سلیمی‌نمین:احمدی‌نژاد بدنبال تخریب قالیباف است/میرسلیم رأی ندارد

عباس سلیمی‌نمین می‌گوید: برخی افراد از جمله احمدی نژاد و اصلاح‌طلبان تندرو که نمی‌خواهند امور کشور در مسیر توسعه پیش برود، به دنبال تخریب قالیباف هستند، چرا که او می‌تواند منشاء خیر بوده و اثرات مثبتی برای کشور داشته باشد.

به گزارش خبرآنلاین، فقط چند روز تا آغاز به کار مجلس یازدهم باقیمانده است، مجلسی که مدعیان زیادی برای کرسی ریاستش داشت و حالا تا اینجای کار 3 چهره شناخته شده در وسط میدان هستند؛ «قالیباف، حاجی بابایی و میرسلیم». مدعی اصلی اما همچنان قالیباف است آنچنان که عباس سلیمی نمین، فعال سیاسی اصولگرا و از چهره های نزدیک به او معتقد است طیف زیادی از اصولگرایان قالیباف را گزینه مناسب ریاست می دانند.

او تاکید دارد رأی میرسلیم انگشت شمار است و حاجی بابایی هم جایگاهی برای ریاست مجلس ندارد. سلیمی نمین که با خبرآنلاین گفتگو می کرد به افشاگری ها و حملات اخیر آقاتهرانی نیز گریزی زد و با تاکید براینکه آقاتهرانی چهره سیاسی شناخته شده ای نیست، گفت: او نظرات پخته سیاسی ندارد و حتی کسی تمایلی به حضور او در سرلیستی لیست تهران نداشت.

مشروح گفت‌وگوی عباس سلیمی‌نمین، تحلیلگر سیاسی اصولگرا با خبرگزاری خبرآنلاین را در ادامه بخوانید؛

********

آقای سلیمی نمین! بعد از جلسات اخیر اصولگرایان و کاهش تعداد کاندیداهای ریاست مجلس، بحث دوگانه قالیباف - حاجی بابایی دوباره پررنگ شده است، نگاه و تحلیل شما به جایگاه رای و توانایی چند کاندیدای باقیمانده چیست و شانس کدام را بیشتر می دانید؟

آقای حاجی بابایی وزیر آموزش و پرورش و نماینده مجلس بوده است و رزومه و کارنامه مشخصی دارد. از طرفی هم قطعا اصولگرایان خصوصا عناصر دارای نگاه وسیع، از ابتدای انتخابات توجه ویژه ای به آقای قالیباف داشتند. قطعا آقای قالیباف فردی است که می تواند در ارتباط با قوه مقننه منشاء اثر باشد و دارای کارنامه ای است که هر فرد منصف با هر گرایشی به کارآمدی او اذعان دارد.

 تلاش احمدی نژاد برای تخریب قالیباف

به همین دلیل برخی افراد که نمی خواهند امور کشور در مسیر صحیح خود پیش برود، مثل آقای احمدی نژاد که نمی خواهد کارنامه و مدیریت اصولگرایان نمودی داشته باشد، در تلاش است با تکیه به کارنامه مجلس نهم که همه اصولگرایان برای آن تلاش کرده‌اند،آن کارنامه را به نام خودش ثبت کند. به همین دلیل می‌کوشد بیشترین تخریب را نسبت به آقای قالیباف داشته باشد.

 تندروهای اصلاح‌طلب دنبال ایجاد بحران در کشورند

از طرفی نیروهای تندروی اصلاح طلب هم نمی‌خواهند امور کشور از راه توسعه پیش برود، بلکه می کوشند بحران ایجاد کنند. بنابراین هر دو گروه قصد دارند آقای قالیباف را تخریب کنند، ولی خوشبختانه نتوانستند چنین امری را محقق کنند. پس چنین رفتارهایی نشانگر این است که آقای قالیباف می‌تواند منشاء خیر بوده و اثرات مثبتی داشته باشد. دراین باره نه تنها من، بلکه همه نیروها و جریانات سیاسی که سلایق مختلف دارند؛ آقای قالیباف را به عنوان یک نیروی توانمند و عنصر شایسته می‌شناسند.

