۱ نفر
۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۴:۱۵
پیشنهاد روسیه به عراق برای فروش اس ۴۰۰

ایرنا نوشت: «ماکسیم ماکسیموف»، سفیر روسیه در عراق امروز (پنجشنبه) اعلام کرد که کشورش در صورت دریافت درخواست از بغداد آماده فروش سامانه دفاع هوایی اس ۴۰۰ به عراق است.

وی در اظهارتی به رسانه‌های روسی گفت که با وجود مطرح شدن خرید سامانه اس ۴۰۰ در داخل و ابراز علامه مندی مقام‌های عراقی تا کنون مسکو در این باره هیچ درخواستی دریافت نکرده است.

به گزارش المعلومه ماکسیموف افزود که طرف روسی هنوز درخواست رسمی دریافت نکرده و تحولات اخیر باعث افزایش علاقه مندی به سامانه‌های دفاع هوایی روسیه به ویژه اس ۴۰۰ شده است.

سفیر روسیه ادامه داد: هنوز خیلی زود است که جزییات آن را بررسی کنیم، بنابراین در صورت درخواست مقام‌های عراقی برای خرید سامانه دفاع هوایی آمادگی داریم برای تحقق خواست آن‌ها تلاش کنیم.

سفیر روسیه در ۲۴ بهمن ۹۸ در مصاحبه با خبرگزاری «اسپوتنیک» گفته بود که عراق تاکنون برای خرید سامانه موشکی اس ۴۰۰ روسیه هیچ درخواستی ارایه نکرده است.

ماکسیموف افزود: با توجه به رخدادهای اخیر، علاقه به خرید سامانه موشکی اس ۴۰۰ روسیه در عراق بیشتر شده، اما هنوز اظهار نظر عملی در این خصوص زود است.

وی بیان کرد که ارتش عراق متقاعد و علاقه مند به استفاده از سلاح‌های روسیه است، زیرا این سلاح‌ها در میدان‌های نبرد کارایی و کیفیت خود را نشان داده‌اند.

دیپلمات روس افزود: روسیه همچنان به افزایش توانمندی‌های دفاعی عراق کمک می‌کند، به ویژه اینکه تسلیحات روسی مناسب برای همه ارتش‌های جهان از جمله بخش بخش پدافند هوایی است.

ماکسیموف تاکید کرد که اگر درخواست جدی در خصوص سامانه‌های موشکی اس ۴۰۰ از عراق دریافت کنیم به طور جدی آن را دستور کار قرار می‌دهیم.

از سوی دیگر، کمیته امنیت و دفاع پارلمان عراق ۳۰ فروردین گذشته یک برنامه کامل را برای نخست وزیر ارسال کرده که در آن خواستار خرید سامانه دفاع هوایی پیشرفته اس ۴۰۰ از روسیه شده است.

 «بدر الزیادی» عضو کمیته امنیت و دفاع مجلس عراق در این باره گفت که این کمیته پس از اعلام نظر موافق فرماندهی کل نیروهای مسلح و دیگر نهادها، مجوز و تأییدیه کامل به نخست وزیر ارائه داده که در آن خواستار خرید سامانه پدافند هوایی اس۴۰۰ شده است.

وی بیان کرد که این موضوع با هدف تقویت نیروهای مسلح انجام شده و پس از تشکیل دولت جدید در دستور کار قرار می‌گیرد و اجرایی شدن آن نیاز به تصویب نهایی نخست وزیر آینده دارد.

الزیادی با اشاره به اینکه کمیته امنیت و دفاع مجلس از تصمیم دولت بعدی پشتیبانی خواهد کرد و پیشنهادها و توصیه‌های خود را به طور دقیق ارائه می‌دهد، افزود که درخواست خرید سامانه اس۴۰۰ به «عادل عبدالمهدی» نخست وزیر مستعفی داده شده اما با معرفی نخست وزیر مکلف وی قادر به تصمیم گیری در این باره نخواهد بود.

وی توضیح داد که ساختار ارتش عراق باید توسط بسیاری از سازمان‌های امنیتی، رهبران نظامی و امنیتی مورد تجدید نظر قرار گیرد و گزارش‌ها و مطالعاتی در جدول مباحث کمیته امنیت و دفاع وجود دارد که از نزدیک دنبال می‌شوند و پرونده‌های زیادی در انتظار مطرح شدن است.

عضو کمیته امنیت و دفاع مجلس عراق تأکید کرد که ایجاد یک سیستم امنیتی و نظامی کارآمد و قوی برای پشتیبانی و توانمند شدن نیروهای مسلح عراق ضروری است؛ بنابر این باید سلاح‌های مورد نیاز و متنوع را در قالب یک برنامه مناسب در قالب این ساختار تأمین کرد.

به گزارش ایرنا، عراق از سال ۲۰۱۷ میلادی سعی در خرید سامانه‌های دفاع هوایی اس ۴۰۰ و اس ۳۰۰ روسیه دارد، اما تهدید آمریکا به تحریم‌های اقتصادی همچنان مانع اصلی بر سر خرید این سامانه‌ها است.

در همین حال،  «کریم علیوی» عضو دیگر کمیته امنیت و دفاع مجلس عراق ۲۳ دی ۹۸ اعلام کرد که بغداد به سامانه‌های دفاع هوایی قوی نیاز دارد و آمریکایی‌ها بارها عراق را در این خصوص ناامید کرده‌اند و آن‌ها در تهیه سلاح‌های لازم به دولت عراق کمک نمی‌کنند.

این نماینده مجلس عراق افزود: سه ماه پیش نماینده بغداد برای خرید اس۴۰۰ از روسیه دیدار و با مقام‌های این کشور مذاکره کرد، اما بحران سیاسی در عراق و استعفای نخست وزیر سبب توقف این مذاکرات شد.

وی ادامه داد: اکنون با توجه به تنش شدید در خاورمیانه و تقاضای نیروهای خارجی برای ترک عراق، پارلمان این کشور به نخست وزیر برای خرید سامانه دفاع هوایی از روسیه یا از هر منبع دیگری اجازه داده است.

پیش از این نیز «محمد رضا» رییس کمیته امنیت و دفاع مجلس عراق اعلام کرده بود که بغداد مذاکرات با مسکو را برای خرید سامانه‌های موشکی آغاز کرده است.

از سوی دیگر، سفیر روسیه در عراق ۲۴ بهمن ۹۸ گفت که عراق تاکنون هیچ درخواستی برای خرید سامانه موشکی اس ۴۰۰ روسیه ارایه نکرده است.

 «ماکسیم ماکسیموف» در گفت وگو با خبرگزاری «اسپوتنیک» روسیه افزود: با توجه به رخدادهای اخیر، علاقه به خرید سامانه موشکی اس۴۰۰ روسیه در عراق بیشتر شده، اما هنوز صحبت کردن در این خصوص زود است.

وی بیان کرد که ارتش عراق متقاعد و علاقه مند به استفاده از سلاح‌های روسیه است، زیرا این سلاح‌ها در میادین نبرد کارایی و کیفیت خود را نشان داده‌اند.

دیپلمات روس افزود: روسیه همچنان به افزایش توانمندی دفاعی عراق کمک می‌کند، به ویژه اینکه تسلیحات روسی مناسب برای همه ارتش‌های جهان از جمله بخش پدافند هوایی است.

عراق و روسیه در زمان حاضر افزون بر بخش تسلیحات، در زمینه مبارزه با داعش نیز در کنار ایران و سوریه در چارچوب یک مرکز چهارجانبه تبادل اطلاعات با یکدیگر همکاری دارند.

310311
کد خبر 1383018

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 2 =