۰ نفر
۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۴:۱۱
چرا جشنواره لوکارنو لغو شد؟

مهر نوشت: جشنواره فیلم لوکارنو جدیدترین فستیوال سینمایی است که اعلام کرد دوره ۲۰۲۰ خود را به دلیل شیوع بیماری کرونا برگزار نمی‌کند اما برنامه خاصی برای حمایت از فیلم‌های مستقل دارد.

سازمان‌دهندگان جشنواره فیلم لوکارنو اعلام کردند دوره امسال لغو می‌شود. این دوره که قرار بود از ۵ تا ۱۵ آگوست (۱۵ تا ۲۵ مرداد) برگزار شود، بنا به گفته لیلی هینستین، مدیر هنری جشنواره لغو می‌شود. او با صدور بیانیه‌ای گفت با توجه به سناریوهای مختلف و بررسی آنها تصمیم گرفتند این دوره را برگزار نکنند.

او تاکید کرد: «با توجه به اینکه تماشاچیان این رویداد در شمار زیاد گردهم می‌آیند تا به تماشای فیلم‌ها بنشینند این کار سلامت آنها را به خطر می‌اندازد.

او که تصمیم ندارند تا این دوره را به صورت دیجیتال یا آنلاین برگزار کند گفت: «فکر نمی‌کنم مردم خیلی بخواهند به جای این فضای حیرت‌انگیز جلوی صفحه کامپیوتر بنشنند تا این رویداد را دنبال کنند.»

به جای برگزاری جشنواره، مسئولان آن قصد دارند تا به حمایت از فیلم‌های مستقل بپردازند و این امر را با اجرای پروژه‌ای خلاقانه به نام «لوکارنو ۲۰۲۰- برای آینده فیلم‌ها» عملی کنند.

گفته شده این دعوت همراه جوایزی هم خواهد بود و به فیلمسازان این امکان را می‌دهد تا فیلم‌هایی را که به دلیل شیوع کرونا امکان ارائه نیافتند و ضرر اقتصادی هم متحمل شدند، ارائه کنند.

این جوایز بر مبنای ارزش هنری اهدا می‌شوند و شامل یک جایزه پلنگ ویژه برای یک کارگردان بین‌المللی، یک جایزه پلنگ ویژه برای فیلمی سوییسی و جوایز دیگری برای حمایت از فیلم‌های دیگر خواهد بود.

لوکارنو با حضور دو داور به بررسی برنده فیلم‌های بین‌المللی و پروژه‌های سوییسی می‌پردازد.

هینستین درباره بهره گیری از الگوهای معمول گفت: «به خودمان گفتیم ما باید از الگوهای معمول فاصله بگیریم و در این موقعیت غیرمعمول به شکل دیگری فکر کنیم. باید درباره این بحران غم‌انگیز که صنعت فیلم و اقتصاد آن را فراگرفته، بسیار فروتن باشیم.»

جشنواره فیلم لوکارنو هر سال از سال ۱۹۴۶ در ماه آگوست برگزار شده و از مهم‌ترین جشنواره‌های سینمایی جهان است. جایزه اصلی این جشنواره پلنگ طلای آن است.

سازمان‌دهندگان جشنواره ابراز امیدواری کردند تا این جشنواره در سال ۲۰۲۱ به شیوه معمول برگزار شود.

۲۴۱۲۴۵
کد خبر 1383011

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 12 =