خط و نشان وزیر خارجه برای امنیت برجام و امنیت مردم ایران

در نامه مهم دکتر ظریف خطاب به دبیرکل سازمان ملل متحد مطرح شد:هرگونه تحریم یا محدودیت جدید توسط شورای امنیت خلاف تعهدات اساسی داده شده به مردم ایران است و همه مسئولیت آن بر عهده ایالات متحده و هر موجودیتی خواهد بود که یا به ایالات متحده کمک کرده و یا تلویحا در قبال رفتار غیرقانونی اش سکوت کند.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، همزمان با دومین سالروز خروج غیر قانونی و بدون دستاورد ایالات متحده آمریکا از برجام دکتر محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان در نامه مهمی خطاب به آقای آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد توجه وی بعنوان دبیر کل سازمان ملل متحد را به برخی موضوعات مرتبط با خروج غیرقانونی ایالات متحده آمریکا از برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) و همچنین اعمال غیرقانونی تحریم های یکجانبه آن دولت علیه ملت و دولت جمهوری اسلامی ایران که در تناقض روشن با تعهدات آن دولت ذیل حقوق بین الملل است، همچنین توجه شورای امنیت را به موضوعات مرتبط با نقض‌های فاحش، مکرر و مستمر منشور ملل متحد، علی الخصوص ماده ۲۵ توسط ایالات متحده که اعتبار و تمامیت سازمان ملل متحد را به مخاطره انداخته و صلح و امنیت بین المللی را تهدید می کند، جلب کرد.

 وزیر امور خارجه کشورمان در این نامه با اشار به خروج یکجانبه و غیرقانونی ایالات متحده از برجام و خاتمه مشارکت آنان در برجام و اعمال مجدد تمامی تحریم هایی که وفق برجام رفع شده بود و «ناپایبندی اساسی» نسبت به برجام در تناقض آشکار با قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت ملل متحد که خود آمریکا آن را ارائه کرده بود، تاکید کرد: سازمان ملل متحد می بایست فورا به مسئولیت دولت ایالات متحده رسیدگی کرده و آن دولت را به دلیل تبعات اعمال متخلفانه اش که در تناقض آشکار با منشور ملل متحد و حقوق بین‌الملل قرار دارد، پاسخگو سازد. بی کیفرمانی ایالات متحده در این مورد و سایر موارد، به اعتبار سازمان ملل متحد به شدت لطمه خواهد زد.

دکتر ظریف اعمال غیرقانونی ایالات متحده در بی‌اعتنایی آشکار به حقوق بین‌الملل و منشور ملل متحد را تضعیف کننده اصل حل و فصل مسالمت آمیز اختلافات و به مخاطره انداختن چندجانبه‌گرایی و نهادهای آن و حاکی از بازگشت به عصر فاجعه‌بار و شکست‌خورده ‌یک‌جانبه‌گرایی دانست که باعث تشویق ناسازگاری و اعمال غیرقانونی می‌شود که همه آنها نشان دهنده تهدید واضح علیه صلح و امنیت بین المللی است.

دکتر ظریف افزود: آمریکا به خصوص از زمان روی کار آمدن دولت ترامپ تاکنون، بار دیگر به اقدامات قهرآمیز یکجانبه متوسل شده و نه تنها تعهدات خود وفق برجام را انجام نداده، بلکه در مسیر اجرای تعهدات سایر اعضای برجام و دول عضو ملل متحد به طور اساسی مانع‌تراشی کرده است.

وزیر امور خارجه خاطر نشان کرد: خروج ایالات متحده از برجام و متعاقب آن اعمال مجدد تحریم‌های ظالمانه، جامع و یکجانبه خود علیه ایران می بایست به عنوان هشداری علیه صلح و امنیت بین المللی تلقی شود.  

دکتر ظریف تاکید کرد: وقت آن رسیده که شورای امنیت و اعضای آن، اجرای کامل برجام توسط تمامی طرف‌ها را تضمین نمایند و شورای امنیت به جای نظارت منفعلانه نسبت به تکرار چنین رویکردهای توهین آمیز ایالات متحده همراه با بی کیفرمانی مطلق،  اعمال مجدد تحریم های غیرقانونی علیه مردم ایران که نقض منشور، قطعنامه ۲۲۳۱ و حقوق بین الملل است را قویا محکوم نماید.

