توئیت صفحه وزارت خارجه در سالگرد خروج آمریکا از برجام

وزارت امور خارجه ایران در دومین سالگرد خروج آمریکا از برجام تصریح کرد: ایالات متحده اصلا در جایگاهی نیست که موضوعات برجام را مطرح کند.

به گزارش خبرآنلاین، وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در دومین سالگرد خروج آمریکا از توافق هسته ای در صفحه توئیترش با برشمردن هشت مورد عهدشکنی دولت ترامپ عنوان کرد: ایالات متحده آمریکا از برجام نفرت دارد، از آن خارج شده و آن را نقض می‌کند و همه آنانی را که به برجام پایبند هستند، تنبیه می‌کند.ایالات متحده اصلا در جایگاهی نیست که موضوعات برجام را مطرح کند.

۱۸ اردیبهشت ماه ۱۳۹۷ دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا که پیش از این چندین بار ضمن انتقاد از برجام از تصمیم خود برای خروج از این توافق خبر داده بود، این تصمیم را عملی و رسما خروج آمریکا از این توافق را اعلام و پس از آن در بازه‌های زمانی تحریم‌هایی را علیه ایران اعمال کرد. 

یک سال بعد یعنی ۱۸ اردیبهشت ماه ۱۳۹۸ شورای عالی امنیت ملی ایران در بیانیه‌ای ضمن اعلام کاهش برخی تعهدات برجامی، فرصت‌ ۶۰ روزه‌ای را به طرف‌های باقیمانده در برجام از جمله سه کشور اروپایی داد تا تعهدات بانکی و نفتی خود در قبال ایران را عملیاتی کنند و اعلام کرد که اگر کماکان این روند ادامه یابد و شاهد پایبندی طرف مقابل به تعهداتش نباشیم، ایران گام‌های دیگری را در این راستا برخواهد داشت. در پی آن ایران پنج گام کاهش تعهدات برجامی برداشت.

310311

کد خبر 1385611

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 14 =