گلخانه‌داران خراسان جنوبی در انتظار بسته حمایتی / عدم ابلاغ یارانه و توقف طرح‌های گلخانه‌ای‌

نهضت گلخانه‌ای ‌که از سال گذشته در ‌خراسان جنوبی رقم خورده، ۷۲ طرح ‌با اعتبار ۲۸۴ میلیارد ریال برای دریافت تسهیلات به بانک معرفی شده اما متاسفانه به دلیل عدم ابلاغ یارانه تسهیلات طرح‌های گلخانه‌ای متوقف شده است.

به گزارش خبرآنلاین از بیرجند، نهضت گلخانه‌ای طرحی است که از سال گذشته در استان خراسان جنوبی استارت خورده و امسال نیز در راستای شعار سال تلاش می‌شود به طور جدی‌تر پیگیری شود تا شاهد جهش تولید محصولات گلخانه‌ای در خراسان جنوبی باشیم.

بخش قابل توجهی از درآمد مردم استان مرزی و کویری خراسان جنوبی از بخش کشاورزی حاصل می‌شود و به عبارتی عمده‌ترین اتکای اقتصاد مردم استان متکی به بخش کشاورزی و دامداری است.

بیش از ۸۵ هزار بهره‌بردار کشاورزی در خراسان جنوبی فعالیت دارند که ۳۵ درصد جمعیت شاغلان استان را در برمی‌گیرند و این امر نشان دهنده اهمیت بخش کشاورزی در توسعه پایدار استان است.

توسعه کشت‌های گلخانه‌ای در خراسان جنوبی که استانی کم آب‌بر است و خشکسالی‌های ۲۰ ساله را پشت سر گذاشته اهمیت زیادی دارد.

معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی در این باره اظهار داشت: در کنار توسعه نهضت گلخانه‌ای ارتقای سطح تکنولوژی گلخانه‌ای باید محقق و نواقص برطرف شود.

مهدی سورگی با بیان اینکه توسعه گلخانه کوچک مقیاس در کنار گلخانه تجاری در خراسان جنوبی در دستور کار است افزود: در بحث واگذاری و جذب سرمایه‌گذار برای فعالیت‌های گلخانه‌ای در استان هیچ محدودیتی وجود ندارد.

وی گفت: در حال حاضرر گلخانه‌ها ۵۰ درصد پیشرفت دارد و تاکنون برای ۲۵۶ هکتار گلخانه، ۴ هکتار مجتمع دامی و ۱۸ هتکار بارگاه زرشک مجوز داده شده است.

معاون توسعه مدیریت ومنابع سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی با بیان اینکه بیش از ۱۳۰۰ هکتار اراضی مستعد برای گلخانه‌ها در استان شناسایی شده افزود: از این میزان ۹۵۰ هکتار مربوط به مجتمع‌های گلخانه‌ای، ۱۳۰ هکتار شاخص مجتمع‌های دامی و ۳۰۰ هکتار احداث بارگاه‌های زرشک است.

سورگی اظهار داشت: با توجه به مشکلات به وجود آمده ناشی از کرونا برای گلخانه‌داران، لیست تمامی گلخانه داران به استانداری و وزارتخانه ارسال شده و امیدواریم بسته حمایتی شامل حال گلخانه‌داران شود البته میزان ارائه تسهیلات به متقاضیان باتوجه به طرح‌های توجیهی است.

معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی گفت: برای احداث بارگاه‌های زرشک نیز به دنبال این هستیم که اطلاعات متقاضیان و مکان در سامانه بارگذاری شود و مطالعات نهایی برای ۲۵۰ هکتار انجام شده و به زودی بحث اجرا و آماده سازی زیرساخت در شرکت شهرک‌ها آغاز خواهد شد و شاهد سرمایه گذاری‌های خوبی در استان خواهیم بود.

مدیر امور باغبانی جهاد کشاورزی خراسان جنوبی نیز با بیان اینکه سال گذشته ۱۲ هزار و ۹۰۰ تن محصولات گلخانه‌ای در خراسان جنوبی برداشت شد اظهار داشت: برای امسال پیش بینی می‌شود حدود ۶۰ هکتار زمین برای کشت گلخانه‌ای در استان داشته باشیم.

رضایی افزود: سطح زیرکشت محصولات گلخانه‌ای در استان ۷۲.۳ هکتار است و گلخانه کوچک مقیاس کمتر از ۳۰۰ متر است و متقاضی می‌تواند با مراجعه با سامانه پنجره خرید برای دریافت صدور پروانه اقدام کند.

وی در زمینه ارائه تسهیلات و معرفی به بانک برای فعالیت‌های گلخانه‌ای عنوان کرد: در حال حاضر به دلیل نداشتن یارانه و تسهیلات معرفی به بانک انجام نمی‌شود.

46

کد خبر 1389658

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 7 =