حفظ باغستان قزوین به عنوان تنها اثر تاریخ طبیعی کشور

دبیر شورایعالی شهرسازی و معماری ایران گفت: بافت تاریخی هویت و شناسنامه شهر است و باغستان قزوین به عنوان تنها اثر ثبت شده تاریخ طبیعی کشور باید حفظ شود.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین از قزوین؛ فرزانه صادق مالواجرد، معاون‌ وزیر راه و شهرسازی و دبیر شورای عالی شهرسازی و معماری ایران در سفر به استان قزوین و بازدید از برخی موضوعات و طرح های شهری در قزوین به همراه جمالی پور استاندار قزوین، در نشست بررسی موضوعات شهری در شهرهای استان با اشاره به بضاعت های بسیار زیاد منطقه گفت: قزوین یک شهر تاریخی نیست، بلکه یک شهر باستانی است، این موضوع چیزی نیست که بخواهیم به سادگی از آن عبور کنیم.
او با اشاره به اینکه شهری مانند یزد به دلیل بلند نظری مدیریت شهری و برنامه ریزی ها، ثبت جهانی شده افزود: در حال حاضر مناطق تاریخی و قدیمی یزد از گران ترین نقاط شهر هستند، چرا قزوین نباید چنین جایگاهی داشته باشد با توجه به اینکه بستر و ظرفیتش را نیز دارد.
معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به تجربه ناخوشایند بلوار انصاری غربی و از هم گسستن بافت در این طرح اضافه کرد: در طرح خیابان انصاری شرقی و محله بلاغی که در خود کمیسیون ماده ۵ قزوین مصوب شده و توسط استانداری هم ابلاغ شده، صلاح شهر و مردم دیده شده و به جز چند متر که آن هم به علت وجود مسجد و حمام تاریخی، عرض معبر ۶ متر پیش بینی شده در باقی موارد ۱۲ و ۱۴ متری طراحی شده و جوانب مختلف آن سنجیده شده است که بی گمان اجرای آن اثرات مثبت بسیاری برای محله و شهر دارد.
دبیر شورای عالی شهرسازی و معماری ایران با اشاره به اینکه باغستان قزوین تنها اثر ثبت شده تاریخ طبیعی کشور است، گفت: متاسفانه به علت اجرای پل ها و گذرهایی که به تصدیق خود مسئولان شهر، گره ای از بار ترافیکی حل نکرده، باغستان سنتی در مخاطره قرار گرفته و در مصوبه ای هم که در این خصوص گذرانده شد، خوشبختانه علاوه بر مسئولان استان، مردم بومی هم بودند که این یکی از اتفاقات و گام های بزرگ ما در حوزه تصمیم گیری است که در عالی ترین مرجع سیاست گذاری حرف مردم شنیده می شود.
صادق مالواجرد در ادامه با تاکید بر اینکه حقوق عمومی بر حقوق خصوصی افراد ارجحیت دارد، عنوان کرد: تکلیف ما در معاونت شهرسازی و معماری صیانت از حقوق شهروندان است، کسانی که صدایشان در جایی شنیده نمی شود و همه تلاش ما این است که این امر با همکاری استان ها اتفاق بیافتد.

معاون وزیر راه و شهرسازی در خصوص بافت تاریخی اظهار کرد: بافت تاریخی هویت و شناسنامه شهر است که باید حفظ و حراست شود.
او افزود: البته محدوده بافت و ضوابط ساخت و ساز در آن توسط وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی تعیین می شود.
دبیر شورای عالی شهرسازی و معماری ایران ادامه داد: بی گمان اجرای طرح اقدام ملی مسکن از مهمترین برنامه ها و سیاست های ماست، ولی به هیچ عنوان اجازه نخواهیم داد که تحت عنوان طرح اقدام ملی مسکن و خدای ناکرده با اهداف دیگر به اراضی موجود کشور دست اندازی شود.
این مقام مسئول در خصوص طرح های جامع شهری در شهرهای زیر ۵۰ هزار نفر نیز گفت: کارگروهی متشکل از کمیته فنی شورای عالی، مدیرکل و معاون اداره کل راه و شهرسازی، دفتر فنی استانداری، جهاد کشاورزی و مدیریت شهری شهرها تشکیل شود و موارد و موضوعات شهرها را مورد بررسی قرار داده و نتایج نهایی را جهت تصمیم گیری ارایه کنند.

48

کد خبر 1387825

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 11 =