دفاتر خدمات الکترونیک قضایی یاری کننده دستگاه قضا در تحقق توزیع عدالت هستند

قائم مقام رئیس کل دادگستری استان یزد با بیان اینکه شعار توزیع عدالت یکی از شعارهای اساسی همه روسای قوه قضائیه بوده گفت: دفاتر خدمات الکترونیک قضایی با تسریع کردن دسترسی مردم به مراجع قضایی یکی از مکان ها تحقق این شعار هستند.

به گزارش خبرآنلاین ازیزد ؛ علی اکبر شمس در نشست روسای دفاتر خدمات الکترونیک قضایی استان با بیان اینکه راه اندازی این دفاتر نقش به سزایی در کاهش مراجعات حضوری مردم به دستگاه قضایی شده است اظهار داشت: البته  ایجاد یک مجموعه در همه نهادها به ویژه در نهادهای حاکمیتی چون قوه قضائیه همواره با چالش های اساسی روبرو است.
شمس با بیان اینکه ایجاد این دفاتر مقدمات و تشریفات بسیاری داشت اظهار داشت: اما امروز با افتخار اعلام می کنیم بخش عمده ای از مراجعات مردم به دستگاه قضا توسط این دفاتر مدیریت می شود.
وی از ابلاغ الکترونیک به عنوان یکی دیگر از فعالیت های شاخص در حوزه معاونت آمار و فناوری قوه قضائیه یاد کرد و گفت:  ابلاغ به طرفین یکی از معضل های قدیمی بر دوش این دستگاه بود اما خوشبختانه امروز با راه اندازی سامانه ابلاغ الکترونیک همکاران  با آرامش خاطر در حال رسیدگی و حل و فصل پرونده ها هستند.
شمس در تبیین برکات دفاتر خدمات الکترونیک قضایی  گفت: کاهش تردد مراجعین به دستگاه قضا ، تکریم مراجعین، کاهش هزینه ها، ایجاد وحدت رویه در قالب بندی دادخواست ها، کاستن فشار اولیه تشکیل پرونده در دستگاه قضا از جمله برکات ایجاد این دفاتر در کشور بوده است.
وی با بیان اینکه یکی از کارهای پرچالش در مسائل قضایی بحث ارجاع پرونده ها است اظهار داشت:  امروز با پالایش پرونده ها در دفاتر خدمات قضائی چالش های این حوزه کاهش یافته است.
شمس با اشاره به سطح کیفی خوب دفاتر خدمات الکترونیک قضایی استان افزود: ترکیب و تجربه خوب در تشکیل این دفاتر باعث رونق و ارتقاء دفاتر قضایی استان شده است.
قائم مقام رئیس کل دادگستری استان یزد بر لزوم کنترل ورودی پرونده در دفاتر خدمات قضائی تاکید کرد و گفت: این دفاتر می توانند با ارائه مشاوره های درست مانع شکل گیری بسیاری از پرونده ها شوند.
وی تصریح کرد: خوشبختانه در استان یزد  با راه اندازی دفاتر خدمات االکترونیک قضایی  ورودی پرونده افزایش چشمگیری نداشته که این جای تقدیر دارد.
شمس در پایان اظهار داشت: اصل وجود دفاتر خدمات قضایی کار مثبتی است باید این دفاتر را تقویت کرد و اشکالات و موانع را رفع کرد  تا این مولود مبارک رشد کرده و به بلوغ برسد.

48

کد خبر 1389616

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 8 =