نقش سپهبد شهید قاسم سلیمانی در آزادسازی خرمشهر

ایسنا نوشت: سردار احمد غلامپور در یادداشتی به تشریح برخی ویژگی‌های فرماندهی در عملیات آزادسازی خرمشهر پرداخت.

سردار احمد غلامپور فرمانده قرارگاه قدس (یکی از ۳ قرارگاه عملیاتی آزادسازی خرمشهر) و فرمانده بعدی قرارگاه کربلا در دوران دفاع مقدس، در یادداشتی  به تشریح برخی ویژگی‌های فرماندهی در عملیات آزادسازی خرمشهر پرداخت. بخش‌هایی از متن یادداشت سردار غلامپور به این شرح است:

«حاج قاسم سلیمانی قهرمان بین‌المللی جبهه مقاومت، فرماندهی یکی از تیپ‌های عملیات آزادسازی خرمشهر را عهده‌دار بود.

امسال نخستین سالی است که در سوم خرداد، جسم حاج قاسم سلیمانی در میان ما نیست. خوب است با توجه به حضور و نقش حاج قاسم و یگانش در عملیات آزادسازی خرمشهر،  با شرح  خاطره‌ای که در ابتدای این مکتوب آوردم، از او یاد کنم:

در عملیات بیت‌المقدس، حاج قاسم فرمانده تیپ ۴۱ ثارالله و به‌عنوان یکی از تیپ‌های قرارگاه قدس بود و مأموریت سختی به وی واگذار شد که با عمده قوای دشمن درگیر شود و نیروهای دیگر با عبور از کارون بتوانند خود را به جاده اهواز خرمشهر برسانند. نبرد سختی در منطقه عملیاتی تیپ‌های قرارگاه قدس جریان داشت که تیپ ۴۱ ثارالله نیز در نبردی سخت، جانانه و نزدیک با دشمن (به‌طوری‌که گاهی فاصله بین ما و دشمن به کمتر از ۳۰ متر می‌رسید)، فداکارانه جنگیدند و موفق شدند به بهترین شکل ممکن، مأموریت خود را به انجام برسانند.

بعد از عقب‌نشینی دشمن به پشت مرزها، یکی از نقاط مرز که دشمن اصرار داشت اجازه چسبیدن به مرز را ندهد، منطقه کوشک یعنی محل عملیات تیپ ۴۱ ثارالله بود و از جبهه مقابل، فشار زیادی از  لشکر ۵ عراق به حاج قاسم و بچه‌های تیپ کرمان وارد شد.

عملیات تمام شد و جنگ پایان یافت و زمان، برق‌آسا گذشت. حدود ۲ سال قبل، حاج قاسم که اینک فرماندهی نیروی پرافتخار قدس سپاه را عهده‌دار بود، به من گفت: «حاج احمد، یادت هست لشگر ۵ عراق در عملیات بیت‌المقدس، چقدر جنگید و چه فشاری روی ما می‌آورد؟ توی خواب هم نمی‌دیدیم که روزی برسد که با عنایت خدا، فرمانده همان لشکر ۵ عراق، دوزانو مقابل ما بنشیند و کسب تکلیف کند. خدایا بزرگیت را شکر.»

۲۴۱۲۴۱

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1386505

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 3 =