۴ نفر
۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۱:۵۸
یک نفر راز تحقق نیافتن مطالبات پرستاران را رمزگشایی کند

دوباره همه چیز برای پرستاری کشور از ابتدا شروع شد. پاییز سال ۹۷ کارگروه های ویژه پرستاری در کمیسیون بهداشت، اجتماعی و اصل ۹۰ پس از جلسات متعدد با نمایندگان دولت از وزارت بهداشت، سازمان مدیریت، شورای عالی بیمه و سازمان اموراستخدامی کشور و ... اهم مشکلات در حوزه پرستاری را بررسی و به مصوبات خوبی ختم کردند.

کمبود نیروی پرستاری و نیاز مبرم مراکز بهداشتی و درمانی به استخدام این گروه ، پیش از این و از دوران معاونت میرزابیگی در وزارت بهداشت نیز به طور جد مطرح و باعث واکنش مقامات ارشد وزارت شده بود. در آن هنگام جناب میرزابیگی و همکارانش  تاکید می‌کردند که هیچ ظرفیتی کم نشده و همه پرستاران شاغل هستند و پرستار بیکار نداریم و با ارائه طرح تمدید طرح و حمایت قاطع از شرکت آوا سلامت، سعی کردند وضعیت استخدام و امنیت شغلی پرستاری را بالاتر از ظرفیت رایج جلوه دهند.
نه فقط میرزابیگی که دکتر_حضرتی جایگزین مورد وثوق ایشان  در معاونت پرستاری، هم این‌بار در پاییز۹۷ در جلسات کارگروه منکر وجود پرستار بیکار و کمبود نیروی پرستاری بودند به میدان آمدند .
بالاخره طی مذاکرات و جلسات متعدد مجوز استخدام یکصد هزار نیروهای پرستاری طی یک برنامه پنج ساله مصوب شد و در لایحه بودجه ۹۸ استخدام ۱۸ هزار نفر از گروه های پرستاری پیش بینی شده بود. 

قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری نیز که در اولویت پیگیری های دوره چهارم نظام پرستاری بود در جلسات مختلف کمیسیون های مجلس مطرح شد که نمایندگان دولت و شورای عالی بیمه مدعی پرداخت سالانه۳۷۰۰ میلیارد تومان کارانه به پرستاران بودند و سازمان وقت متقاضی حذف مبلغ مورد ادعای دولت و تخصیص ردیف بودجه ای در قانون بودجه به عنوان تعرفه خدمات پرستاری بودند، اما نمایندگان معاونت پرستاری به ظاهر موافق پیشنهاد سازمان، در اظهارات متعدد بر پرداخت به شیوه قاصدک تاکید می‌کردند .

حضور معاونت پارلمانی سازمان چهارم، در کارگروه اصلاح لایحه دائمی شدن قانون مدیریت خدمات کشوری کمیسیون بهداشت مجلس فرصت مغتنمی بود تا مطالبات پرستاران در خصوص مشاغل سخت و زیان آور، ضریب سختی کار ۳۰۰۰ و همچنین تخصیص فوق‌العاده ویژه تحقق یابد . در همین راستا کارگروه مذکور با هر۶ بند پیشنهاد سازمان در این خصوص موافقت و مصوب کرد.

با این حال گمان می‌رود که نه مصوبات مجلس، نه وعده های دولت، نه اعتراض‌ها و واکنش‌هایی که اکنون و قبلاً به مطالبات پرستاران و یا معطل شدن سرنوشت حقوق حقه این گروه انجام شده و نه پیگیری‌هایی که از این پس انجام شود هیچ یک نتوانند از راز تحقق نیافتن مطالبات پرستاران رمزگشایی کنند. 

احتمالاً همه دست‌اندرکاران و مطلعان در برابر فشار افکار عمومی همچنان رویه فرافکنی و وعده های پوچ را در پیش می‌گیرند و در محافل پشت پرده و طبقه‌بندی شده ؛ سیاسی کاری‌هایی که به وقوع این ظلم بزرگ در حق پرستاران انجامیده را به رخ یکدیگر خواهند کشید.

*عضو پیشین سازمان نظام پرستاری

۴۷۲۳۲

کد خبر 1388271

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 5 =