فراکسیون‌های عجیب و غریب منتخبین مجلس یازدهم +جدول

اعتمادآنلاین نوشت: منتخبین مجلس یازدهم نماینده نشده تشکیل فراکسیون ها را آغاز کرده اند که این موضوع در جای خود تعجب برانگیز است.

مجلس یازدهم هفتم خرداد ماه آغاز به کار می کند اما منتخبین مجلس یازدهم پیش از آنکه اعتبارنامه شان به تصویب برسد تشکیل فراکسیون های متعدد را آغاز کرده اند.
طبق قانون منتخبان هر دوره از مجلس شورای اسلامی بعد از افتتاح مجلس در هفتم خرداد همان دوره و بعد از تصویب اعتبارنامه شان در صحن مجلس، نماینده محسوب می شوند و قبل از آن نماینده نیستند و هیچ تصمیمی برای مجلس آینده نمی توانند بگیرند.
 منتخبان مجلس یازدهم از مدت ها قبل از تشکیل مجلس و پیش از آنکه آنها قانونا نماینده شوند (اعتبارنامه های آنها بررسی شود) اقدام به تشکیل فراکسیون های متعددی کردند. 
در اینکه به نظر می رسد منتخبان مجلس یازدهم دغدغه هایی دارند و می خواهند نسبت به مجلس دهم عملکرد بهتری را از خود به مایش بگذارند شکی نیست اما این اقدام منتخبان مجلس یازدهم اشکلاتی دارد. هم از لحاظ قانونی و هم از لحاظ ساختاری.
طبق قانون منتخبان هر دوره از مجلس شورای اسلامی بعد از افتتاح مجلس در هفتم خرداد همان دوره و بعد از تصویب اعتبارنامه شان در صحن مجلس، نماینده محسوب می شوند و قبل از آن نماینده نیستند و هیچ تصمیمی برای مجلس آینده نمی توانند بگیرند.
اعتبارنامه هر منتخب مجموعه اطلاعات و مدارکی است که در ارتباط با سوابق کاری و نحوه انتخاب هر منتخب در پرونده وی قرار می گیرد و بعد از افتتاح مجلس و تعیین شعب پانزده گانه در مجلس، اعتبار نامه ها در این شعب مورد بررسی و نهایتا مورد تایید یا رد شعبه های بررسی کننده قرار می گیرد. بنابراین تا قبل از طی این مراحل مجلس نه مصوبه ای دارد و نه می تواند تصمیمی برای کشور و یا حتی خود مجلس بگیرد.
نکته بعدی این است که وقتی نمایندگان می خواهند در مجلس فراکسیونی تشکیل بدهند، فراخوان می دهند و تشکیل فراکسیون به اطلاع همه نمایندگان می رسد تا هر نماینده ای داوطلب بود، عضو آن شود.
بنابراین در حالی که هنوز مجلس تشکیل نشده و همه نمایندگان فرصت حضور در مجلس و یا تهران را نداشته، اینکه عده ای خود و در غیاب دیگر همکاران تصمیم بگیرند و برای مجلس فراکسیون تشکیل بدهند، محل اشکال است.
از طرف دیگر فراکسیون ها در مجلس یک تشکل غیر رسمی محسوب می شوند و به همین دلیل در هیچ یک از ۲۴۱ ماده آئین نامه داخلی مجلس اسمی از فراکسیونهای مجلس ذکر نشده است.
فراکسیونها در مجلس بیشتر جنبه مشورتی بین نمایندگان همفکر و هم نظر در خصوص موضوعات مختلف دارند و قابلیت تصمیم گیری جهت اجرا ندارند.
۲۷۲۱۵
برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1388811

برچسب‌ها