حاجی بابایی برای ریاست مجلس جایگاهی ندارد

نظرتان درباره کناره‌گیری نیکزاد و شمس‌الدین حسینی از نامزدی ریاست مجلس به نفع حاجی بابایی چیست؟

این اقدام نشان می دهد آقای حاجی بابایی جایگاه جدی برای این کرسی ندارد و به دنبال تقویت جایگاه خود است. پس آنها با این کار سعی کرده اند جایگاه او را تقویت کنند. ولی اینکه تا چه حد قادر به تقویت جایگاه او شوند، بحث دیگری است.بنابراین طبیعی است کسانی که نمی خواهند قالیباف در جایگاهی قرار بگیرد که منشاء اثر باشد، ائتلافاتی بین آنها شکل بگیرد.

میرسلیم خیلی محل توجه نیست، آرای او به اندازه انگشتان یک دست است

شانس آقای میرسلیم را چقدر می دانید؟ خصوصا بعد از نشست و برخواست و زمزمه های ائتلافش با دو طیف دولتمردان احمدی نژاد و پایداری ها؟

اعلام کاندیداتوری آقای میرسلیم در صحن برای ریاست مجلس مسئله مهمی نیست و آقای میرسلیم خیلی محل توجه نیست.حالا آقای میرسلیم خودش را نامزد ریاست کند، شاید به تعداد انگشتان یک دست رای داشته باشد.

آقاتهرانی سیاستمدار شناخته شده و برجسته ای نیست

بعد از صحبت ها و افشاگری اخیر آقاتهرانی علیه قالیباف، به نظرتان ممکن است فضای تخریب و افشاگری بین نامزدهای ریاست مجلس شکل بگیرد؟ این فضای تخریبی چقدر می تواند آسیب زا باشد؟

آقای آقاتهرانی به عنوان یک سیاست مدار شناخته شده نیست. فردی است که از نظر سیاسی برجسته نیست و صحبت های او خیلی تاثیرگذار و تعیین کننده نخواهد بود. قبل از انتخابات درباره آقای قالیباف لیست اصولگرایان اتفاق نظر داشتند که در جایگاه برجسته ای قرار بگیرد. این حرف معنا داشت و امروز هم که کارنامه ها را بررسی می کنیم و منافع عموم را می سنجیم، به این نتیجه می رسیم که قالیباف چه مدنظر آقاتهرانی باشد یا نباشد، تاثیر خاصی ندارد و این نظر چیزی را عوض نمی کند.

در لیست ائتلاف کسی به سرلیستی آقاتهرانی در کنار قالیباف رای نداد

کمااینکه در لیست ائتلاف اصولگرایان، آقاتهرانی هم حضور داشت ولی هیچ کسی علاقمند نبود و دفاعی نکرد که ایشان هم در کنار آقای قالیباف سرلیست باشد و کسی به آن پیشنهاد رای نداد.بنابراین ضمن احترامی که برای ایشان قائل هستم، آقای آقاتهرانی خیلی نظرات سیاسی پخته‌ای ندارند.

 برای کرسی های نایب رئیسی مجلس هم رایزنی هایی شده است

به نظر می رسد رقابت اصلی در کرسی ریاست مجلس و ریاست کمیسیون های مهم است، حتی کاندیداهای ریاست که این روزها اسمشان مطرح بود وارد گود رقابت نایب رئسی مجلس هم نشده اند و ...

حتما علاقمندی هایی هم درباره کرسی های نواب رئیسی مجلس وجود دارد و قطعا در این باره هم بحث شده است. ولی مثل کرسی ریاست مجلس درباره آن خبررسانی نشده است.

27216

کد خبر 1391268

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 5 =