دختر بچه‌ای دیگر در آستانه ازدواج اجباری/ بهزیستی:‌ امروز جلوی این ازدواج را می‌گیریم

مینا ۱۳ ساله و مهسا ۱۴ ساله است؛ آنها به همراه مهدی و علیِ ۱۰ ساله در خانه‌ای در بومهن با یکدیگر در خانه مادربزرگ مینا زندگی می‌کردند تا اینکه مهسا را به زور به خانه بخت می‌فرستند و حالا نوبت مینا است.

الهه محمدی:‌ «خاله نگذارید مینا را شوهر بدهند، او همسن من است، چیزی از شوهرداری نمی‌داند.» این‌ها را زهرا دختر ۱۲ ساله بومهنی به یکی از مددکاران جمعیت امام علی (ع) گفته؛ زهرا دوست میناست، مینا تازه پایش را به ۱۳ سالگی گذاشته و حالا می‌خواهند او را به خانه بخت بفرستند. زهرا، مینا را در مغازه‌ای در بومهن دیده که آرایش غلیظ داشته و می‌گفته می خواهد عروس شود.

 اما هنوز مدت زیادی از ازدواج مهسا که عقب ماندگی ذهنی دارد نگذشته؛ مهسا ۱۳ ساله بوده که او را به عقد پسری ۱۷ ساله که او هم عقب مانده ذهنی بوده درمی‌آورند.

مینا ۱۳ ساله و مهسا ۱۴ ساله است؛ آن‌ها به همراه مهدی و علیِ ۱۰ ساله در خانه‌ای در بومهن با یکدیگر در خانه مادربزرگ مینا زندگی می‌کردند تا اینکه مهسا را به زور به خانه بخت می‌فرستند و حالا نوبت مینا است.

پدر و مادرشان یا مرده‌اند یا معتادند یا زندانی یا مثل پدر و مادر مینا از هم جدا شده و دوباره ازدواج کرده‌ و او را پیش مادربزرگش گذاشته‌اند؛ در خانه‌ای که به گفته اعضای جمعیت امام علی در بومهن، پاتوق معتادان و موادفروشان است. مینا حالا در معرض ازدواجی اجباری است، از او و دیگر بچه‌های این خانواده برای خرید و فروش مواد مخدر و تکدی‌گری در بومهن استفاده می‌شود و پیگیری‌های ۸ ماهه اعضای جمعیت امام علی برای فرستادن این کودکان به بهزیستی نتیجه‌ای نداشته است.

اما سعید آرام، مدیر بهزیستی شهرستان تهران به خبرآنلاین می‌گوید بهزیستی بعد از باخبر شدن از این موضوع، امروز وارد کار می‌شود و با گرفتن حکم قضایی قطعا جلوی این ازدواج را می‌گیرد.

بهزیستی مینا را برد، برگرداند و حالا می‌خواهند شوهرش بدهند

اعضای جمعیت امام علی در بومهن نزدیک به دوسال است که با این خانواده در ارتباطند؛ خانواده‌ای که خانه‌شان محل انواع و اقسام بزهکاری‌ها در بومهن است و حالا تصمیم گرفته‌اند مینا را در کودکی به خانه بخت بفرستند.

مریم افرافراز، مسوول خانه ایرانی بومهن، عضو جمعیت امام علی و مددکار مربوط به مسائل این خانواده، از پیگیری ۸ ماهه این جمعیت برای سر و سامان دادن این کودکان به خبرآنلاین می‌گوید؛ «زمانی که ما این خانواده را شناسایی کردیم، این کودکان سن کمتری داشتند. یکی از این بچه‌ها به اسم مهسا، آن موقع یک دختر بچه دوازده ساله بود که خودش و مادرش  شناسنامه نداشتند و وضعیت پدرش هم نامعلوم بود و عده‌ای می‌گفتند زندان است یا اعدام شده است. خود دختر بچه هم عقب‌افتادگی ذهنی داشت و بعد از پیگیری‌های درمانی ما دکتر روانپزشک هم گفت این کودک ناتوانایی ذهنی دارد. دو پسر بچه بودند هم به نام‌های مهدی و علی که در این خانواده زندگی می‌کردند. علی شناسنامه نداشت و ممنوع التحصیل بود، مهدی هم ترک تحصیل کرده بود. مینا که خواهر ناتنی علی بود دو سال پیش که ۱۱ سالش بود ترک تحصیل کرده بود.»

او ادامه می دهد: «اولین کاری که کردیم پیگیری برای به مدرسه رفتن این کودکان بود. بحث درمانی مهسا را هم که معلولیت ذهنی داشت پیگیری کردیم. بعد از مدتی دیدیم که وضعیت خانواده وخیم‌تر می‌شود و شاهد این بودیم که بچه‌ها مواد جابه جا می‌کردند. زمانی که بچه‌ها از گدایی برمی‌گشتند آنها را می‌دیدیم و من می‌دانستم که مینا به بومی‌های محل شیشه می‌فروشد. بعد از مدتی که اوضاع روبه بدتر شدن بود و من به خانه آن‌ها می‌‍رفتم می‌دیدم که تنبیه مینا این است که حق ندارد به کلاس‌های جمعیت امام علی برود و یک گوشه در حال کتک خوردن است. خانه از لحاظ بهداشتی به شدت مشکل داشت و یک جورهایی پاتوق بود. در آنجا مواد مصرف می‌شد و یک بار به ما خبر داده شد که یک شب علی به خواب رفته و صبح بیدار نشده، او را به بیمارستان بردند و ما حدس می‌زنیم به علت استنشاق مواد مخدر در محیط این اتفاق برای بچه افتاده باشد.»

