غوغای سیاسی در عراق/احزاب پشت الکاظمی را خالی کردند

ایسنا نوشت: مهلت ریاست‌جمهوری اعطا شده به مصطفی الکاظمی رو به پایان است و در حالیکه ناظران متصور بودند الکاظمی از حمایت مشروط اکثر فراکسیون‌های پارلمانی برای دولتش برخوردار است اما دایره مخالفانش در حال گسترش یافتن است. به طوریکه ائتلاف الوطنیه عراق بعد از ائتلاف نوری مالکی اعلام کرد، به دولت او رأی اعتماد نمی‌دهد.

به نوشته روزنامه رأی الیوم چاپ لندن، در آستانه برگزاری جلسه پارلمانی به منظور تعیین زمان رای گیری درباره دولت مصطفی الکاظمی ائتلاف الوطنیه به رهبری ایاد علاوی در بیانیه‌ای اعلام کرد: متأسفانه ما شاهد حمایت از خواسته‌های تظاهرکنندگان نبوده‌ایم و مکانیزم انتخاب وزیران مبهم و نامعلوم بوده است.

وی با تاکید بر اینکه ائتلافش به دولت مصطفی الکاظمی رأی اعتماد نمی‌دهد و جلسه پارلمان را تحریم می‌کند، افزود که در صورت رای اعتماد گرفتن دولت الکاظمی تبدیل به اپوزیسیون مسالمت‌جو خواهد شد.

ائتلاف علاوی ۲۲ کرسی پارلمان از مجموع ۳۲۹ کرسی پارلمان را داراست.

پیش از این ائتلاف دولت قانون به رهبری نوری مالکی اعلام کرده بود در دولت الکاظمی شرکت نمی‌کند و به آن رأی نمی‌دهد.

ائتلاف دولت قانون در بیانیه‌ای تاکید کرد: ما در تشکیل دولت شرکت نمی‌کنیم و به آن رأی نمی‌دهیم. بقیه اعضای پارلمان باید تصمیم مناسب را در این باره بگیرند. طی مذاکرات با مکانیزم انتخاب وزرا موافقت شد تا نخست‌وزیر مکلف با تمام فراکسیون‌های سیاسی براساس یک روش برخورد کند.

در این بیانیه آمده است: روند تشکیل دولت با توافق حاصل شده مغایرت دارد همین مساله ما را وادار کرد تا برای انتخاب نامزدهای لایق بیشتر تلاش کنیم. متأسفانه تلاش‌های ما سودی نبخشید و کابینه الکاظمی با خواسته‌های مردم در تناقض و شامل وزرای "نالایق" است.

الکاظمی بعد از عدنان الزرفی و محمد علاوی سومین فردی است که مامور تشکیل دولت شده است.

مهلت تعیین شده برای الکاظمی طی چند روز آینده به پایان می‌رسد درحالی که تحلیلگران می‌گویند او همچنان از حمایت مشروط بیشتر گروه‌های سنی و شیعه و کرد برخوردار است.

با پیوستن ائتلاف علاوی به مخالفان دولت الکاظمی، تعداد نمایندگانی که نمی‌خواهند به او رأی اعتماد دهند به ۷۰ نماینده رسید. مخالفان شامل حزب الحل، ائتلاف دولت قانون، نمایندگان ترکمانی و ائتلاف الوطنیه هستند.

اتحادیه اسلامی ترکمان‌های عراق نیز یکشنبه با کابینه الکاظمی مخالفت کردند. کابینه الکاظمی شامل ۲۰ پست وزارتی است اما هیچ پستی به ترکمان‌ها اختصاص داده نشده است.

جاسم البیاتی، دبیرکل اتحادیه ترکمان‌های عراق گفت: ما خوشحال شدیم که کابینه به سرعت تشکیل شد و مورد قبول فراکسیون‌های سیاسی قرار گرفت اما زمانی که معلوم شد کابینه شامل وزرای "نالایق" است ناامید شدیم.

البیاتی گفت: اینکه هیچ پستی به ترکمان‌ها اختصاص نیافته اشتباهی سیاسی است برای همین از الکاظمی می‌خواهیم در کابینه خود تجدیدنظر کند و به ترکمان‌ها پستی اختصاص دهد. اگر الکاظمی با این کابینه به پارلمان برود مطمئنا با او مخالفت می‌کنند.

این در حالی است که پارلمان از نمایندگان خواسته امروز (دوشنبه) جهت آمادگی و تعیین موعد جلسه رای گیری درباره کابینه الکاظمی به پارلمان بروند.

312 310

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1384337

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 5 =