۷۰ راس گوسفند در ماهنشان بر اثر سقوط از صخره تلف شدند

ایرنا نوشت : رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان ماهنشان گفت: ۷۰ راس گوسفند در اراضی روستای ساری آغل این شهرستان به دلیل ترس از حمله گرگ‌های گرسنه و دریده شدن از بالای صخره سقوط کرده و تلف شدند.

محرمعلی عزیزی  افزود: گوسفندان هنگام غروب در مسیر بازگشت به روستا بودند که مورد هجوم گرگ ها قرار گرفته و در حین فرار از بالای صخره به زیر افتاده و تلف شدند.

وی اظهار داشت: هرچند گله گوسفندان از سوی چوپانان و سگ‌های گله، مراقبت می شدند اما گرگ‌های به کمین نشسته در اقدامی غافلگیرانه به سمت دام‌ها هجوم برده و چند راس از آنها را دریده و تلف کردند.    

عزیزی با اشاره به اینکه صاحب گله، تعداد چوپانان را در هنگام حمله گرگ ها، سه نفر و سگ های گله را نیز چهار یا پنج قلاده اعلام کرده است، افزود: پدر و پسر در خصوص تعداد گوسفندان تلف شده آمارهای ضد و نقیضی را ارایه می‌دهند اما بازرسان این اداره کل با حضور در محل وقوع حادثه، فقط لاشه ۷۰ راس دام را مشاهده کرده‌اند.

رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان ماهنشان گفت: صاحب دام های تلف شده، مدعی است که قریب ۱۵ راس از گوسفندان زخمی شده را نیز قبل از اینکه حرام شوند، ذبح کرده و به منزل انتقال داده اند. 

عزیزی، ارزش تقریبی خسارات وارده به این دامدار را ۲ میلیارد ریال برآورد کرد و به دامداران و چوپانان توصیه کرد در حفاظت و مراقبت از دام های اهلی، دقت بیشتری داشته باشند تا به سهولت طعمه گرگ ها نشوند.

وی به صاحبان دام ها و چوپانان هشدار داد، چرای دام در مناطق صخره‌ای را تا قبل غروب خورشید، پایان بخشیده و برای گرفتار نشدن در کمین گرگ ها از منطقه دور شوند.

فروردین ماه امسال نیز، گرگ‌ها با ورود به محل نگهداری گوسفندان در روستای سلمان‌لو شهرستان زنجان، تعداد ۶۰ راس گوسفند را تلف کردند که کارشناسان میزان خسارات را در مجموع حدود یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال برآورد کردند.

کد خبر 1389642

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 11 =