آزادی ۵۵زندانی جرائم غیرعمد در قزوین

دادستان عمومی و انقلاب قزوین از آزادی ۵۵زندانی جرائم غیرعمد استان قزوین با کمک خیرین و مردم شریف استان در ماه مبارک رمضان خبر داد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین از قزوین؛ محمد قاسمی، دادستان قزوین در برنامه تلویزیونی "نفس ماه" شبکه استانی قزوین گفت: جشن گلریزان آزادی زندانیان جرائم غیرعمد همه ساله با فرارسیدن ماه مبارک رمضان و با حضور خیرین در تمامی شهرستان های استان برگزار و کمک های قابل توجهی نیز به منظور آزادی این زندانیان جمع آوری می شد که در سال جاری به دلیل شیوع ویروس کرونا و ضرورت اجتناب از تجمعات و رعایت شیوه نامه ها و پروتکل های بهداشتی، برگزاری این جشن خیرخواهانه همانند سال‌های گذشته امکان پذیر نبود.
او افزود: جشن گلریزان امسال به صورت پویش های مردمی و با بهره‌گیری از ظرفیت رسانه ملی، رسانه های مجازی و نشریات، شبکه های اجتماعی، تبلیغات محیطی و... برگزار شد و خیرین و مردم شریف استان همانطور که در اجرای طرح کمک مؤمنانه خوش درخشیدند؛ با استقبال چشمگیر در پویش مردمی آزادی زندانیان جرائم غیرعمد نیز مشارکت پرشور داشتند.
دادستان مرکز استان قزوین با بیان این که در جشن‌های گلریزان سال ۹۸ مبلغ ۱۸ میلیارد ریال از سوی خیرین جمع آوری شد، گفت: تاکنون در پویش مردمی آزادی زندانیان جرائم غیرعمد سال جاری بیش از ۱۲۰۰ نفر از خیرین و همشهریان عزیز مشارکت داشته و کمک های خیرخواهانه خود را که بالغ بر ۱۱ میلیارد ریال است، به آزادی زندانیان جرائم غیرعمد اختصاص و در اختیار ستاد مردمی دیه استان قزوین قرار داده‌اند.

قاسمی با اشاره به این که آزادی زندانیان جرائم غیرعمد صرفا به ماه مبارک رمضان اختصاص ندارد، اذعان کرد: در طی سال افرادی هستند که از روی غفلت، ناآگاهی و ناخواسته مرتکب جرائم غیرعمد و به زندان گرفتار می شوند که به همین خاطر پویش مردمی آزادی زندانیان جرائم غیرعمد در طی سال ادامه خواهد داشت تا با کمک های مالی خیرین و همشهریان، مبالغ اختصاص یافته از سوی ستاد دیه کشور، اعطاء تسهیلات و بخشش طلبکاران از حقوق حقه بتوانیم موجبات آزادی زندانیان جرائم غیرعمد را فراهم آوریم تا در کنار کانون گرم خانواده قرار گیرند.
این مقام قضایی استان اظهار کرد: بر اساس کمک های مالی انجام شده، تاکنون ۵۵ زندانی جرائم غیرعمد در ماه مبارک رمضان از سطح زندان‌های استان آزاد شده‌اند و حدود ۱۴۰ زندانی دیگر نیز نیازمند کمک های خیرین هستند که امیدواریم با مشارکت جمعی در این اقدام خداپسندانه و خیرخواهانه، به زودی شرایط آزادی آنها فراهم شود.
او تاکید کرد: بر اساس آمارها، در سال ۹۷ تعداد ۱۵۸۹ محکوم جرائم غیرعمد وارد زندان‌های استان شده‌اند که این میزان در سال ۹۸ به ۱۱۳۵ محکوم کاهش یافته و همه ساله در ماه مبارک رمضان، وقوع جرائم عمد و غیرعمد کاهش چشمگیری دارد که این نشان از تاثیرگذاری معنویت این ماه بر فطرت تمامی افراد دارد و بدون شک هرچقدر بتوانیم آموزه های دین مبین اسلام را در باور جامعه تقویت کنیم، شاهد ارتقاء سلامت جامعه، کاهش جرائم و آسیب های اجتماعی هستیم.
قاسمی در ادامه تصریح کرد: یکی از سیاست های راهبردی و اصلی دستگاه قضایی که مورد تاکید ریاست محترم قوه قضاییه نیز می‌باشد، سیاست کاهش جمعیت کیفری زندان ها و تحقق آن نیازمند مشارکت اجتماعی است و در این میان آگاه‌سازی خانواده‌ها نسبت به مسائل مختلف اجتماعی از سوی رسانه ها به خصوص رسانه ملی و نهادهای متولی امر فرهنگ بسیار حایز اهمیت است و باید از تمامی ظرفیت ها برای داشتن جامعه‌ای سالم، عاری از جرم و آسیب اجتماعی استفاده کنیم.
این مقام مسئول در پایان خاطرنشان کرد: مردم شریف استان قزوین همیشه با نیت های الهی در انجام کارهای خیرخواهانه و خداپسندانه پیش‌قدم هستند و امیدواریم در سال جاری نیز همانند گذشته در بحث آزادی زندانیان جرائم غیرعمد، مشارکت و حضور فعال داشته باشند تا با کمک های مالی آنها و با استفاده از ظرفیت های قانونی، بتوانیم زندانیان بیشتری را از سطح زندان های استان آزاد کنیم.

46

کد خبر 1390675

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =