اولین نطق لاریجانی در مجلس بعد از بهبودی از کرونا /غرب در بحران کرونا برخورد تجاری با موضوع انسانیت داشت

رییس مجلس شورای اسلامی گفت: پزشکان و پرستاران و کارکنان بیمارستان ها و وزارت بهداشت از خودشان رشادت نشان دادند.

به گزارش خبرآنلاین، علی لاریجانی رئیس مجلس که پس از چند هفته غیبت بخاطر ابتلا به کرونا امروز در مجلس حضور یافته بود، در نطق پیش از دستور، گفت: لازم می‌دانم از مراحم رهبر معظم و مراجع عظام تقلید، علما و دانشمندان و همکاران عزیز تشکر نمایم و روز کارگر را به همه کارگران سخت کوش تبریک بگویم.

وی گفت: کارگرانی که در شرایط سخت شیوع کرونا مجاهدانه برای رفع مشکلات کشور تلاش نمودند و در این نبردی که آمریکا با تحریم خود ضد ملت ایران ایجاد نمود با فداکاری و تلاش شبانه روزی کشور را اداره کردند و می کنند و اجازه ندادند که خواب حاکمان کاخ سفید در ایران تعبیر شود.

اهم اظهارات رئیس مجلس را به نقل از فارس، ایسنا و تسنیم بخوانید؛

*با فراگیر شدن کرونا در کشور مردان و زنان و همه دست اندرکاران صنعت برق و آب و گاز و نفت و کشاورزی و منابع طبیعی، بهداشت، راه، مسکن، آموزش، صنعت و معدن، خدمات، بیمه، بانک ها، نیروهای مسلح، اطلاعات و امنیت، سیاست خارجی، صدا و سیما و رسانه ها و امور فرهنگی، امور قضایی، شهرداری ها، استانداران، فرمانداران، بخشداران و مردان غیوری که امور حمل و نقل کشور را در این ماه های پر مشکل برعهده داشتند، رانندگان عزیزی که با تریلرها، کامیونها و با وانت های خود در خانه ننشستند و کالاهای  مورد نیاز مردم را به نقاط مختلف کشور رساندند همه این عزیزان در صحنه مجاهدت ارزشمندی گام نهادند.

* پزشکان و پرستاران و کارکنان بیمارستان ها و وزارت بهداشت از خودشان رشادت نشان دادند، اینکه حدود ۸۰ درصد کسانی که درگیر این بیماری شدند در ایران بهبود یافتند نتیجه برنامه ریزی صحیح وزارت بهداشت و مجاهدت این عزیزان بوده است، ان‌شاءالله این تلاش های همگانی مشمول رحمت الهی خواهد بود و در حافظه تاریخی کشور به نام تک تک جوانمردان رقم خواهد خورد.

* اگر امروز شرایط کشور ما از نظر مایحتاج ضروری مردم علی رغم تحریم ها و این مشکلات حادث شده از بیماری در سطح قابل قبولی است، به همت و اراده کارگران عزیز میسر گردیده است. قدر فداکاری شما را می دانیم و پشتیبان شما هستیم.

*روز معلم را به همه معلمان و اساتید، دانشجویان و دانش آموزان عزیز تبریک عرض می کنم و از تلاشهای وزارتخانه های علوم و آموزش و پرورش و روسای دانشگاه ها و اساتید و معلمان گرانقدر که با استفاده از فضای مجازی نگذاشتند به حرکت علمی کشور لطمه بخورد و با ابتکار مناسب از فرصت استفاده کردند و طرق دیگری را برای آموزش ایجاد کردند، نهایت تشکر و سپاسگزاری را داریم و تلاشهای ارزشمند شما را قدر می نهیم.

*سالروز شهادت آیت الله استاد مطهری را گرامی می داریم، ایشان سخنی در باب آزادی دارند که این روزها جلوه هایی از آن در صحنه بین المللی مشاهده شد. ایشان به جد به آزادی فکر و اندیشه معتقد بودند و آن را عامل پویایی جامعه اسلامی می دانستند و حتی در بحث آفات انقلاب اسلامی، یکی از آفات را نسیان نسبت به مقوله آزادی فکر می دانستند، ایشان تفاوت آزادی در تفکر اسلامی با آنچه امروز در دموکراسی لیبرال مطرح است، در این می دانستند که اسلام با آزادی فکر انسانیت رها شده را نظاره می کند و آزادی غرب که براساس آزادی میل استوار است، حیوانیت رها شده را حاصل می کند.

*در ماجرای بحران کرونا مشاهده کردید که چگونه مقوله انسانیت به عنوان یک ارزش در غرب سقوط کرد و با آن تجاری برخورد شد و سالمندان را رها کردند و گاه بیان کردند که وجود آنان فایده اقتصادی ندارد بنابراین آن همه سر و صدا در مساوات و حقوق انسان چه شد!؟ این یک صحنه است که به تعبیر استاد مطهری، همان حیوانیت رها شده می‌باشد.