وزیر امور خارجه کشورمان با ابراز اطمینان از اطلاع دبیر کل سازمان ملل از گزارش های پانزده گانه و پی در پی آژانس بین المللی انرژی اتمی در مورد راستی آزمایی پایبندی کامل ایران به تعهداتش وفق برجام افزود: به منظور اثبات حسن نیت خود مایلم بار دیگر اعلام نمایم جمهوری اسلامی ایران به همکاری کامل و موثر خود با آژانس بین المللی انرژی اتمی ادامه می دهد.

دکتر ظریف در این نامه بعد از بیان ویژگی‌های اصلی قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت تاکید کرد: بیانیه‌های مقامات آمریکایی مبنی بر قصد آنها برای اقدام علیه قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت بسیار نگران‌کننده است و ممکن است اوضاع را به شرایط غیرقابل‌کنترل بکشاند و هرگونه اقدام علیه قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت و برخلاف این چارچوب، پیامدهای جدی برای دوام و پایداری شرایط توافق‌شده به همراه خواهد داشت.

دکتر ظریف با استناد به تصریح نامه رئیس جمهوری اسلامی ایران به همتایان  خود در قالب ۱+۴ ( ۸ مه ۲۰۱۹ ) مبنی بر اینکه هرگونه تحریم یا محدودیت جدید توسط شورای امنیت خلاف تعهدات اساسی داده شده به مردم ایران است، تاکید کرد: در چنین سناریویی، گزینه‌های ایران، همانطور که قبلاً به اعضای باقیمانده در برجام اطلاع داده شده، قاطع خواهد بود و همه مسئولیت آن بر عهده ایالات متحده و هر موجودیتی خواهد بود که یا به ایالات متحده کمک کرده و یا تلویحا در قبال رفتار غیرقانونی اش سکوت نماید.

