پشت پرده هشدار روز گذشته ستادکل نیروهای مسلح به آمریکایی‌ها /جزئیات رفتار پرخطر و نگران کننده ارتش آمریکا در خلیج فارس و عمان

اگرچه از اواخر سال ۹۸ تحرکات نظامی آمریکا و متحدان این کشور به بهانه ایجاد امنیت برای کشتیرانی تجاری افزایش قابل ملاحظه‌ای داشته است لیکن از اواسط فروردین ۹۹ و به‌ویژه پس از پرتاب غافلگیرانه و موفقیت‌آمیز اولین ماهواره نظامی ایران به فضا، رفتار تروریست‌های آمریکایی در خلیج فارس و دریای عمان دستخوش تغییرات نگران کننده شده است.

به گزارش خبرآنلاین به نقل از نورنیوز ، ستاد کل نیروهای مسلح روز گذشته با صدور بیانیه‌ای هشدار آمیز حضور ارتش ایالات متحده امریکا در منطقه را مخل امنیت و ثبات و تهدیدزا توصیف کرد.

در این بیانیه با اشاره به اقدامات تحریک کننده و مخاطره آمیز آمریکا و متحدانش در منطقه خلیج فارس و دریای عمان ‌به این کشور هشدار داده شده که به قوانین و مقررات بین المللی احترام بگذارد و از ایجاد هرگونه تنش و درگیری خودداری کند.

در بیانیه ستاد کل ضمن تاکید بر آمادگی کامل نیروهای مسلح ایران برای مقابله با ماجراجویی و اقدامات ایذایی و تحریک آمیز، عواقب هرگونه درگیری احتمالی در منطقه متوجه نیروهای متخاصم از جمله آمریکا شده است.

صدور بیانیه از سوی عالی‌ترین نهاد نظامی جمهوری اسلامی ایران و استفاده از ادبیات هشدار آمیز به طور قطع باید مبتنی بر ادله و شواهدی باشد که توجه به آن در رمزگشایی از اهداف این اقدام ضروری است.

وقوع چندین رخداد بسیار مهم نظامی در منطقه از جمله وقوع انفجار در شناورهای تجاری، هدف قرار گرفتن پهپاد فوق پیشرفته آمریکا توسط پدافند هوایی ایران، حمله پهپادی به تاسیسات آرامکو، ترور شهید سلیمانی و ابومهدی المهندس و متعاقب آن حمله موشکی گسترده ایران به پایگاه آمریکایی عین الاسد، سال ۱۳۹۸ را به یکی از پرتنش‌ترین سال‌های اخیر پس از جنگ دوم خلیج فارس مبدل کرد.

این رخدادها که عمدتا از سال ۲۰۱۶ و پس از ورود دونالد ترامپ و سیاستمداران جنگ طلب و افراط گرای همراه وی به کاخ سفید آغاز شد با خروج یکجانبه واشنگتن از توافقنامه برجام تشدید گردید.

با گذشت نزدیک به ۴ سال از اتخاذ سیاست‌های تنش آفرین از سوی ترامپ و بهره‌گیری از مجموعه ابزارهای سیاسی، اقتصادی، نظامی و امنیتی برای به زانو درآوردن جمهوری اسلامی ایران، نه تنها این آرزو محقق نشده بلکه با عبور قدرتمندانه ایران از چالش‌های سخت و بی سابقه، ناکارآمدی سیاست‌های پرهزینه رییس جمهور آمریکا به وضوح مشخص شده و در آستانه انتخابات ریاست جمهوری در این کشور به پاشنه آشیل جدیدی برای وی مبدل شده است.

اگرچه از اواخر سال ۹۸ تحرکات نظامی آمریکا و متحدان این کشور به بهانه ایجاد امنیت برای کشتیرانی تجاری افزایش قابل ملاحظه‌ای داشته است لیکن از اواسط فروردین ۹۹ و به‌ویژه پس از پرتاب غافلگیرانه و موفقیت‌آمیز اولین ماهواره نظامی ایران به فضا، رفتار تروریست‌های آمریکایی در خلیج فارس و دریای عمان دستخوش تغییرات نگران کننده شده است.

اجرای تمرینات مستمر نظامی از جمله تمرین اخیر با حضور شناورهای آبی ـ خاکی و ۸۰۰ نفر از تفنگداران و ملوانان نیروی دریایی آمریکا که هدف آن تجربه عملیات نظامی زمینی و دریایی در محیط و شرایط واقعی اعلام شد در کنار رفتارهای پرخطر، غیرقانونی و مخل امنیت کشتیرانی از سوی شناورها و هواپیماهای آمریکایی در منطقه و بازرسیهای مکرر شناورهای تجاری از جمله اصلی‌ترین اقداماتی است که طی روزهای اخیر از سوی ارتش آمریکا در منطقه دنبال شده است.

علاوه بر این انتشار پیام تحریک آمیز رییس جمهور آمریکا مبنی بر صدور دستور به ناوهای آمریکایی حاضر در منطقه برای تیراندازی به شناورهای سپاه که البته بلافاصله از سوی مقامات نظامی این کشور تکذیب شد، می‌تواند نشانه هایی از احتمال افزایش اقدامات ایذایی و روانی برای تداوم راهبرد فشار حداکثری به ایران باشد.

بیانیه ستاد کل نیروهای مسلح را باید اعلام موضعی مقتدرانه قلمداد کرد که به آمریکا و حامیانش این پیام روشن را منعکس میکند که باید از شکست‌های مستمر در جبهه‌های مختلف سیاسی، اقتصادی و نظامی و همچنین موفقیت تحسین برانگیز ایران در مقابله موثر با شیوع ویروس کرونا و حفظ شرایط باثبات در کشور در شرایط تحریم‌های همه جانبه درس گرفته باشند و تلاش نکنند که با آزمودن روش‌های مخاطره آمیز دیگر شرایط را برای خود و منطقه پیچیده‌تر نمایند.

2727

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1382466

برچسب‌ها