تقدیر لاریجانی از اقدامات هیات تطبیق مصوبات با قوانین /عقاید مختلف باید همدیگر را تحمل کنیم

رئیس مجلس شورای اسلامی اقدامات هیئت تطبیق مصوبات با قوانین را سنجیده و ارزشمند دانست و گفت: نتیجه اقدامات هیئت به استحکام و قوام تصمیمات حکمرانی خواهد انجامید.

 علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در آخرین جلسه هیئت تطبیق مصوبات دولت با قوانین در دوره دهم با تشکر از اعضا و کارشناسان هیئت، گفت: در این مدت ما برای شما زحمت زیادی ایجاد کردیم، زیرا شما در بخش‌های دیگر مشغول کارهای مهمی بودید، اما برای بحث تطبیق مصوبات با قوانین به ما مشاوره دادید.

وی با تشکر از محسن اسماعیلی رئیس هیئت تطبیق مصوبات دولت با قوانین، افزود: اینجانب به آراء و اعضای هیئت اعتماد کامل داشتم، زیرا وقتی آراء شما را بررسی می‌کردم، مشخص بود که موضوعات را از جوانب مختلف بررسی کرده و دقت نظر داشتید، به همین دلیل بود که اعتماد کاملی به نظرات کارشناسی شما پیدا کردم.

رئیس مجلس با تأکید بر اینکه شما کار عمیق حقوقی انجام دادید، ادامه داد: طرح این پیشنهاد که اقدامات شما به عنوان پشتوانه حقوقی در کشور مدنظر قرار گیرد، کاملا صحیح است زیرا با این اقدام شاهد وحدت رویه در نظام حقوقی کشور خواهیم بود که برای دانشگاه‌ها و بخش‌های حقوقی موثر است.

لاریجانی با اشاره به اظهارات اسماعیلی درباره به روزرسانی بررسی مصوبات دولت، این اقدام را ارزشمند برشمرد و ادامه داد: اوایل مجلس هشتم مشاهده کردم که فاصله زیادی در تصمیم‌گیری داریم که این موضوع را نقصی بزرگ می‌دانستم، زیرا وقتی به برخی آیین‌نامه‌ها بعد از 2 سال یا بیشتر رأی داده می‌شود، عملا خاصیت خود را از دست می‌دهد؛ این‌ها اشکالاتی بود که شما با همت خود در به روزرسانی آن‌ها خدمت بزرگی به بخش حقوقی کشور کردید که اقدام ماندگاری است.

وی با ابراز امیدواری نسبت به اینکه فعالیت هیئت تطبیق مصوبات با قوانین به عنوان سنتی ماندگار در مجالس آینده ادامه پیدا کند، گفت: اقدام شما به استحکام تصمیمات حکمرانی کمک می‌کند.

رئیس مجلس گفت: اینکه عنوان شد در جلسات هیئت، افراد با اختلاف آراء از جهات سیاسی حضور داشتند، نشان از قابلیت بالای جمع دارد؛ مدارا داشتن قابلیت می‌خواهد، باید افراد استحکام فکری و اعتماد قلبی داشته باشند تا پدیده مدارا بر آن‌ها بنشیند، زیرا این پدیده بر هر کسی نمی‌نشیند.

لاریجانی ادامه داد: اگر در جلسات با عقاید مختلف همدیگر را تحمل کردیم تا نتیجه درستی ایجاد شود، نشان از بلوغ ارزشمند در همه اعضا دارد که ما این را در هیئت تطبیق شاهد بودیم.

همچنین، محسن اسماعیلی رئیس هیئت تطبیق مصوبات دولت با قوانین مجلس در ابتدای جلسه، خطاب به لاریجانی، ضمن آرزوی صحت و سلامت برای وی، گفت: از اینکه در این مدت طولانی و پر فراز و نشیب ما را به عنوان همکاران خود پذیرفتید، از شما تشکر می‌کنم.

وی با بیان اینکه لاریجانی برای آرائی که از سوی هیئت داده می‌شد، احترام قائل بود، تأکید کرد: اگرچه پذیرفتن یا نپذیرفتن رأی هیئت از اختیارات قانونی رئیس مجلس است، اما آقای لاریجانی در تمام این مدت با تفاهم کامل ما را در ابراز رأی آزاد گذاشتند که امیدواریم الگویی برای آیندگان باشد.

