پرواز مرغ در آسمان گرانی/ مسئولان افرایش قیمت را کشوری می‌دانند

گوشت به علت گرانی از سبد بخشی از اقشار جامعه حذف شده و مردم به سمت مرغ روی آورده‌اند حال در یکی دو روز اخیر قیمت مرغ از ۱۰ هزار و ۷۰۰ تومان به ۱۳ هزار و ۹۵۰ تومان رسیده و مسئولان علت افزایش را کشوری می‌دانند.

به گزارش خبرآنلاین از بیرجند مرغ یکی از محصولات پروتئینی پر مصرف در سبد خانوار است اما این روزها با افزایش قیمت و نوسانات مواجه شده که سبب نارضایتی مردم شده است.

مردم معتقدند هنگامی که قیمت کالای اساسی بالا می‌رود، در نبود نظارت،فروشنده‌ها قیمت را هرگونه که دوست دارند تغییرمی‌دهند و مسئولان باید نظارت را افزایش دهند.

گوشت به علت گرانی از سبد بخشی از قشر جامعه حذف شده و هستند خانواده‌هایی که ماه‌هاست از تهیه گوشت دست کشیده و سراغ خرید مرغ رفته‌اند، اما حال با این وضعیت باید سراغ تخم‌مرغ بروند، که آن هم بدون شکبا توجه به تقاضای بالا چند هفته دیگر هم از دسترس مردم خارج می‌شود.

در دو روز اخیر خبرها حاکی از افزایش قیمت مرغ در بیرجند است به سراغ بازار بیرجند می‌روم، هرچند این روزها مانند گذشته،رونق و شور زیادی را ندارد و به نظر می‌رسد افزایش قیمتها یکی از مهم ترین دلایل کمرنگ شدن جمعیت در بازار است.

از خیابان ابوذر بیرجند آغاز می‌کنم و به سمت خیابان طالقانی می‌روم، تا گفتگویی با مردم داشته باشم، چند قدمی بیشتر نرفتهام که پیر زنی که سبد در دست دارد، نظرم را به خود جلب می‌کند، او از افزایش قیمت مرغ گلایه دارد و می‌گوید: قیمت مرغ در چند روز گذشته ۱۰ هزار و ۷۰۰ تومان بود اما طی امروز و دیروز تا ۱۳ هزار و ۹۰۰ تومان افزایش یافته است.

وی ادامه داد: هر روز با قیمتی جدید سر سفره خانواده‌ها قرار می‌گیرد، کاهش قدرت خرید خانواده‌ها قابل لمس است چرا که با گرانی هر روز قیمت مرغ شاهد حضور کمتر مردم در واحدهای عرضه این قلم هستیم.

بانویی دیگر در حالی که زنبیل در دست برای تهیه مایحتاج زندگی روزانه وارد بازار می‌شود به هرمغازه که می‌رسد بعد از پرس وجوی قیمت اقلام راهش را به سمت مغازه دیگر کج می‌کند وقتی به ساعش نگاه می‌کند نصف روز را از دست داده است اما نتوانسته هیچ چیز از مایحتاج را برای خانه خریداری کند چون که قیمتها گران است و هزینه‌اش کفاف خریدهای روزانه را نمی‌کند.

یکی از بانوان بیرجندی گفت: در چند روز گذشته قیمت مرغ ۱۰ هزار و ۷۰۰ تومان بود اما امروز قیمت مرغ به ۱۴ هزار تومان رسیده است افزود: هر روز که ازخواب بیدار می‌شویم، شاهد افزایش قیمت یکی از اقلام و مایحتاج مردم هستیم.

وی با گلایه از اینکه چرا نظارتی بر قیمت اقلام در بازار نیست افزود: مسئولان بارها در صفحه تلویزیون حاضر شده و از نظارت‌ها می‌گویند اما کافی است چرخی در بازار و قیمت اقلام بزنی، قیمتها یک شبه تغییر می‌کند.

یکی دیگر از شهروندان بیرجندی هم با گلایه از اینکه استان خراسان جنوبی یکی از قطب‌های تولید مرغ است اما چرا قیمت مرغ در دو روز اخیر افزایش دارد افزود: نمی‌دانم فردا باید چقدر شاهد افزایش قیمت مرغ در استان باشیم.

