۰ نفر
۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۰۹:۳۳
ادعای بلومبرگ/ ونزوئلا ۹ تن طلا به ایران داد

تسنیم به نقل از بلومبرگ طی گزارشی تایید نشده نوشت ونزوئلا در قبال کمک ایران به احیای پالایشگاه های بنزین این کشور ۹ تن طلا به ارزش ۵۰۰ میلیون دلار را در اختیار ایران قرار داده است.

بلومبرگ طی گزارشی تایید نشده نوشت ونزوئلا که دیگر پول نقدی ندارد و برای احیای صنعت نفت خود نیازمند کمک است، چندین تن از شمش های طلای خود را به متحد بلندمدت خود، ایران تحویل می دهد.

 بر اساس این گزارش مقامات دولت ونزوئلا ۹ تن طلا معادل ۵۰۰ میلیون دلار را در همین ماه در هواپیماهایی به مقصد تهران بارگیری کرده اند تا هزینه کمک این کشور به احیای پالایشگاه های بنزین ونزوئلا را بپردازند. ارسال این محموله ها که باعث کاهش ناگهانی ذخایر خارجی ونزوئلا شده، تنها ۶.۳ میلیارد دلار سرمایه ارزی برای این کشور به جای گذاشته که پایین‌ترین حد طی سه دهه گذشته است.

 ایران و ونزوئلا هر دو سعی دارند در برابر تحریم های آمریکا، همه گیری ویروس کرونا و کاهش قیمت نفت که درآمد اصلی آنها را تشکیل می دهد مقابله کنند. این معامله ها با ونزوئلا یک منبع جدید درآمد برای ایران است و به ونزوئلا اطمینان می دهد عرضه بنزین ادامه دارد.

ایران جدید ترین مقصد برای طلای ونزوئلاست. آمریکا با معامله های مشابهی که رژیم نیکلاس مادورو با روسیه، ترکیه و امارات انجام می‌داد برخورد کرده بود.

 هواپیمایی ماهان ایران فقط در هفته گذشته چندین پرواز به این کشور آمریکای جنوبی انجام داده است. ایران در اکثر این پروازها افزودنی های لازم برای بنزین، قطعات و متخصصان را برای کمک به تعمیر یکی از پالایشگاه‌های حساس ونزوئلا در شمال غرب این کشور ارسال کرده است. در همین حین، ماهان هواپیماهای دیگری را به یک فرودگاه بین المللی در خارج از کاراکاس فرستاده تا شمشهای طلا را به مقصد تهران بارگیری کنند.

 با سقوط قیمت نفت، طلایی که در کاراکاس نگهداری می شود تبدیل به یک منبع با اهمیت ثروت برای ونزوئلا شده است. در حالی که این کشور ۷۰ تن طلا در ذخایر خود دارد، فروش آنها روز به روز سخت تر می شود.

 ایران و ونزوئلا در زمان ریاست جمهوری هوگو چاوز، قراردادهایی در زمینه پروژه های انرژی، کشاورزی و مالی امضا کرده و یک  کارخانه مونتاژ خودروی مشترک در غرب کاراکاس راه اندازی کرده بودند.

 ۲۲۳۲۲۳

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1383271

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 4 =