افرافراز با بیان اینکه ما نزدیک ۸ ماه با ارگان‌های مختلف، بهزیستی، اجتماعی، فرمانداری و نیروی انتظامی در ارتباط بودیم و حضوری به آنها مراجعه کردیم، می‌گوید: «هر یک از ارگان‌ها، موضوع را به ارگان دیگری ارجاع می‌داد؛ فرمانداری می‌گفت بهزیستی، بهزیستی می‌گفت نیروی انتظامی و ما همین‌طور پاسکاری می‌شدیم ودر همین حین روز به روز وضعیت بچه‌ها بدتر می‌شد. در همین حین مادر مینا که برای ترکش تلاش کرده بودیم، بازگشت و دوباره معتاد شد، و بچه‌ها را به خاک سفید برد و ما دوباره وضعیت بچه‌ها را از بهزیستی پیگیری کردیم.»

مینا گفت نمی‌خواهم عروس شوم

مهسا یکی از دخترانی بوده که در آن خانه نگهداری می‌شده و عقب مانده ذهنی بوده؛ اما او را با وجود این ناتوانی ذهنی به ازدواج با پسری ۱۸ ساله‌ که او هم هم ناتوان ذهنی بوده، مجبور می‌کنند.

افرافراز با بیان اینکه جمعیت امام علی بازهم از طریق، اورژانس بهزیستی و فرمانداری این موضوع را پیگیری کرده است، می‌گوید: «بعد از پیگیری‌های ما در نهایت اورژانس اجتماعی اقدام کرد که بچه‌ها را بگیرد، متاسفانه از بین مهسا، مینا، علی و مهدی فقط توانستند مینا را بگیرند. زمانی که ما می‌خواستیم مینا را در مدرسه ثبت نام کنیم، پدرش سر من داد می‌زد و می‌گفت به چه دلیلی یک دختر را می‌فرستید مدرسه؟ ما نمی‌خواهیم او به مدرسه برود و ما با بدبختی او را ثبت‌نام کردیم.»

او ادامه می دهد: «مینا مواد می‌فروخت و هرکس برود دم خانه این خانواده متوجه می‌شود که اوضاع از چه قرار است. اما در نهایت با توجه به تمام پیگیری‌های قبلی ما، حدود سه هفته قبل از عید، مینا را از بهزیستی پس دادند. برای من یک علامت سوال وجود دارد که چگونه بهزیستی با دانستن این موضوع که مینا از سوی پدرش مجبور به فروختن موادمخدر می‌شده، باز هم او را به خانه‌اش برگرداندند؟»

افرافراز می‌گوید دو روز پیش متوجه شده که می‌خواهند مینا را هم به عقد مردی درآورند؛ «ما از طریق یکی از دوستان مینا متوجه قضیه ازدواج او شدیم. دوست او گفت که مینا را درحالی که آرایش غلیظ کرده بوده در مغازه‌ای دیده و با او حرف زده است. در این گفت‌وگو مینا به دوستش می‌گوید می‌خواهند مرا شوهر بدهند و دیگر نمی‌گذارند که من به کلاس نقاشی جمعیت بیایم و قرار نیست مدرسه هم بروم. آن دختر هم به یکی از اعضای جمعیت می‌گوید خاله لطفا مینا را نجات بدهید، چون او را به زور می‌خواهند شوهر بدهند، او همسن من است و هیچ چیز از ازدواج نمی‌فهمد.»

او ادامه می‌دهد: «من دیروز بعد از خبردارشدن این موضوع که می‌خواهند مینا را به زور مجبور به ازدواج کنند، با فرمانداری تماس گرفتم، فرمانداری گفت ما خودمان یک نامه به بهزیستی می‌زنیم و موضوع را پیگیری می‌کنیم. دیشب هم با مینا صحبت کردم، او از خانه مادربزرگش به خانه عمه‌اش رفته است. وقتی با من صحبت می‌کرد درباره ماجرای ازدواجش هم گفت اما از آن‌طرف خط هم می‌شنیدم که عمه‌اش می‌گفت بگو من ازدواج نمی‌کنم و آن بچه از یک طرف دلش نمی‌خواست دروغ بگوید، از یک طرف هم مجبور بود دروغ بگوید. او به من گفت که نمی‌خواهم عروسی کنم.»

سیاسی‌کاری، دلیل به نتیجه نرسیدن طرح کودک‌همسری؟

آنطور که معاونت پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی سازمان بهزیستی کشور اعلام کرده، ۱۷ درصد از ازدواج دختران در ایران پیش از رسیدن به سن ۱۸ سالگی است، بیش از ۵ درصد زنانی که در این مدت ازدواج کرده‌اند کمتر از ۱۵ سال سن داشته‌اند و طبق آمارهای ثبت احوال، ۹۵ هزار طلاق زیر ۱۹ سال در سال ۱۳۹۵ ثبت شده است.

چند روز دیگر عمر مجلس دهم به پایان می‌رسد و یک فوریت اصلاح ماده ۱۰۴۱ قانون مدنی یا همان طرح کودک‌همسری با تمام پیگیری‌های چند نماینده زن این مجلس به نتیجه نرسید. طرحی که از سوی اعضای فراکسیون زنان مجلس و برای ممنوع کردن کامل ازدواج کودکان زیر ۱۳ سال تدوین شد و البته مخالفان زیادی در درون و خارج از مجلس داشت.