وی ادامه داد: تنها قیمت مرغ نیست که افزایش داشته است، هفته گذشته قیمت گوشت قرمز هم ۱۰ هزار تومان افزایش یافت و جای خالی نظارت‌ها احساس می‌شود.

مردم از افزایش قیمت‌های پله کانی خسته شده و گلایه دارند و مسئولان عامل افزایش قیمت‌ها را کشوری می‌دانند.

یکی از فروشندگان مرغ وماهی در بیرجند گفت: کاهش قدرت خرید خانواده‌ها برای ما به راحتی قابل لمس است چرا که در یکی دو روز اخیر برخی از مردم تنها به گرفتن قیمت بسنده کرده و با خرید زیادی انجام نمی‌دهند.

وی ادامه داد:افرادی که قبل تر با هر بار مراجعه چندین مرغ تهیه می‌کردند، امروز فقط یک مرغ آن هم با وزن کم انتخاب می‌کنند و این برای من مغازه دار مفهوم مشخصی دارد آن هم این است که مردم توان خرید حتی مرغ را هم ندارند.

 یکی از مشتریانی  که در مغازه حضور دارد، او می‌گوید: واقعا از مردم چه انتظاری دارید؟ با این درآمدهای پایین مردم فقط مجبور به حفظ وضعیت ظاهری خانواده خود هستند که حفظ آبرو کرده باشند و الا دیگر خرید برای رفع نیاز در بین مردم وجود ندارد.

افزایش ۱۰ هزارتومانی گوشت قرمز در بیرجند

رئیس اتحادیه مواد پروتئینی بیرجند از افزایش ۱۰ هزار تومانی گوشت قرمز از ۲۴ اردیبهشت ماه در بیرجند خبر داد و گفت: قیمت گوشت قرمز از ۲۴ اردیبهشت ۸۵ تا ۹۰ هزار تومان به فروش می‌رسد.

زجاجی دلیل افزایش قیمت گوشت قرمز را افزایش قیمت دام، قاچاق دام و خروج بدون مجوز دام از استان به کشورهای دیگر دانست و افزود: قیمت هر کیلو دام زنده ۳۸ هزار تومان بوده که هم اکنون این قیمت به ۴۵ تا ۴۷ هزار تومان رسیده است.

وی اظهار داشت: قیمت هر کیلو گوشت گوساله از ۶۵ هزار تومان به ۷۰ هزار تومان افزایش یافت البته در حال حاضر قیمت گوشت قرمز در خراسان جنوبی نسبت به استان‌های دیگر کمتر است.

رئیس اتحادیه مواد پروتئینی بیرجند با اشاره به رکود خرید و فروش دام زنده  گفت: متاسفانه بازار خرید و فروش گوشت قرمز و دام زنده در استان در وضعیت خوبی قرار ندارد چرا که مردم گوشت نمی‌خرند و این موضوع سبب رکود خرید و فروش دام زنده شده است.

قیمت مرغ در همه  نقاط کشور افزایش دارد

زجاجی با اشاره به افزایش قیمت مرغ در بیرجند نیز گفت: از روز گذشته شاهد افزایش قیمت مرغ گرم در بازار بودیم به طوری که دیروز مرغ با قیمت ۱۱ هزار و ۷۰۰ تومان عرضه شد اما امروز قیمت مرغ با قیمت کشتارگاه به ۱۳ هزار و ۵۰ تومان رسید.

افزایش قیمت مرغ زنده

وی  ضمن تایید افزایش قیمت مرغ و تخم مرغ گفت: نرخ مرغ براساس مرغ زنده حساب می‌شود و از آن جایی که مرغ زنده افزایش قیمت دارد از روز یکشنبه ۲۸ اردیبشت شاهد افزایش قیمت یک هزار تومانی مرغ گرم بودیم.

زجاجی بیان کرد: با توجه به افزایش قیمت دان احتمال افزایش پله کانی مرغ  در بیرجند وجود دارد و قیمت مرغ در حال حاضر در بیشتر نقاط کشور افزایش یافته است و قیمت تخم مرغ نیز امروز ۷ هزار و ۴۰۰تومان است.

46

کد خبر 1389659

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 8 =