*اما صحنه دیگر، روحیه فداکارانه و مجاهدت ملی که در آحاد مردم ایران به وجود آمد، است. مردم ایران تن به خطر دادند و همه افراد به خصوص سالمندان را با کمال احترام تحت مداوا و اکرام قرار دادند. مساجد، پایگاه کمک به بیمارستان‌ها و نیازمندان شد.

*این صحنه‌های غرورآفرین که با رهنمودهای رهبر عظیم‌الشأن انقلاب، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای به ظهور رسید، یادآور صحنه‌های شورآفرین صدر اسلام بود که مساجد، پایگاه اصلی حمایت از اسلام در همه وجوه بودند؛ حتی جنگ.

*همه آمدند؛ کارگران، کارمندان، مهندسان، روحانیون، پزشکان، پرستاران، امدادگران، کشاورزان، کاسبان، اساتید، معلمان، دانشجویان، دانش‌آموزان و سایر اقشار مردم، منظومه زیبا و به یاد ماندنی از وحدت، همبستگی، همدردی و غیرت دینی را در آسمان پُرمهر ایران به نمایش گذاشتند. خداوند به همه پاداش خِیر دهد. من دست تک‌تک آنها را از سر ارادت می‌بوسم.

*این روحیه‌ها همان تعبیر استاد مطهری را نشانگر است که آزادی اسلامی، انسانیت رها شده را مقصد خود قرار داده است. آفرین بر شما ملت مسئولیت‌شناس که با درک شرایط با مجاهدت خویش، جایگاه رفیعی در انقلاب را رقم زدید.

*در این شرایط توجه به وضعیت اقتصادی قشرهایی که بر اثر کرونا آسیب دیده اند اهمیت بسزایی دارد، از تلاش‌های دولت تشکر می‌کنیم. کمیسیون‌های ویژه و مرکز پژوهش‌ها بررسی‌های دقیقی کردند که به زودی گزارش آن در مجلس مطرح خواهد شد. مخصوصاً برای جلوگیری از رکود واحدهای تولیدی تمهیدات بیشتری لازم است که در پیشنهادات کمیسیون آمده است.

*البته کمیسیون ویژه و سایر کمیسیون‌های تخصصی در طول این دوره مجلس تصمیمات مهمی در جهت رونق تولید و رفع موانع تولید داشته اند که باید به اجرا درآید و این امر زمینه ساز نظریه جهش تولید خواهد بود.

*مجلس انقلابی یعنی همین، یعنی به جای کشمکش سیاسی، پیگیر حل مسائل قشرهای مختلف و راه اندازی تولید کشور بود، آن هم در شرایط سخت و استثنایی تحریم.

* قانون توسعه روستا و سرمایه گذاری در روستاها که با اذن رهبری و کمک صندوق توسعه سامان یافت، یک اقدام انقلابی بود. قانون رفع موانع تولید و اختیاراتی که در روستاها توزیع شد، یک اقدام انقلابی بود. بنده در سفرهای استانی کاملاً در جریان نتایج آن قرار گرفتم.

*اقدامی که در قانون برنامه ششم انجام شد و اختیارات سرمایه گذاری در بخش معدن به شوراهای استانی معدن واگذار شد، یک اقدام انقلابی بود که حرکت در بخش معدن را ایجاد کرد.

*جلسات مختلفی که برای حل مشکل مسکن در مجلس گذاشته شد و منجر به واگذاری‌های اخیر شد تا مشکل مردم به خصوص جوانان در زمینه مسکن حل شود، یک اقدام انقلابی بود.

*اقدامی که مجلس در مشکلات سختی که برای مردم عزیز در مؤسسات اعتباری پیش آمد، انجام داد یک اقدام انقلابی بود که چندین میلیون نفر را نجات داد. هیچ مجلسی به اندازه مجلس دهم در زمینه بنیه دفاعی کشور با حساسیت برخورد نکرد و به این اندازه توجه نشان نداد. این یعنی یک اقدام انقلابی و از سر بصیرت.

*اقدامی که مجلس در مقابل رفتار ماجراجویانه آمریکا انجام داد و به نیروی قدس منابع جدیدی اختصاص داد و برای بار دوم پس از شهادت سردار رشید اسلام حاج قاسم سلیمانی تصمیم به حمایت از نیروی قدس گرفت، اقدامی انقلابی و آگاهانه بود.

* اگر بودجه‌هایی که مجلس برای شرکت‌های دانش بنیان هر ساله در نظر می‌گرفت نبود و اگر حمایت از این واحدها و بخش‌های نوآورانه جهاد دانشگاهی نبود، امروز در بحش کرونا این گونه خدمات به مردم عرضه نمی‌شد. این نگاه‌ها نگاه انقلابی واقعی است.

*مجلس دهم انقلابی بودن را در خدمت خاکسارانه به ملت و سنگر مقاوم در مقابل دشمن بودن معنا کرد و عمل کرد، البته دنبال اقدامات شعاری و سرگرمی‌های سیاست زده نبود. خداوند به همه خدمات صادقانه شما اجر دهد

2727

کد خبر 1383949

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 3 =