سارا رضایی، عضو دبیرخانه منع کودک‌آزاری جمعیت امام علی، دلیل به نتیجه نرسیدن طرح‌هایی مثل همین طرح کودک‌همسری را سیاسی کاری می‌داند. او با بیان اینکه ما از همان سال ۱۳۹۵ که سمینار کودک همسری برگزار کردیم و پژوهشی مفصل در استان‌های فقیرنشین انجام دادیم، این دغدغه را برای نمایندگان زن مجلس ایجاد کردیم، به خبرآنلاین می گوید: «نکته مهم است که طرح هایی مثل این طرح که موضوعی اجتماعی دارد دچار سیاسی‌کاری می‌شود و به محاق می‌رود. مهم این است که ما آسیب ازدواج کودک را از جوانب مختلف بسنجیم، علاوه بر مبحث قانونی، این موضوع جای کار فرهنگی هم خیلی دارد. وزارت آموزش و پرورش، بهزیستی و رسانه‌هایی همچون صداوسیما که در بعضی مواقع کودک‌همسری را حتی تبلیغ هم می‌کند، خیلی موثرند.»

او از پیگیری ۸ ماهه جمعیت امام علی برای کمک به مینا، مهدی، علی و مهسا می‌گوید؛ «اعضای جمعیت امام علی در بومهن این مورد را از بهزیستی، اورژانس اجتماعی و فرمانداری بومهن پیگیری مستمر می‌کنند. اورژانس اجتماعی گفته بود که چون وضعیت این خانواده خیلی مخاطره‌آمیز است ما ورود نمی‌کنیم. این موضوع یکی از معضلات اصلی ماست که کودکانی که سلب حضانتش محرز است به بهزیستی می‌رود ولی بعد از مدتی خانواده بدسرپرست، کودک را به خانواده برمی‌گرداند. بعد از ۸ ماه پیگیری مستمر در این زمینه اعضای جمعیت امام علی جواب درستی نگرفتند.»

رضایی ادامه می دهد: «سازمان بهزیستی هم خلاء اجرایی دارد هم خلاء زیرساختی. در خیلی از موارد اورژانس اجتماعی هنگام گزارش موارد آسیب‌زا می‌گوید ماشین نداریم یا می‌گویند بودجه لازم را ندارند. بحث گرفتن حکم‌های سلب حضانت هم یکی دیگر از مواردی است که نیاز به بازبینی و جدی گرفته شدن دارد.»

مشاهدات نشان از افزایش میزان کودک همسری دارد

«خیلی‌ها این موضوع را که بسیاری از کودکان به خاطر خرده فرهنگ‌های فقر در ازای ۵۰۰ هزار تومان ازدواج اجباری می‌کنند، نادیده می‌گیرند.» رضایی این را می‌گوید و معتقد است فقر یکی از عوامل اصلی ازدواج کودکان است؛ «ما موارد زیادی داشتیم که دختربچه نتوانسته وضعیت خانواده و ازدواج اجباری را تحمل کند و از خانه فرار کرده و وارد چرخه دیگری از بزهکاری شده است. الان در این وضعیت گرانی و تورمی که در آن به سر می‌بریم مشاهدات ما نشان می‌دهد که امکان افزایش کودک همسری وجود دارد. حتی افزایش میزان وام ازدواج هم باعث افزایش کودک همسری شده است. در همین ایام کرونایی هم مواردی از کودک همسری به اعضای جمعیت امام علی گزارش داده شده است.»

او ادامه می‌دهد: «مینا مشت نمونه خروار است. ۱۰ سال است که همه فعالان حوزه کودک فریاد می‌زنند که لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان اجرایی شود. در اولویت قرار دادن مسائل کودکان در جامعه موضوعی است که باید به آن توجه شود. سازمان بهزیستی سازمانی است که باید در حد یک وزارتخانه به آن توجه شود و بودجه دریافت کند. مجلس و سازمان برنامه و بودجه باید توجه جدی به بودجه سازمان بهزیستی داشته باشند.»                                                                                            

بهزیستی: جلوی این ازدواج را می‌گیریم

اما «سعید آرام»، مدیر بهزیستی شهرستان تهران می‌گوید بهزیستی بلافاصله بعد از باخبر شدن از موضوع ازدواج مینا، وارد عمل شده و درصدد است با گرفتن حکم قضایی امروز جلوی ازدواج او را بگیرد.

او با بیان اینکه این دختر خانم دو سه ماه قبل از عید امسال به خاطر مشکلات کودک آزاری به بهزیستی سپرده شده بود، به خبرآنلاین می‌گوید: «او حدودا یک ماه در مرکز نگهداری شد و بعد از یک ماه به واسطه ارتباط عاطفی خوبی که این دختر با پدر و مادربزرگش داشت و دوست داشت که به خانه برگردد، حکم قضایی داده شد که او به خانه برگردانده شود. ما در بهزیستی اجازه ترخیص را نداریم، مگر اینکه قاضی تشخیص به ترخیص بدهد. ترجیح ما هم این است که فرزند پیش خانواده باشد. البته اگر ما متوجه شویم که از فرزند سوء استفاده می‌شود بلافاصله با قاضی هماهنگ می‌کنیم و حکم بازگشت فرزند را می‌گیریم.»

