الکاظمی از تشکیل ستاد بحران برای آمریکا خبر داد/پست مهم برای ژنرال الساعدی

ایرنا نوشت: «مصطفی الکاظمی» نخست‌وزیر جدید عراق شنبه شب اعلام کرد که دولت وی ستاد بحران برای گفت ‌وگو با آمریکا در خصوص بازنگری توافقنامه راهبردی میان دو کشور، تشکیل می‌دهد.

به گزارش تارنمای المسله عراق، الکاظمی در بیانیه‌ای که از سوی دفتر نخست‌وزیری منتشر شد، اعلام کرد: در نشست هیأت دولت تصمیم گرفتیم که یک ستاد بحران برای انجام گفت‌ وگو با طرف آمریکایی تشکیل دهیم.

بر اساس اعلام نخست وزیر عراق، این ستاد با طرف‌های آمریکایی درباره بازنگری توافق راهبردی میان واشنگتن- بغداد در راستای حفاظت از وحدت و حاکمیت کشور عراق گفت ‌وگو خواهد کرد.

پیش‌تر نیز الکاظمی در دیدار با «متیو تولر» سفیر آمریکا تأکید کرده‌ بود که کشورش عرصه‌ای برای تسویه حساب و حمله به کشورهای دوست و همسایه نخواهد بود.

این بیانیه افزوده است: هیأت دولت همچنین تصمیم گرفت تا کمیته قانونی حقیقت‌یابی برای بررسی وقایع ماه‌های اخیر در عراق تشکیل دهد تا افرادی که در کشتار مردم دست داشتند، شناسایی و مجازات شوند.

نخست وزیر عراق همچنین «عبدالوهاب الساعدی» را با ترفیع درجه به سمت رییس دستگاه ضد تروریسم عراق منصوب کرد.

نخستین نشست دولت جدید عراق روز شنبه به ریاست «مصطفی الکاظمی» نخست وزیر این کشور برگزار شد.

پنجشنبه گذشته نخست وزیر جدید عراق در آیین رسمی که در کاخ نخست وزیری بغداد برگزار شد، وظایف و مسوولیت دولتی را از سلف خود «عادل عبدالمهدی» به عهده گرفت.

الکاظمی در این آیین گفت: ما سوگند خورده ایم تا از کشور محافظت کنیم؛ به شهروندان اطمینان دهیم و برای آنها پیام بفرستیم که این دولت برای تأمین نیازهای زندگی مناسب و معقول، کوشش خواهد کرد.

دولت الکاظمی ساعاتی پس از کسب رأی اعتماد پارلمان، با استقبال گسترده بین المللی رو به رو شد.

از مجموع ۲۳ وزیر، پارلمان عراق در نشست خود به ۱۵ وزیر رأی اعتماد داد، پنج وزیر رد شدند و تکلیف سه وزارتخانه مهم دارایی، نفت و وزارت امور خارجه به زمان دیگر موکول شد.

310 310

کد خبر 1386471

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 5 =