۰ نفر
۵ فروردین ۱۳۹۰ - ۰۹:۴۹

اگر شما مبتلا به یک بیماری مهلک باشید و سرنوشتی جز مرگ برایتان تعیین نشده باشد، دوست دارید روزهای آخر عمر خود را در چه شرایطی سپری کنید؟

ابوالفضل کریمی: بر اساس نتایج به دست آمده از یک مطالعه که در کشورهای اروپایی انجام شده است، بسیاری از مردم ترجیح می‌دهند در صورت داشتن این شرایط، کیفیت زندگی آن‌ها در روزها و ماه‌های آخر بهتر شود تا این که عمرشان طولانی‌تر شود.

اکثر افرادی که در این مطالعه شرکت داشتند، اعلام کردند اگر قرار باشد آن‌ها جان خود را از دست بدهند بودن در درد و عذاب بزرگ‌ترین نگرانی آن‌ها در دوران پایانی زندگیشان خواهد بود. در درجه دوم هم بسیاری از این که باری روی دوش دیگران باشند ابراز نگرانی کردند.

اکثر افرادی که در کشور انگلستان شرکت داشتند اعلام کردند کاهش علائم و دردهای فیزیکی در آن‌ها بالاترین اهمیت را دارد.
کارشناسان می‌گویند این تحقیقات نشان می‌دهد باید سرمایه‌گذاری بیش‌تری برای انجام تحقیقات روی شرایط افرادی انجام شود که به بیماری‌های مهلک مبتلا هستند و درمانی برای آن‌ها وجود ندارد. به عبارت دیگر باید این اطمینان حاصل شود که آرزوها و خواسته‌های آن‌ها در دوران پایانی زندگی تامین می‌شود یا خیر.

پروفسور ایرن هیگیسون استاد کالج کینگ لندن در این باره گفت: باید تغییرات زیادی در مورد نگهداری از افراد مبتلا به این نوع بیماری‌ها صورت بگیرد. با وجود آن‌که اولویت‌ها و نیازهای هر شخص متفاوت است، اما مشخص است که تقریبا همه افرادی که در این شرایط قرار دارند، انتظار دارند کیفیت زندگی روزها و ماه‌های پایانی عمرشان بهتر و بیش‌تر شود.

چیزی که ما نیاز داریم این است که سیاست‌های اتخاد شده در مورد این افراد در بیمارستان‌ها و کلینیک‌های سراسر اروپا تغییر کند و این اطمینان برای ما حاصل شود که اولویت‌ها و نیازهای این افراد در سرویس‌های ارائه شده تامین شود.

این موضوع به همراه سرمایه‌گذاری‌های انجام شده در تحقیقات علمی در مورد مبتلایان به بیماری‌های مهلک و کشنده، می‌تواند تغییرات زیادی در کیفیت زندگی انسان‌ها در روزها و هفته‌های پایانی عمرشان داشته باشد.

در مطالعاتی به نام PRISMA که با حمایت مالی اروپا انجام شده است، محققان با 90 هزار نفر در کشورهای انگلستان، بلژیک، آلمان، ایتالیا، هلند، اسپانیا و پرتغال صحبت کردند. دو سوم این افراد دارای دوست نزدیکی بودند که مبتلا به یک بیماری جدی مانند سرطان شده بود.

تقریبا نیمی از این افراد نیز از یکی از افراد مورد علاقه خود مانند پدر و مادر در ماه‌های آخر زندگیشان مراقبت کرده بودند و 10 درصد نیز خودشان به یک بیماری جدی مبتلا بودند.

از این افراد پرسیده شد اگر فقط یک سال دیگر به پایان زندگی آن‌ها باقی مانده باشد، چه چیزی بالاترین الویت را برای آن‌ها دارد. نزدیک به 71 درصد اعلام کردند که دوست دارند کیفیت زندگی آن‌ها در باقیمانده عمرشان بیش‌تر شود و فقط 4 درصد تمایل داشتند عمر طولانی‌تری داشته باشند. 25 درصد باقی‌مانده نیز اعلام کردند هر دو مورد برای آن‌ها به یک اندازه اهمیت دارد. در انگلستان 47 درصد کاهش درد را اولین اولویت خود اعلام کردند و 25 درصد نیز شادی را انتخاب کردند.

پروفسور هیگینسون در این باره گفت: با این حال توجه زیادی به بحث دوران پایانی زندگی افراد مبتلا به بیماری‌های کشنده نمی‌شود. برای مثال فقط 0.11 درصد بودجه در انگلستان برای انجام تحقیقات در این مورد صرف می‌شود.

تلگراف، 24 مارس

13244

کد خبر 138820

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 2 =