او ادامه می‌دهد:‌ «او حالا ۱۳ ساله است ولی در سن ۱۳ سال باید مقام قضایی رشد جسمانی فرد را تشخیص و حکم قضایی را برای ازدواج او صادر کند. بعد از اینکه مطلع شدیم می‌خواهند این دختر را مجبور به ازدواج کنند وارد شدیم و مددکارمان امروز صبح از طریق مقام قضایی وارد این موضوع می‌شود تا جلوی این ازدواج را بگیریم. با هماهنگی‌های اولیه‌ای هم که انجام دادیم قطعا این ازدواج رخ نخواهد داد.»

آرام با بیان اینکه ما مشکلات فرزندان را به قاضی اعلام می‌کنیم و قاضی حکم سلب حضانت را از پدر و مادرش صادر می‌کند، می گوید: «اگر مهدی، علی و مهسا مثل مینا در بهزیستی پذیرش نشدند به این دلیل بوده که قاضی به این نتیجه نرسیده که بقیه دچار مشکلند و درباره مینا به این نتیجه رسید که به مرکز انتقال داده شود. حالا ما با توجه به اظهارات شما، قطعا وضعیت بقیه بچه‌های این خانواده را هم مورد بررسی قرار می‌دهیم و اگر وضعیت آن‌ها بد بود حتما به قاضی انتقال می‌دهیم تا بتوانیم حکم انتقال آن‌ها را به مراکزمان بگیریم.»

او ادامه می‌دهد:‌ «ما هر جایی که کودک آزاری یا همسرآزاری صورت بگیرد حتما ورود پیدا می‌کنیم. قضات هم نهایت همکاری را با ما دارند و با نظر تخصصی ما همراه بوده‌اند تا کودکان در معرض آسیب را به مراکزمان ببریم.»

آمار کودک همسری در استان تهران افزایش نداشته است

آرام تعداد موارد کودک همسری در استان تهران را بسیار کم می‌داند و می‌گوید:‌ «در دوران شیوع کرونا هم این مورد اولین موردی بوده که به ما گزارش شده است. قضات هم روی ازدواج کودکان حساس هستند. اگر دختری زیر ۱۳ سال باشد که اصلا اجازه ازدواجش داده نمیشود. مخصوصا با اطلاع رسانی‌هایی که این اواخر درباره کودک همسری صورت گرفته است، خود قضات هم روی این موضوع حساسند و اگر با موردی برخورد کنند یا به ما ارجاع می‌دهند یا خودشان برخورد می‌کنند.»

او ادامه می‌دهد:‌ «آسیب اجتماعی فرایندی است که در تمام جوامع بشری وجود دارد و وقوع آن به مولفه‌های مختلفی وابسته است. اینکه ما بگوییم فقط یک دستگاه به تنهایی باید متولی حل معضلات اجتماعی باشد، صحیح نیست. موضوع آسیب‌های اجتماعی کشور از طریق شورای اجتماعی کشور که ریاستش با رییس‌جمهور است بررسی می‌شود و به دستگاه‌های مختلف مسوولیت‌های مختلفی داده می‌شود. با توجه به شرایطی که بهزیستی دارد قطعا نیازمند تشکیلات گسترده‌تر و بودجه‌های بیشتر است اما فقط بهزیستی نباید متولی همه آسیب‌های اجتماعی باشد.»

                                                                                       