رئیس هیات تطبیق مصوبات دولت با قوانین با تأکید بر اینکه در هیئت تطبیق تلاش کردیم تا با پایبندی به نص و روح قانون کار را جلو ببریم، افزود: تلاش‌مان بر این بود که در قوانین حتی قوانین شکلی کوچکترین مسامحه‌ای نداشته باشیم.

اسماعیلی  با بیان اینکه دقت نظر لاریجانی روی آراء هیئت بسیار کارشناسی بود، ادامه داد: نکته‌سنجی و راهنمایی‌های ایشان در پیشبرد کارها کمک‌رسان هیئت بود.

وی با بیان اینکه اعضای هیئت تطبیق از نظر تفکرات سیاسی در منتهی‌الیه خطوط فکری قرار داشتند، ادامه داد: با این وجود اعضا در نهایت احترام و صمیمیت به بهترین شکل کار را پیش بردند که این روش در کشور باید به کار گرفته شود. 

رئیس هیات تطبیق مصوبات دولت با قوانین با بیان اینکه طی مدت فعالیت حتی یک مورد کدورت بین اعضا نداشتیم، افزود: در عین اینکه بحث‌ها سنگین و جدی بود و اعضا به تضارب آرا پایبند بودند، اما همکاری صمیمانه‌ای وجود داشت که می‌تواند الگوی خوبی برای بخش‌های دیگر در کشور باشد.

اسماعیلی در تشریح رئوس کار هیئت تطبیق گفت: یکی از رئوس کار هیئت، بازترسیم چهره هیئت در افکار عمومی بود، واقعیت آن است که هیئت تطبیق بنا داشت به عنوان مرجع علمی و حقوقی و بدون سوگیری سیاسی عمل کند که فکر می‌کنم، این اتفاق افتاد.

وی با بیان اینکه استقلال رأی هیئت و اقتدار آن مشهود بود، ادامه داد: ما تلاش‌مان بر این بود تا از بگومگوهای رسانه‌ای و سیاسی خارج شده و بر انجام وظایف قانونی متمرکز شویم.

رئیس هیئت تطبیق مصوبات دولت با قوانین با بیان اینکه بازخوانی پرونده‌ها و دیجیتالی شدن آن‌ها از دیگر خدمات هیئت تطبیق بود، افزود: ما در این مدت موفق به بازخوانی و انتظام دادن به 27 هزار پرونده بدون هزینه کرد حتی یک ریال شدیم؛ هم اکنون بانک آماده‌ای در اختیار داریم که اگر مشکلات آن رفع شود، بانک اطلاعاتی حقوقی قوی‌ای برای کشور ایجاد خواهد شد.

اسماعیلی، به‌روزرسانی تطبیق مصوبات دولت با قوانین را از دیگر اقدامات هیئت برشمرد و تأکید کرد: هم‌اکنون هیچ موضوع عقب‌مانده‌ای از نظر به روزرسانی وجود ندارد.

وی با بیان اینکه در کار هیئت، وحدت رویه و استانداردسازی آراء وجود داشت، ادامه داد: در این زمینه آیین‌نامه‌های داخلی تدوین کردیم که سند راهی برای صدور آرا باشد.

رئیس هیات تطبیق مصوبات دولت با قوانین با بیان اینکه در دوران فعالیت روابط خوبی با دولت و مجلس داشتیم، تأکید کرد: البته به مشکلاتی در حوزه آراء برخی از شوراها مانند شورای عالی استان‌ها، ستاد کرونا، جلسه هماهنگی اقتصادی سران قوا وجود داشت که مصوبات آن‌ها به دست ما نمی‌رسید، در حالی که در تصمیم‌گیری ما تأثیر داشت.

اسماعیلی در پایان در پاسخ به پرسشی از سوی رئیس مجلس مبنی بر اینکه هم‌اکنون چند درصد مغایرت در مصوبات وجود دارد، گفت: مغایرت مقدماتی 11 درصد بود ولی با همکاری که صورت گرفته است صدور رأی مغایرت نهایی به 4 درصد رسید.

2727

کد خبر 1389711

برچسب‌ها