چین: اظهارات پمپئو نگران‌کننده و تهدیدآمیز است

ایسنا نوشت: سخنگوی بخش وزارت خارجه چین در هنگ کنگ اظهارات "مایک پمپئو" وزیر خارجه آمریکا درباره این منطقه را تحریک آمیز توصیف کرد.

وزیر خارجه آمریکا در مصاحبه با خبرنگاران در واشنگتن از سیاست های چین در هنگ کنگ و تایوان انتقاد و چین را متهم کرده بود که خودمختاری عالی این منطقه را نقض می کند.

روزنامه ساوث چاینا مورنینگ پست چین روز جمعه از قول یک سخنگوی بخش وزارت خارجه چین در هنگ کنگ آورده است که دیپلمات ارشد آمریکا با چنین گفته هایی در واقع «شرایط را به شکلی نگران کننده تهدید آمیز می کند».

او اظهارات پمپئو را بی اساس و ناشی از فشارهای غیرمنطقی سیاستمداران آمریکایی دانست و آن را محکوم کرد.  

این مقام چینی «برخوردهای مداخله جویانه شماری از سیاستمداران آمریکایی» در این منطقه را نیز تقبیح کرد و گفت: ظاهرا آنها از بازگشت شرایط عادی به هنگ کنگ خرسند نیستند و «قلب های شیطانی» آنها آرام نمی گیرد.

آمریکا سال ۲۰۱۹ میلادی پیمان دموکراسی و حقوق بشر هنگ کنگ را تصویب کرد و بر اساس آن تا پایان ماه جاری باید ارزیابی های نهایی را درباره وضعیت خودمختاری و حقوق بشر هنگ کنگ انجام دهد.

در این پیمان، آمریکا خود را ملزم کرده است مقام های مسئول چین را که به نظر این کشور حقوق بشر را در هنگ کنگ نقض کرده اند تحریم کند.

312 310

کد خبر 1390941

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • IR ۱۴:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۲
    3 1
    همانطور که رهبری فرمودند سیاست فعلی امریکا این است که همه کشورها را به مسئله منطقه ای خودشان سرگرم کند تا نظم نوین بین المللی و چند جانبه گرایی و کرامت انسانی را فراموش کنند. اما امریکا باید بداند این وضعیت که ایجاد کرده پایدار نیست و روسیاهی آن برای خودش می ماند.