۴۷۲۳۵

کد خبر 1388862

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 12 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 87
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • DE ۰۸:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۸
  75 49
  دست مریزاد به این خانم محمدی
  • PL ۱۲:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۸
   همون بهتر زدتر شوهرشون بدین بروند، قبل از اینکه بزرگ شوند دنبال مادی گرایی و آهن پرستی شوند و درک شون از زندگی مشترک بشود سکه و خونه به نام شدن و افاده اومدن
  • GB ۱۳:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۸
   84 95
   بی نام 8:26تو هم مثل این خانم غرب زده هستی و حرف های غربی میزنی
  • IR ۱۴:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۸
   این دخترای نسل امروزی هر چی زودتر ازدواج کنن بیشتر به نفع سلامت اجتماعی و اخلاقی و جنسی جامعه هست. این به اصطلاح روشنفکرایی هم که اومدن ریختن اینجا کامنتای صد من یه غاز گذاشتن همینایی هستن که تو جدول ضرب و املای کلمات عادی مشکل دارن !
  • IR ۱۴:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۸
   واقعا دختران نسل جدید، هر چه زودتر ازدواج کنند به نفع جامعه خواهد بود و خطرات کمتری جامعه را تهدید میکنه
  • آقای محترم IR ۱۵:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۸
   59 78
   به نظر من دلیل اینکه در قدیم طلاق بسیار کم بوده و ازدواج ها سالم تر بوده و این همه دادگاه خانواده وجود نداشته این بدوده که نسل های قدیم، مادران و مادربزرگ هایمان همگی در سن پایین و زیر 20 سال ازدواج میکردند. این تئوری هایی که در ظاهر دفاع از حقوق زنان و کودکان است ، محصول کمونیسم است که قصدش نابود کردن نهاد خانواده و در نهایت ایجاد فردگرایی است. و فردگرایی هم یعنی یک جامعه توده ای در خدمت حاکمیت.
  • SE ۱۵:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۸
   51 68
   تجربه نشان داده مجرد ماندن دخترها به نفع سلامت اخلاقی جامعه نیست. با ازدواجشون در هر سنی موافق هستم. البته نه کودکی. 17 یا 18 سالگی خوبه. بیشتر دیگه خطرناکه
  • الهام US ۱۷:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۸
   بابا در این دوران بی شوهری این دخترها باید از خداشون باشه
  • ساناز IR ۱۷:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۸
   از آدم مثل تو که بویی از انسانیت نبرده همچین حرفایی بعید نیست یه دختر ۱۲ یا۱۳ ساله چه میفهمه از شوهر داری از رابطه جنسی ،رابطه جنسی براش مثل یه شکنجه میمونه هنوز وقت بچگی و بازیشه
  • زهرا IR ۱۷:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۸
   به نظر من هم ازدواج زود هنگام ، باعث میشه رشد عقلی دختران سریع تر بشه و تکامل پیدا کنند و از این نظر من موافقم
  • جامعه شناس IR ۱۹:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۸
   44 86
   اگر صبر کنید این دخترها بزرگتر شوند، به جای اینکه به فکر ازدواج شرعی و اخلاقی باشند، میروند دنبال تئوری های فاسدی مثل ازدواج سفید و زندگی زیر یک سقف با دوست پسر ، و حتی بچه دار شدن بدون نیاز به ازدواج شرعی، تئوری های فاسدی که امروزه داره از طریق اینستاگرام و بقیه شبکه های اجتماعی و ماهواره خیلی نرم و ظریف به نسل جدید تزریق میشه.
  • روژین IR ۲۲:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۸
   71 16
   واقعا متاسفم برای اینجور پدر رو مادر و برای تمام اونا هزار تا لعنت میخونم پسرهای امروزی آدم نیستن که جوانی دختر ها و آینده اشون رو ازشون میگیرن واقعا متاسفم
  • حمید IR ۰۹:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۹
   33 4
   این دوستانی که میگن ازدواج تو سن پایین خوبه نامردید اگر خواهرا و دخترای خودتونو زیر 18 سال شوهر ندید
 • IR ۰۸:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۸
  تاسف
  • IR ۱۳:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۸
   53 71
   مشکل اول از همه آدمایی مثل شماها هستند
  • IR ۱۳:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۸
   شاید مسئولان خودشون رو به خواب زده باشند اما مردم کاملا اطلاع دارند و حتی هر روز در اجتماع با معضلات ناشی از فقر همچون تن فروشی برای رفع نیازهای اولیه زندگی برخورد میکنند و اینجور خبرها براشون عادی شده.
  • IR ۱۵:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۸
   چه حرفا!!! بلاخره ازدواج میکنن بگذارید از همون کودکی با هم بزرگ شن ایمان داشته باشید دیگه به هم خیانت نمیکنن مثل مسی و همسرش از بچه گی هشت هفت سالگی با هم بودن . مسی بزرگترین فوتبالیست شد خانم اش هم عقده پول و ثروت نبود. با هم موفق شدن بهتره.
  • IR ۱۵:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۸
   34 44
   تاسف چی رو میخوری؟ مملکتی که زن ها و دخترهاش بخاطر امرار معاش به تن فروشی افتادند شما برای ازدواج قانونی و شرعی با کودک جنجال به پا میکنید؟ چه بسا همین هم غیر رسمی و غیر علنی وجود داشته و داره.
  • الیسا IR ۰۱:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۹
   0 7
   بلد نیستی بنویسی
 • IR ۰۹:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۸
  خدایا به تاوان کدامین گناه این بلاها بر سرزمین عزیزمان نازل میشود آن همه عزت و آبرو و آسایش را با جهالتمان و فریب روباه صفتان به فنا دادیم
