تحریم تسلیحاتی ایران تمدید نشود آمریکا چه برنامه‌ای دارد؟

ایسنا نوشت: در حالیکه برخی کشورهای دارای حق وتو در شورای امنیت مخالفت خود را با طرح جدید واشنگتن علیه کشورمان اعلام کرده اند، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران تهدید به بازگشت تمام تحریم های سازمان ملل علیه ایران کرد.

برایان هوک نماینده ویژه وزارت امور خارجه آمریکا در امور ایران روز چهارشنبه در یادداشتی در روزنامه وال استریت ژورنال تلاش کرد نشان دهد که واشنگتن قادر به بازگرداندن تحریم های سازمان ملل علیه تهران در صورت عدم تمدید تحریم تسلیحاتی ایران است.

وی آشکارا در این یادداشت تهدید کرد که اگر شورای امنیت سازمان ملل تحریم تسلیحاتی ایران را که در ماه اکتبر (مهر ماه سال جاری) منقضی می شود، تمدید نکند آمریکا برای بازگرداندن تمام تحریم های سازمان ملل علیه ایران دست به اقدام خواهد زد.

برایان هوک در حالی این اظهارات را مطرح کرده است که دو هفته پیش یک مقام آمریکایی که خواست نامش فاش نشود، گفته بود واشنگتن طرح خود برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران را به انگلیس، فرانسه و آلمان ارائه داده است.

نماینده ویژه آمریکا در امور ایران همچنین در یادداشت خود در وال استریت ژورنال مدعی شد که واشنگتن "در هر صورت" تضمین می‌کند که تحریم‌ تسلیحاتی ایران به قوت خود باقی بماند. وی در ادامه افزود که آمریکا پیش‌نویس یک قطعنامه‌ شورای امنیت را تهیه کرده است و "با دیپلماسی پیش می رود و حمایت کسب می‌کند".

هوک تهدید کرد که اگر دیپلماسی آمریکایی با یک وتو شکست بخورد، آمریکا حق تمدید تحریم‌های تسلیحاتی به روش‌های دیگر را کماکان حفظ خواهد کرد.

بنابر گزارش رویترز، تصویب یک قطعنامه در شورای امنیت نیازمند ۹ رأی مثبت است و هیچ یک از پنج عضو دائم شورا، یعنی آمریکا، انگلیس، فرانسه، روسیه و چین نباید آن را وتو کنند تا در نهایت شورای امنیت بتواند با 15 عضو خود، قطعنامه ای را به تصیوب برساند. روسیه تاکنون آشکارا اعلام کرده که مخالف تمدید محدودیت های تسلیحاتی علیه ایران است.

واسیلی نبنزیا، نماینده روسیه در سازمان ملل روز چهارشنبه در جمع خبرنگاران از ادعای جدید آمریکا مبنی بر ادامه عضویتش در برجام انتقاد کرد و گفت: این مسخره است. آنها عضو توافق نیستند، آنها حق استفاده از مکانیسم ماشه را ندارند.

دیپلمات ها نیز می گویند که اگر آمریکا بخواهد حرفی از بازگشت تحریم ها علیه ایران بزند با نبردی سخت و دشوار روبرو خواهد بود.

 محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان امروز (پنج شنبه) در پاسخ به سوالی مبنی بر این‌که "آمریکایی‌ها علی‌رغم خروج از برجام مدعی هستند که اسم آمریکا به عنوان عضوی از برجامی در سند اصلی توافق قید شده است و در همین چارچوب آن‌ها همچنان  می‌توانند در مورد این توافق بین المللی اعمال نظر کنند"، خاطرنشان کرد: طرح ادعاهای بسیار ابلهانه از سوی مقامات آمریکایی تازگی ندارد، از کسانی که به  مردم توصیه می‌کنند مواد ضدعفونی بخورند تا تمیز شوند و کرونا نگیرند، بعید نیست  در مورد توافق نامه ای  که از آن خارج شده اند و در بیانیه ای  رسماً نوشته اند که ما به حضور و مشارکت خود در برجام پایان می‌دهیم، حالابیایند و  بگویند که نه ما عضوی از برجام هستیم.

وی با بیان این‌که "همه متحدان آمریکا اعلام کرده‌اند  که استدلال آمریکایی‌ها در این زمینه پذیرفتنی نیست"، در پاسخ به سوال دیگری  درباره اظهارات اخیر برایان هوک مبنی بر این که تا زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا چیزی از برجام باقی نخواهد ماند، گفت:  موضوع برجام ربطی به ایشان ندارد و آنچه که مهم است ایران و اعضای باقیمانده در برجام هستند.

ظریف در ادامه تاکید کرد: برجام سند مستحکمی است و آمریکایی‌ها نیز در آینده متوجه خواهند شد آن‌چه که انجام داده‌اند به ضرر خودشان تمام می شود.

310311

کد خبر 1386014

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • IR ۱۶:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۵
    0 0
    آمریکا می خواهد از همین روش تحریمهای فعلی ااقدام به تحریم تسلیحاتی ایران اقدام کند اگر نتواند از طذیق شورای امنیت اینکار رابکند!