312 310

کد خبر 1386226

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 16
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۱۲:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۰
  42 3
  به نظر میرسه مسئولین کشور باید بشینند و خوب فکر و مشورت کنند و یک راه اساسی برای وضعیت روابط بین الملل کشور پیدا کنند. تا کی فضای تهدید و ترعیب حاکم باشه؟ از یک طرف با همسایه ها از یک طرف با آمریکا. اونها تهدید کنند و ما واکنش نشون بدیم؟ مردم خسته شدند و اقتصاد کشور هم ضربه سختی دیده. ادامه این مسیر به کجا میرسه؟
 • IR ۱۴:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۰
  1 36
  مرسي كه هستي !
  • شمس تبریزی IR ۲۱:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۰
   18 6
   به حالت چهره و وضعیت دستهای گوترش توجه کنید. داره به ظریف میگه جواد جون تو خودت میدونی که من این وسط هیچ کاره ام. بالاخره من هم زن و بچه دارم و اگر بخوام گنده تر از دهنم حرف بزنم همین آب باریکه را هم قطع میکنن. یکی نیست بگه مردک، آخه سخنگویی نظارت استصوابی هم شد شغل؟ تو همین نیویورک راننده تاکسی بشو و یه لقمه نون حلال برای زن و بچه ات ببر. آخه این چه کاریه که با این موی سپید که یه پایت هم لب گوره، مرتب دروغ میگی و برای فقهای آمریکا و نظارت استصوابی شان لنگ پهن میکنی؟
  • شمس تبریزی IR ۲۱:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۰
   7 3
   واقعا حیف باشه. استعدادش را جدی جدی حروم کرده و الان هم دیگه به درد نمیخوره. گوترش استادیار مهندسی مخابرات بود. میتونست با طراحی سیستم های مخابراتی پول خوبی در بیاره. حالا ظریف را بگی میگیم تقصیری نداره. دکتری گرفته هی بره این طرف و آن طرف بحث کنه و فتوای این و آن را توجیه کنه. اما گوترش که مهندسه چرا به این فلاکت افتاده؟ علم غیر نافع که امیرالمومنین فرمود همین مخابراتی است که این مردک خوانده. به درد دنیاش که نخورده. در آخرت هم که دکل مخابراتی و آنتن بی تی اس و موبایل نیست که لا اقل تحصیلات اینجا به درد آنطرف بخوره
 • IR ۱۴:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۰
  20 43
  حالا میفهمید که سیاست احمدی نژاد چقدر درست بوده
 • محمد IR ۱۷:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۰
  8 28
  برجام مرد وشما هی میخ به تابوت برجام نکوبید این همه گرفتاری مردم نتیجه برجام بد فرجام شماست .شیطان بزرگ منتظر چراغ سبز شما است .همان موقع که امضامی کردید که ماهیچگونه حق اعتراض به طرف مقابل در عهد شکنی رانداریم ویا به خانم موگرینی تضمین می دادید که ما از برجام بدفرجام خارج نخواهیم شد ، آنها حساب کرده اند که دولت ما در مقابل آنها کاری انجام نخواهد داد یک دولت انقلابی اگربود آنها جرات چنین جسارتی را نداشتند !
 • US ۱۹:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۰
  4 19
  احمدی نژاددرست بود شما یک ریال به یارانه اضافه کردید گفتید تورم داره ایا جلوش گرفتید نه
 • شمس تبریزی IR ۲۱:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۰
  6 7
  سازمان ملل در زمانی تاسیسی شد که یک گفتمان بر دنیا حاکم بود و آن هم گفتمان پیروزان جنگ جهانی دوم. این سازمان در زمانی که گفتمان های متعدد بر جهان حاکم شده، اعتبار خودش را از دست داده. اگر همچنان اصرار بر حفظ آن دارند باید به جای The United Nations نام The Ununited Nations را انتخاب کنن. چون وقتی به اسم این سازمان نگاه میکنی، میپرسی این ملل بر سر چی اتحاد دارن؟ وقتی گفتمان واحدی نباشد، اتحاد هم بی معنی است. این سازمان هیات نظارت استصوابی هم داره که متشکل از 5 عضو چین و روسیه و آمریکا و فرانسه و انگلیس هستن. عجیبه که ما سایه نظارت استصوابی را در داخل با تیر میزنیم اما نظارت استصوابی فقهای چین و آمریکا و انگلیس و روسیه و فرانسه را قبول داریم. اگر فقاهت بد است باید برای همه جا بد باشه. رساله عملیه این فقها همان منشور کذایی سازمان ملل است. در این رساله از نجاسات و طهارات و حرام و حلال روابط بین الملل سخن به میان آمده. در ماده 7 رساله عملیه سازمان ملل سخن از جهاد بر اساس فتوای فقهای صاحب حق وتو به میان آمده.
  • بهروز آذری IR ۰۰:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۱
   4 1
   دقیقا همین ، سازمان ملل هم ابزار کار همین متحدین یهود بین المللی پیروزمندان جنگ جهانی دوم هست و بس !
  • IR ۰۸:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۱
   0 1
   شمس تبریزی فقط چرت می نویسی
 • شمس تبریزی IR ۲۱:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۰
  8 6
  الان در این عکس میبینید که ظریف نشسته مقابل سخنگوی هیات نظارت استصوابی. اسم این سخنگو دکتر آنتونیو گوترش است. دانش آموخته مهندسی مخابرات از دانشگاه لیسبون که دو زار از حقوق و روابط بین الملل سرش نمیشه. چون بچه خوبی بود و در طول عمر نشان داده که التزام عملی و نظری به فتاوای فقهای صاحب حق وتو در سازمان ملل غیر متحد داره، کردنش سخنگو. از مریدان پر و پا قرص حافظ علیه الرحمة است. و همواره به زبان پرتقالی و انگلیسی و فرانسوی این بیت حافظ را زمزمه میکنه. در پس آینه طوطی صفتم داشته اند. آنچه استاد ازل گفت بگو می گویم. فلسفه تمام این شامورتی بازی ها همینی است که عرض کردم. در طول این چهار دهه و اندی که از خداوند عمر گرفته ام یک چیزی را آموخته ام و آن هم این است که بوی لجن جوی مولیان را از هزاران مایل آن طرف تر می توانم استشمام کنم.
 • بابک IR ۲۱:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۰
  3 22
  دنیا قانون جنگل حکم فرماست حقوق بشر آزادی و دموکراسی هم فقط شعار و ابزار دست این هاست برای فشار و تسلط بر ملت ها ... غربی ها خودشون انواع تسلیحات روز دنیا دارند. ولی دیگر کشورها و ملت ها چنین اجازه ای ندارند ! فقط واسه آنها خوبه... فقط باید قوی شد در برابر اینها برو قوی شو که ضعیف پامال ... این قانون طبیعت ...
 • شاهرخ IR ۰۲:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۱
  4 15
  آقای ظریف دیدی رهبر و دلواپسان بیمورد نبود فریاد میزدن این آمریکا قابل اطمینان نیست
 • مهدی IR ۰۴:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۱
  2 5
  هیچ جنگی درپیش نیس امریکاتحریمهاروبرمیداره به شماقول میدم پشت پرده حل میشه
 • IR ۰۷:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۱
  1 0
  برجام یا کلاه گشاد ؟؟؟؟
 • IR ۰۸:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۱
  1 0
  ما اگه برجام نخواهیم باید به کی بگیم ؟؟؟؟؟؟