۰ نفر
۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۰۹:۲۵
پیش‌بینی تلخ آیدین آغداشلو برای آینده هنر

روزنامه شهروند نوشت: آیدین آغداشلو، نقاش، گرافیست، نویسنده، منتقد هنری با درنظرداشتن این نکته که هنرمندان هم مانند سایر انسان‌ها از حوادث دوران خودشان متأثر می‌شوند، معتقد است که در آینده به یک دوره هنری تلخ می‌رسیم؛ دوره‌ای که شاید غیرمستقیم باشد و در طولانی‌مدت شکل بگیرد، اما رسیدن به آن حتمی است.

او در گفت‌وگوی آنلاین با ساسان نصیری، نقاش منظره‌پرداز این‌چنین صحبت‌های خود را ادامه می‌دهد: «دوران نکبتی در تاریخ معاصر دنیا شروع شده که اصلا نمی‌شد آن را پیش‌بینی کرد. اصلی‌ترین مسأله این است که بپرسیم هنر در مجموع چه وظیفه‌ای دارد؟ وظیفه‌ای که اتفاقا به نظر می‌رسد در دوران نکبت مقداری مشخص‌تر و جهت‌دارتر می‌شود. البته به‌شخصه فکر نمی‌کنم هنر اصلا چنین وظیفه‌ای داشته باشد.

در واقع هنر یک وظیفه کلی دارد و تا حدودی برنامه‌ریزی‌نشده و ناخواسته به تصحیح غیرمستقیم جهان می‌پردازد. هنر همیشه این کار را می‌کند. البته در این میان هنرمندانی هستند که به قصد تصحیح مستقیم جهان قلم‌مو برمی‌دارند و اشکالی هم ندارد؛ همیشه بوده‌اند و باید باشند، اما این وظیفه خاص را نمی‌شود به وظیفه اصلی هنر تسری داد.

بنابراین اگر این‌گونه نگاه کنیم که کار هنر، تصحیح جهان به صورت غیرمستقیم است، سپس باید بررسی کنیم که هنرمند این کار را انجام می‌دهد یا نه. تا زمانی که هنرمند خوب باشد، این وظیفه اجرا می‌شود و حتی اگر بلافاصله هم نتیجه آن نشان داده نشود، در طول زمان معلوم می‌شود که چگونه جهان را تصحیح کرده است.»

۲۴۱۲۴۱

کد خبر 1389364

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 9 =