 • مهدی IR ۱۰:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۸
  کودک همسری ، کرونایی هست که سال‌هاست درگیرش هستیم. این همه دوره‌های مجلس اومد و رفت ولی کارکرد نماینده‌هاشون فقط خوابیدن رو صندلی‌های مجلس بوده
  • GB ۱۳:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۸
   غربزده هستی کارت نمیشه کرد تو چین و روسیه هم کودک همسری داریم و خوب هم نتیجه داده
  • IR ۱۵:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۸
   86 17
   جنابی که با پرچم انگلیس جواب کامنت میگذاری . غرب زده تویی که انگ میزنی روی مردم و خودت با پرچم یه کشور غربی میای و دری وری مینویسی. شما آزادی افراد خانواده ت رو تو هر سنی شوهر بدی به خودت مربوطه ولی تمایلات ناهنجارت رو بسط نده لطفا
  • IR ۱۵:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۸
   44 16
   مخاطب ۱۳:۱۲. شما که از پرچمت مشخصه عاشق غربی! ولی ایشون نمایندگان مجلس خرده گرفت چه ربطی به غرب داشت؟! نکنه نمایندگان مجلس ما نمایندگان غربند؟
  • علیرضا IR ۲۳:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۸
   53 7
   اگه خودتم بچه داشتی حاضر بودی این کارو کنی؟؟؟ نه حاصر نبودی فقط ی ذره دلت به حال بقیه هم بسوزه
 • IR ۱۱:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۸
  نتیجه کار بهزیستی را هم حبر رسانی کنید
  • US ۰۹:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۹
   1 3
   اینا‌بعدا‌ترشیدن‌کی‌میخواد‌چکار‌کنن‌مثل‌هزاران‌دیگه
 • IR ۱۱:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۸
  120 8
  ان مادربزرگ صلاحیت نگهداری این کودکان را ندارد
 • IR ۱۱:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۸
  کاش بهزیستی زودتر اقدام کند
 • IR ۱۱:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۸
  لایحه کودک همسری چه شد؟ کاش نمایندگان پاسخگو باشند
 • IR ۱۱:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۸
  تاسف اوره
 • IR ۱۱:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۸
  72 12
  اگر بهزیستی کاری کرد خبر بدین
 • IR ۱۱:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۸
  79 15
  تاسف اوره
 • IR ۱۱:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۸
  سن شرعی ازدواج برای دختر 13 سال برای پسر 15 سال مگه قانون نیست؟
  • IR ۱۳:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۸
   امثال تو هنوز هم حالشون خرابه
  • بي نام IR ۲۱:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۸
   31 2
   13 سال‌ براي کودکان بیچاره کمه اصلآ حالت خوب نیستا اینا بچه ان بايد حداقل سن ازدواج رو بکنند 20 سالگی یا 19 چیه آخه بچه کوچیک رو شوهر میدن هنوز وقت‌ بازیشه
  • مریم IR ۲۱:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۸
   23 12
   قانون نادرست و باید تغییر داد.
 • مهدی IR ۱۱:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۸
  امید به نابودی جهل و خرافات
  • اح ش IR ۲۲:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۸
   2 12
   داشی هنوز فرهنگ سازی نشده....!!!وگرنه با فرهنگ درست چه اشکالی دارده
 • IR ۱۱:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۸
  پروردگارا به احترام این روزهای محترم؛ یاری برسان تا با همت مردم این سرزمین هیچ کودکی درگیر هیچ گرفتاری ای نشود، خصوصا گرفتاری هایی از این دست... و اگر کسی در هر جایگاهی قصوری میکنه رسوایش بگردان. آمین!
 • IR ۱۲:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۸
  59 9
  همه چیز شده درگیر سیاسی بازی هر کار درستی که تو این مملکت میخوای انجام بدی وصلش میکنن به سیاست و جلوش رو میگیرن این وضعیت کی تموم میشه؟
 • US ۱۲:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۸
  13 سال کاملا قانونی هستش کاسه داغ تر از آش نشید.
  • ابتهال IR ۱۷:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۸
   44 24
   این ها چند سال دیگه بزرگ میشن چشم باز میکنن بعد میبینی چطور امار طلاق بالا میره
  • IR ۲۱:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۸
   39 10
   من توسیزده سالگی ازدواج کردم. الان 50سالمه.هنوزم گریه میکنم. خیلی وحشتناکه. نکنید. اجازه ندین. تا کسی ایو بلا سرش نیاد نمیفهمه من وامثال من چی میگیم
 • IR ۱۲:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۸
  56 12
  تاسف
 • محمد IR ۱۲:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۸
  35 17
  برخی دینامیک رفتار مردم رو در نظر نمیگیرن ! فکر میکنن اگه در قانون سن ازدواج رسمی بشه ۱۸ سال همه چی درست میشه . نه . تنها اتفاقی که میفته که اون ازدواج هایی در سنین پایین تر که واقعا مشکل دارن و اجبارین ثبت رسمی نشن و ازدواج غیررسمی و روابط غیرقانونی بیشتر بشه
 • IR ۱۳:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۸
  70 17
  کاش بهزیستی زود اقدام کند و البته حمایت کامل
 • علی IR ۱۳:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۸
  76 76
  والا دین اسلامتون گفته از 9 سالگی مشکلی نداره
  • IR ۱۵:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۸
   21 25
   اسلامتون!!!؟؟؟ شما به چه دینی پایبندی!؟
  • آنا IR ۱۵:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۸
   24 10
   تو خودت حاضری دختر ۹ سالت رو شوهر بدی والله بالله دختر خیلی بهتر از پسراست
