دیاب هشدار داد: لبنان دچار بحران غذایی می‌شود

ایسنا نوشت: نخست وزیر لبنان امروز (پنج‌شنبه) در مقاله‌ای در روزنامه واشنگتن پست هشدار داد، لبنان در معرض بحران غذایی بزرگی قرار دارد و تعداد زیادی از لبنانی‌ها احتمالا در آینده نزدیک به دلیل بحران مالی شدید این کشور و پیامدهای کووید- ۱۹ برای پول نان شب خود با مشکل مواجه خواهند شد.

 به نوشته روزنامه فرامنطقه‌ای القدس العربی،‌ حسان دیاب، نخست‌وزیر لبنان در این مقاله نوشت: پاندمی کرونا شعله بحران جهانی در امنیت غذایی را روشن کرد.

وی ضمن ضروری دانستن مقاومت در برابر تلاش‌ها به منظور محدود کردن صادرات مواد غذایی، از آمریکا و اتحادیه اروپا خواست صندوق فوق‌العاده‌ای برای یاری به خاورمیانه جهت اجتناب از بحران شدید تاسیس کنند.

او در این مقاله آورده است: در غیر این صورت شاید گرسنگی موج تازه مهاجرت به اروپا را به راه بیندازد و ثبات منطقه را تا حد زیادی متزلزل کند.

لبنان از قبل از شیوع کرونا و اپیدمی شدن آن با بحران شدید مالی دست و پنجه نرم می‌کرد. نرخ ارز این کشور از اکتبر در میان کمبود ارز خارجی به بیش از نصف کاهش یافت، به این ترتیب میانگین تورم و بیکاری شدیدا بالا رفت. همچنین لبنان در مارس نتوانست بدهی‌های اصلی خود را بپردازد.

دیاب در ادامه این مقاله نوشت: بهای مواد غذایی وارداتی از ابتدای ۲۰۲۰ تا حد زیادی افزایش یافته در حالیکه لبنان بیش از نیمی از مایحتاج مواد غذایی خود را وارد می‌کند.

310311

کد خبر 1390751

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 8 =