تدبیر کمیته ملی المپیک برای المپین‌ها؛تمرین مجازی!

شرایط به وجود آمده به خاطر کرونا باعث شده کمیته ملی المپیک به دنبال فراهم کردن شرایط انجام تمرینات مجاز باشد تا ورزشکاران المپیکی از شرایط مطلوب خارج نشوند.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛ شیوع ویروس کرونا و تعویق مسابقات المپیک 2020 توکیو باعث تغییر در برنامه نفرات شرکت‌کننده در این دوره از مسابقات داشت؛ تعویقی که می‌تواند فرصت بیشتری در اخیار ورزشکاران قرار دهد تا خود را آماده حضور بهتر در مسابقات المپیک کنند. با این حال شیوع کرونا باعث شده شده بسیاری از ورزشکاران نتوانند به خوبی تمرینات آماده‌سازی را انجام دهند. اتفاقی که خارج شدن آن‌ها از فرم مطلوب آمادگی را در پی خواهد داشت و تبدیل به چالشی برای کمیته ملی المپیک شده است، چالشی که تا زمان برگشتن شرایط به حالت عادی ادامه خواهد داشت. در این بین کمیته ملی المپیک با طرح تمرین مجازی در تلاش است تا ورزشکاران را در شرایط مطلوب حفظ کند. طرحی که قرار است تا برگشتن شرایط عادی و از سرگیری تمرینات جدی ادامه داشته باشد. نصرالله سجادی  سرپرست کاروان ایران در المپیک توکیو با این پیشنهاد خواسته حالا که ورزشکاران به خاطر کرونا در قرنطینه خانگی هستند با راه اندازی  کمپ تمرین مجازی و برنامه تمرینی بدنسازی ،بدن‌هایشان در شرایط آمادگی نسبی بماند. البته این طرح از تمرین در خانه شروع می شود و بعداز ماه رمضان به تمرین گروهی با حفظ فاصله احتماعی می رسد. هر چند ورزشکاران قبل از این طرح کم و بیش تمرین می کردند اما شاید المپیکی ها با اجرای این طرح، کم کم بدنسازی انجام دهند. کمیته ملی المپیک فعلا در تدارک و تهیه وسایل برای تمرین بدنسازی و البته تهیه فیلم های تمرین است. پیمان فخری رئیس سازمان نظارت بر تیم های ملی می گوید:« هدف از اجرای این طرح، ارتقا نیست. بلکه جلوگیری از تخریب ورزشکاران است. ما میخواهیم حالا که هنوز شرایط تمرین جدی برای آن‌ها نیست، شرایط مناسبی برای حفظ آمادگی جسمانی‌شان فراهم می کنیم.» البته هنوز برای خیلی از ورزشکاران المپیکی که این روزها در قرنطینه خانگی بسر می برند و گه گاهی هم تمرین می کنند ،کمپ مجازی تمرینی کمیته ملی المپیک هنوز مبهم است. با این حال مجتبی عابدینی از کمپ مجازی استقبال می کند. او می گوید:«کمپ خوب است اما باید لوازم و امکاناتش در دسترس ورزشکاران هم باشد. این روزها کرونا باعث شده همه کارها مجازی انجام شود و کمپ تمرینی مجازی هم عالی میشود. به هر حال تمرین به این شکل بهتر از هیچی است. در واقع بیشترین تمرکز بر تمرینات بدنسازی است. درست است که مثل تمرین در اردو و سالن بدنسازی نیست اما به کار می آید.»

بیشتر بخوانید: واکنش ورزشکاران به تعویق یک‌ساله المپیک به خاطر کرونا

احسان حدادی رکودردار  پرتاب  دیسک آسیا و ایران اما خیلی موافق کمپ مجازی نیست. حدادی که اخیرا هم به بیماری کرونا مبتلا شده بود معتقد است این سبک از تمرین کارآیی چندانی ندارد:« به نظرم کمپ تمرینی مجازی خیلی نمی‌تواند کارآیی داشته باشد. شاید برای برخیاز رشته های تمرین از راه دور خوب باشد اما در کشتی، تکواندو، وزنه‌برداری و دوومیدانی مربی باید کنار ورزشکار باشد وگرنه کارآیی ندارد. به نظرم کمپ تمرینی تنها برای تمرین بدنسازی خوب است وگرنه برای من پرتابگر یا دونده ماراتن و همین‌طور  ورزشکاران تکنیکی شدنی نیست.»

به نظرم کمپ تمرینی مجازی خیلی نمی‌تواند کارآیی داشته باشد. شاید برای برخیاز رشته های تمرین از راه دور خوب باشد اما در کشتی، تکواندو، وزنه‌برداری و دوومیدانی مربی باید کنار ورزشکار باشد وگرنه کارآیی ندارد. به نظرم کمپ تمرینی تنها برای تمرین بدنسازی خوب است وگرنه برای من پرتابگر یا دونده ماراتن و همین‌طور  ورزشکاران تکنیکی شدنی نیست.

در این بین به نظر می‌رسد تمرین مجازی برای تیراندازان خیلی جدیتر از بقیه ورزشکاران است. آنها از همان 13 اسفندماه کار را با برنامه سرمربی تیم الهام هاشمی شروع کردند. ابتدا در واتس‌آپ عکس تمرینی می گذاشتند تا سرمربی بررسی کند اما بعد با اسکایپ شرایط برای تماشای آنلاین تمرین تیراندازان برای سرمربی فراهم شد. الهام هاشمی در این باره میگوید:« ما کمپ مجازی را را راه انداخته ایم. حالا آنها  یک روز سر ساعت مشخص تمرین بدنسازی انجام می دهند و یک روز هم تیراندازی. آنها حتی با دستگاه شبیه ساز قلقگیری می کنند و من هم روی مانیتور حرکاتشان را می بینم.» هاشمی از این نوع تمرین راضی است:« من از بعضی جهات این اردوی مجازی را بهتر از اردوی معمولی میدانم. چرا که دقیقا روی کار بچه ها زوم می شوم و تنها ایرادش نداشتن شلیک است که بچه ها لگد سلاح را ندارند. البته  تیراندازان  سه وضعیت با تمرین در خانه بدون باد تمرین می کنند.»

پیمان فخری رئیس سازمان نظارت بر تیم های ملی اجرای طرح کمپ مجازی را این طور توضیح می دهد:« ما بعداز 5 جلسه کارشناسی بستهای را تعریف رده ایم متشکل از یکسری لوازم مثل کش، توپهای ورزشی و نردبان تمرینی تا در خانه از آنها برای تمرین بدنسازی استفاده کنند. البته فیلم تمرین بدنسازی هم هست. در فاز بعدی با تعدیل شرایط، تمرین گروهی داریم که البته به بعداز ماه مبارک رمضان موکول می شود و تعداد ورزشکاران هر رشته طبق متراژ تعیین می شود.»

255 41

کد خبر 1384651

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 2 =