمک می کند و این ۲ عامل باعث می شود که پوست صورتشان حفظ شود، همچنین در طول روز مرطوب کننده را تکرار کنند.

وی درباره استفاده از صابون به جای دیگر شوینده ها برای جلوگیری از خشکی پوست، گفت: بین همه اینها ترکیبات پن را توصیه می کنم. پن، ترکیبات شوینده جامد غیرصابونی است که میزان قلیای آن کمتر است و به پوست کمتر آسیب می رساند و میزان حساسیت آن نیز پایین تر است و از طرفی میزان کم کردن چربی پوست آن نیز کمتر است.

۲۳۵۲۱۲

کد خبر 1382324

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 3 =