ایسنا:وزارت دفاع آمریکا با انتشار بیانیه‌ای از بدرفتاری نیروهای این کشور با غیرنظامیان در افغانستان عذرخواهی کرد.

عذرخواهی پنتاگون به دنبال انتشار تصاویری در مجله آلمانی اشپیگل از رفتار توهین آمیز نیروهای آمریکایی با کشته شدگان در افغانستان صورت گرفت.

در بیانیه پنتاگون تصاویر چاپ شده در مجله اشپیگل"نفرت انگیز" خوانده و تاکید شده است که از این عکس‌ها علیه متهمان این پرونده در دادگاه نظامی استفاده خواهد شد.

یکی از تصاویر چاپ شده در اشپیگل دو سرباز آمریکایی را نشان می‌دهد که بر جنازه یک غیر نظامی زانو زده اند. یکی از این سربازان در حالی نشان داده شده است که سر جنازه را در حرکتی تمسخر آمیز بالا گرفته تا در عکس بیفتد.

مجله اشپیگل نوشته است: این عکسها جزئی از هزاران تصویر و نوار ویدیوئی هستند که در نتیجه تحقیق، به دست آمده اند.

به نوشته اشپیگل، این تحقیق بعد از طرح ادعاهایی مبنی بر اینکه سربازان یک واحد نیروهای آمریکایی در افغانستان، غیر نظامیان را برای سرگرمی خود هدف تیراندازی قرار داده‌اند، انجام شد.

مقام‌های آمریکایی می گویند سربازی که این عمل را انجام داده جرمی مورلاک و یکی از پنج سربازی است که اوایل امسال به کشتن سه غیر نظامی افغان متهم شده بودند.

انتظار می رود محاکمه مورلاک چهارشنبه از سر گرفته شود.

سفارت آمریکا در برلین نیز با انتشار اعلامیه‌ای این عمل سربازان آمریکایی در افغانستان را "منزجرکننده و مغایر معیارها و ارزش‌های ارتش آمریکا" خواند.

در همین حال یک عضو شورای امنیت ملی افغانستان که نخواست نامش فاش شود به شبکه خبری بی.بی.سی گفت: موضع دولت افغانستان در این مورد بسیار روشن است؛ کشتار غیر نظامیان افغان باید متوقف شود.

این مقام افغان تاکید کرد که کشتن افراد غیر نظامی برای حامد کرزای،‌ رئیس ‌جمهور و مردم افغانستان اصلا قابل قبول نیست.

در سال 2010 میلادی بیش از 2 هزار و 700 غیر نظامی در افغانستان کشته شدند که براساس آمار سازمان ملل متحد 15 درصد افزایش را نسبت به سال 2009 نشان می دهد.

گزارش سازمان ملل همچنین نشان می دهد که مسئول 75 درصد کشتار غیر نظامیان، شورشیان مخالف دولت بوده اند و 25 درصد دیگر توسط نیروهای خارجی مستقر در افغانستان و نیروهای ارتش این کشور کشته شده اند.

اخیرا ژنرال دیوید پترائوس، فرمانده نیروهای آمریکا و ناتو در افغانستان نیز از کشته شدن دست کم 9 کودک بر اثر بمباران جنگنده‌های ناتو در شرق افغانستان رسما از حامد کرزای عذر خواهی کرد اما کرزای گفت: این عذر خواهی کافی نیست و چنین اقداماتی باید فورا متوقف شوند.16146

کد خبر 138516

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 7 =