  • IR ۱۸:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۸
   22 20
   مگه تو ارمنی هستی؟؟
  • IR ۲۲:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۸
   34 17
   اسلاممون نگفته دختراتونو به خاطر عیاش بودن خودتون شوهر بدین اگر دختر ۹ سالت عقل اداره زندگی داشت شوهرش بده تو این زمون دختر پسرای ۳۰ ساله هم عقل و شعور زندگی مشترک ندارن چ برسه ب بچه هاش
  • صنم IR ۰۹:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۹
   9 0
   اسلاممون!!!! اون برای دختر های عرب در زمان قدیم بود که توانایی جسمی و روحی داشتن. اسلاممون دینی هست که بر اساس هر زمان تغییر میکنه. در زمان موسی جادوگری بود پی عصا چاره ساز بود. الان دختر ۱۳ ساله برای چی باید ازدواج کنه؟ قانون غلط باید تغییر کنه
 • IR ۱۴:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۸
  69 11
  بدبختی بدبختی ........
 • رضا IR ۱۶:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۸
  40 7
  سياسي كاري در طرح كودك همسري؟ كجاي سياسي كاري بود اين؟ عينا حرف عده ای را مطرح كردند كه همه شان نگاه جنسي به زن دارند و بس. لازم است نگاه به زن نگاه جنسي و تلمذ نباشد و اين بايد از ما شروع شود.
 • ناشناس IR ۱۶:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۸
  12 45
  این که خوبه یکی از اقوام ما عروسش 10سالشه
  • Ali gamer IR ۰۸:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۹
   2 0
   خب خاک
 • IR ۱۷:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۸
  20 82
  خواهش میکنم احساسی برخورد نکنید ازدواج دختران کم سن و سال به نفع جامعه است یه نگاه به وضعیت دخترامون بکنید اکثرا سن ازدواجشون گذشته مجرد هستند و متاسفانه بیشترشون در فساد دست و پا میزنن پسرها میل به ازدواج با دخترهای ۱۸ سال را هم ندارند چون به پاکی ایشان شک دارند. پس تنها راه چاره ازدواج زود هنگام برای دختران است
  • US ۲۱:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۸
   20 2
   2 ساله خوبه؟ دیگه مطمئنی پاکه.
  • مریم IR ۲۱:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۸
   24 3
   ازدواج زود هنگام برای دختران!! منظورتون ازدواج دختر ۱۳ ساله با پیرمردهای ۸۰ ساله است؟ فساد دخترا آیا یک طرفه است و مشکل دختراست که با ازدواج زودهنگام حل میشه؟
  • ... IR ۰۱:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۹
   3 0
   واااقعا متاسفم برای طرز فکرتون .شمایی که میگید احساسی فکر نکنید خودتون منطقی فکر کنید ببینید اصلا کار درستیه .واااای چه دنیایی شده اصلا نمیتونم باور کنم
  • حمید IR ۰۳:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۹
   5 0
   اتفاقاً صحبت احساسی برخورد کردن نیست.صحبت بلوغ فکریه.دختری که تو 13 سالگی ازدواج میکنه تو 20 سالگی تازه میفهمه "معیار" یعنی چی.تو 30 سالگی ام حس میکنه با کسی داره زندگی میکنه که نمیخوادش.اونوقته که هزار تا مشکل شروع میشه و چند تا بچۀ بیگناه ام این وسط قربانی.
 • IR ۱۷:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۸
  6 36
  خواهش میکنم احساسی برخورد نکنید ازدواج دختران کم سن و سال به نفع جامعه است یه نگاه به وضعیت دخترامون بکنید اکثرا سن ازدواجشون گذشته مجرد هستند و متاسفانه بیشترشون در فساد دست و پا میزنن پسرها میل به ازدواج با دخترهای ۱۸ سال را هم ندارند چون به پاکی ایشان شک دارند. پس تنها راه چاره ازدواج زود هنگام برای دختران است
 • خلیل IR ۱۷:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۸
  3 3
  برود کارهای خودشان را درست کنند وبه مردم ایراد نگیرند بروند وبه مردم را دروغ گو وبد جلو ندهند و مردم را مثل خودشان روانی فرض نکنند
 • ZeynabSadatH IR ۱۷:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۸
  65 11
  این جورزندگی ها خیلی زود به طلاق میکشه لحظه ای تفکر
 • IR ۱۷:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۸
  69 5
  واقعا متاسفم واسه مردم یرزمینم که اینقدر بی فرهنگن واقعا این بچه هنوزم نمیدونه چطور باید بچه دار بشه این بچه هنوز اصلا معنی رادیکال ریاضی رو هم نمیدونه اونوقت میخواین شوهرش بدین اگه خودشون بودن چیکار میکردن واقعا جای تاسف داره
 • Yasi IR ۱۸:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۸
  50 18
  شرم اوره نسل آینده رو خراب میکنن
 • IR ۱۹:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۸
  25 5
  برای چه حقوق بدیهی باید خوشحال بشیم
 • ف IR ۱۹:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۸
  27 9
  سلام. بجای حق دادن برای ازداواج بچه 12یا13ساله اگردستشونوبگیریم بهترنیست همینایی که ادعامیکنن بهتره ازدواج کنن اگرخانواده خواهره 11یا12سالشونم بودهمینومیگفتین. شمایی که میگین بهتره ازتن فروشیه خب شماانسان هستین اگردستشونوبگیرین مطمئن باشین همچین کاری نمیکنن. من خودم اولین نفراگرهمچین بچه ای هست مشکل داره باجون دل کمکش میکنم. بهتره زودقضاوتشون نکنیم انسانیت هنوزبین ماهست مطمئنم
 • محمد مقدم IR ۲۰:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۸
  19 3
  شماهایی که ایده ازدواج درسن کم رو پیشنهاد میدید اگه خواهرتون هم تو سن سیزده سالگی به زورمیخواستن شوهر بدن قبول میکردید.شماها هوا رو زندگی رو کلا همه چیز رومسموم میکنید
 • گل رز US ۲۰:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۸
