۱ نفر
۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۱:۲۹
اعتراض چین به آمریکا: بدهی هایت را پرداخت کن

ایسنا نوشت: چین با انتشار بیانیه ای از تمام کشورهای عضو سازمان ملل خواست تا "به شکلی فعال تعهدات مالی خودشان به سازمان ملل را محقق کنند" و تاکید کرد که واشنگتن بیش از دو میلیارد دلار به این نهاد بین‌المللی بدهکار است.

خبرگزاری فرانسه، در بیانیه چین با اشاره به گزارشی از سوی دفتر دبیرکل سازمان ملل و جلسه‌ای که پنجشنبه برگزار شد، آمده است: تا ۱۴ مه مجموع مبالغ پرداخت نشده طبق بودجه معمول سازمان ملل و بودجه صلحبانی به یک میلیارد و ۶۳۰ میلیون دلار میرسد. آمریکا بزرگترین بدهکار است و حدود ۱.۱۶ میلیارد دلار بابت بودجه عادی و ۱.۳ میلیارد دلار بابت بودجه صلحبانی بدهی دارد.

 اشاره چین به بدهی‌های آمریکا در شرایطی انجام می‌شود که دونالد ترامپ همچنان پکن را به عدم شفافیت درخصوص ویروس کرونا متهم می‌کند. سخنگوی هیات آمریکا در سازمان ملل گفت: چین تلاش دارد تا توجهات را از لاپوشانی خودش و سوء مدیریتش در بحران کووید-۱۹ منحرف کند و این هم نمونه‌ای از آن است.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل اوایل آوریل گفت، سازمان ملل با بحران نقدینگی مواجه است چرا که کشورهای عضو بدهی‌های خودشان را پرداخت نکرده‌اند و این با وضعیت پیش آمده به دلیل پاندمی کروناویروس بدتر شده است.

او در نامه‌ای به ۱۹۳ کشور عضو سازمان ملل گفت، "جریان‌های غیرقابل پیش بینی پول که با بحران جهانی ناشی از بیماری همه‌گیر کووید-۱۹ تشدید شده است، توانایی سازمان ملل را برای انجام کار خود به طور جدی تهدید می‌کند." او به صورت موقت از توقف جذب نیرو خبر داد و از تمامی کشورها خواست تا بدهی‌های خودشان را پرداخت کنند.

براساس اعلام هیات چین در سازمان ملل، یائو شائوجون، معاون نماینده این کشور در کمیته بودجه مجمع عمومی صحبت کرده و بر اهمیت تحقق وظایف مالی تمام کشورهای عضو سازمان ملل از جمله معوقات آمریکا تاکید کرده است.

آمریکا ۲۵ درصد از بودجه عادی سازمان ملل را تامین می‌کند، در حالی که این مبلغ برای چین ۱۲ درصد است. از ۱۹۳ کشور عضو سازمان ملل، ۹۱ کشور تا ۱۳ مه تمام معوقات خودشان را پرداخت کردند. چین در اول مه ۳۳۶ میلیون و ۷۸۰ هزار دلار بابت بودجه عادی پرداخت کرد.

استفان دوجاریک، سخنگوی سازمان ملل جمعه گفت، همچنان ۱.۶۲ میلیارد دلار برای بودجه عادی ۲۰۲۰ سازمان ملل پرداخت نشده است و ۲.۱۲ میلیارد دلار پرداخت نشده بابت بودجه صلحبانی وجود دارد. او به معوقات آمریکا اشاره نکرد.

نماینده چین با بیان اینکه آمریکا "بزرگترین بدهکار" است، گفت این کشور حدود ۱.۱۶ میلیارد دلار بابت بودجه عادی و ۱.۳ میلیارد دلار بابت بودجه صلحبانی بدهی دارد.

312 310

کد خبر 1388641

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 8 =