۱ نفر
۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۱:۱۳
موضع‌گیری ترکیه نسبت به تحولات جنوب یمن

فارس نوشت: دولت ترکیه ضمن ابراز نگرانی از اعلام خودمختاری در جنوب یمن توسط گروه موسوم به شورای انتقالی (متحد امارات)، گفت آنکارا به حمایت از اقدامات بشردوستانه برای پایان دادن به جنگ این کشور ادامه می‌دهد.

به نوشته خبرگزاری «آناتولی»، در این بیانیه آمده است: «در بحبوحه همه‌گیری ویروس کرونا، نیاز به رسیدگی به بحران انسانی بسیار وخیم در این کشور (یمن) بیش از هر زمانی ضروری است».

وزارت خارجه ترکیه با بیان اینکه از تمام طرف‌ها انتظار دارد با اتحاد و همکاری برای پایان دادن به درد و رنج مردم یمن تلاش کنند، گفت لازم است از اقداماتی که منجر به عمیق‌تر شدن بحران انسانی و سیاسی در یمن می‌شود و تمامیت ارضی آن را به خطر می‌اندازد، اجتناب شود.

در این بیانیه همچنین تاکید شده که ترکیه به حمایت از اقدامات صلح‌آمیز سازمان ملل برای یافتن راهکاری جهت پایان دادن به بحران یمن از طریق گفت‌وگوهای فراگیر و ارائه کمک‌های انسانی به این کشور ادامه می‌دهد.

شورای انتقالی جنوب، گروهی سیاسی و در عین حال شبه نظامی در جنوب یمن است که در می سال ۲۰۱۷ شکل گرفته است. هم‌اکنون این گروه مورد حمایت ابوظبی است و برای سلطه بر جنوب یمن، رقیب دولت مستعفی یمن که در عربستان مقیم است، قلمداد می‌شود. 

نیروهای وابسته به شورای انتقالی جنوب یمن شامگاه ششم اردیبهشت در اقدامی که علیه دولت هادی و متحد سعودی است، اعلام خودمختاری کردند و همزمان با بیانیه رئیس این شورا –مقیم در امارات- تحرکات نظامی خود را در عدن از سر گرفتند.

اقدام شورای انتقالی خشم دولت مستعفی یمن را به همراه داشته است که از این گروه خواسته به توافق ریاض بازگردد و حالت خودمختاری را در جنوب یمن لغو کند.

از زمان تسلط نیروهای عربستان سعودی و امارات بر شهرها و استان‌های جنوبی یمن، وضعیت امنیتی این مناطق بشدت دچار افت شده است.

310311

کد خبر 1382536

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 8 =