  19 2
  بخدا این خونواده هاعقلشون ازسرشون پریده توعصرحجرموندن دختربچه ۱۳ساله چه به شوهر،روزبروزپسرفت میشیم
 • IR ۲۰:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۸
  16 7
  دختر ۱۲ ساله چیزی از شوهر داری نمیدانند
  • شوهر US ۰۴:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۹
   1 4
   والا بزرگترش هم نمیداند. ولی چه میشه کرد. تحمل میکنیم
 • پرواز DE ۲۱:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۸
  30 0
  اینهای که میگن ازدواج زود خوبه حاظرن خواهر و دخترشون رو تو ۱۲ ، ۱۳ سالگی شوهر بدن؟؟؟ خجالت هم خوب چیزی ، خیر سرمون انسان هستین و با عقل و منطق ، گذشته از رابطه زن و شوهری ، اصلا یه دختر زیر ۱۸ توان خونه داری و بچه داری و .. نداره ، اون شخص محترمی که گفته قدیما طلاق کم بود چون زود ازدواج کردن دخترها ، تا حالا دردل اونا رو گوش کردن،؟ چه زجری کشیدن ؟ زیر ۱۸ سال هم غیر انسانی هم غیر منطقی.خدا به دادمون برسه تو سال ۲۰۲۰ بعضیا هنوز تو عصر جاهلیت هستن
 • M IR ۲۱:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۸
  10 34
  به نظر من اشکالی نداره ولی حداقل باید تا ۱۵ یا ۱۶ سالگیش نامزد بمونن
 • نارویی IR ۲۲:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۸
  18 4
  این دختر بچه است نباید ازدواج صورت گیرد سن وسال کمی داره
 • ایلیا IR ۲۲:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۸
  28 1
  اگه برای سلامت جامعه مفیده شما هم دختراتون رو ۱۲ ۱۳ سالگی شوه میدین واقعا ما ایرانیا حقمون همینه واقعا شما از درد زایمان و رابطه جنسی و انواع اقسام درد هایی که این دختر بچه میکشه چی می دونین
 • امیررضا DE ۲۲:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۸
  16 2
  خیلی گناه دارن این بچه ها.خیلی معصوم و پاکن
 • لادن IR ۲۳:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۸
  16 2
  من ۳۸سالمه وازدواج نکردم ..زندگی مجردی مشکلات خودشو داره اما ازدواج اشتباهم تبعات جبران ناپذیری داره ..خانواده ها باید ب موقع ب فکر ازدواج بچه هاشون باشن
 • لیکویی IR ۰۰:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۹
  23 1
  ما دیگه رد دادیم ای خدا نشستند همفکری کردند و13 سالگی رو مجوز دادند برا ازدواج افسوس آخه دختر 13 سال وقت بازی کر دنشه...
 • IR ۰۰:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۹
  3 1
  سلام ازدواج سنت خداست و لازم برای هر انسانی اما به وقتش دختر چهارده ساله از زندگی زناشویی واقعا چیزی نمیدونه خوب میکنن جلوشو میگیرن من خودم مخالفم ازدواج قبل بیست سالگی برلی دختر و قبل سی برای پسر مناسب هست قبل این سنین چیزی جز پشیمونی و بدبختی نیست
 • IR ۰۱:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۹
  4 0
  گناه داره بخدا از الان دارن شوهرش میدن
 • IR ۰۱:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۹
  23 5
  دخترا قدیم 9 ساله ازدواج میکردن حالا چی می خوان بشن مادر بزرگ بد ازدواج کنن بزارین با ازدواج دخترا کمی شرم حیا دخترا بیشتر بشه تا قدر ازدواج بدونن
 • IR ۰۳:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۹
  1 1
  خیلی مردید برید برای دختران و پسرانی که سن ازدواجشان گذشته و تعداد خیلی بالایی هم دارن یه کاری بکنید. ازدواج آسان و مسکن رایگان برای این ۱۲ ملیون جوان فراهم کنید. شما سیاسی کار هستید که جوانان این مملکت یا به فساد و ازدواج سفید روآوردن یا از نجابت افسرده و خانه نشین شدند ولی به فکر اونا نیستید. قانون و شرع حق را به پدر و دادگاه راه شما چکاره اید؟؟؟؟
 • من IR ۰۵:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۹
  0 6
  والا دخترپسرا امروزي بايد تو سن 8سالگي ازدواج کنن. من که دخترا روميبينم چقد دنبال شوهرن از بچگي. دختر عموم کلاس دوم ابتداييه ، داداشم رفت حرم امام رضا، به داداشم گفت برام دعا کن هرچه زودتر يه شوهرگيرم بياد. مياد ميشينه پهلو من، ناراحت و غمگين که کاش ازدواج کنم. خودمم اون موقع ها که 14يا15ساله بودم تا سن25سالگيم دوست داشتم ازدواج کنم،الان که سنم 30 شده اصلن تن به اردواج نميدم و ازش تنفرم دارم. ايقد نگيدکودک همسري، بخدا بنفع همه هست، کي جواب اين همه دختر بالاي سي سال روميخواد بده. اين همه پسره بالاي چهل سال ومجرد که به ازدواج فکر نميکنن. پس بهتره ازدواج توسن پايين اتفاق بيفته
 • IR ۰۹:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۹
  4 1
  این افرادی که می نویسن چه بهتر هرچه زودتر شوهرشون بدین شما خودت حاضری وقتی که هنو ۱۳ ساعت نشده ازدواج کنی اینقدر راحت درمورد دخترا اینطوری حرف بزنی....این افرادی که تن فروشی میکنن یا آهن پرستن یا هر چیز. دیگه ای از اول اینطوری نبودن و یه چیزی مثل شما پسرا باعث شده که اینطوری بشه پس اینقدر راحت نشین یه عینک روشن فکری هم بزن و بگو چه بهتر خودت باش بیفته آیا حاضری خواهرت و ناموس خودتو تو ۱۳ و ۱۴ سالگی به زور به عقد یکی دیگه دربیاری؟؟؟؟!
 • رخساره IR ۱۰:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۹
  2 1
  نکنید بخدا من 13 عقد کردم 14 عروسی الان هم 15 سالمه شوهرم مث بچه دوساله باهام رفتار میکنه میگه من مثل پدرتم هرچی گفتم باید گوش بدی درصورتی ک فقط 9 سال از من بزرگتره خیلی مشکلات زیادی هست مث ی بچه کوچیک باهام رفتار میکنن بیشتر موقع ها تو خونه زندانی هستم ولی خب دلم نمیخوادم طلاق بگیرم برگردم به اون خونه لعنتی