تعطیلی اماکن تفریحی و کنترل ورودی برخی از شهرهای اصفهان در عید فطر

ایرنا نوشت : مسوولان اصفهان از کنترل و غربالگری محورهای ورودی این استان و همچنین شهرهای مختلف و تعطیلی برخی از اماکن تفریحی و گردشگری در ایام تعطیلات عید فطر خبر دادند.

مردم کشورمان هر ساله از فرصت‌هایی مانند تعطیلات عید فطر برای سفر کردن و دیدار با اقوام و آشنایان استفاده می‌کردند اما امسال با توجه به شیوع بیماری کرونا، این موضوع نیز تحت تاثیر قرار گرفت و با وجودیکه شدت این بیماری تا حدودی نسبت به فروردین امسال کاهش یافته است اما مسوولان تاکید دارند که بهتر است در این روزها مردم سفرهای خود را به تعویق بیندازند و از حضور در مراکز پر تجمع بمنظور پیشگیری از شیوع مجدد این بیماری، پرهیز کنند.

با توجه به اینکه اصفهان، یکی از قطب‌های گردشگری کشور بشمار می‌آید و پیش بینی می‌شد که در این هفته با تعداد زیاد مسافران و گردشگران مواجه شود، بهمین دلیل تصمیم‌هایی در ستاد استانی مدیریت بیماری کرونا برای کنترل این سفرها و پیشگیری از شیوع مجدد بیماری کرونا گرفته شد.

به گفته سخنگوی ستاد استانی مدیریت بیماری کرونا در اصفهان، با توجه به اینکه استان خوزستان در وضعیت هشدار در ابتلا به کرونا قرار دارد، مقرر شد ایستگاه‌های کنترل و بازرسی در محورهای جنوبی و منتهی به خوزستان و استان‌های جنوبی فعال شود و ایستگاه پایش در محور الیگودرز به اصفهان فعال شده است.  

حجت‌الله غلامی افزود: همچنین کنترل‌های ویژه در ورودی فولادشهر، ویلاشهر، فولادشهر و بهارستان با توجه به اینکه این شهرها جمعیت قابل توجهی از خوزستانی‌های مقیم اصفهان را به خود اختصاص داده‌اند و احتمال حضور مسافران و میهمانان خوزستانی در آنها وجود دارد، برقرار خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: مسافران ورودی استان‌های جنوبی به اصفهان نیز با همکاری بهداشت و درمان، راهداری و حمل و نقل جاده‌ای، غربالگری خواهند شد.

غلامی با بیان اینکه درباره تفرجگاه‌های شهرستانی که تجمع در آنها زیاد است با هماهنگی فرمانداری‌ها و مراکز شبکه بهداشت بر حسب مورد تصمیم‌گیری می‌شود، تصریح کرد: بر اساس آخرین تصمیم‌های گرفته شده، مراکز تفریحی در بویین میاندشت، چادگان، فریدونشهر (آبشار پونه‌زار) و فریدن تعطیل هستند.

وی، تصریح کرد: دهکده تفریحی زاینده‌رود پذیرش مهمان ندارد و در باغبهادران بصورت کنترل شده، افراد تردد دارند.

غلامی با اشاره به اینکه سرنشینان خودروهای با پلاک‌های غیر بومی نیز در ورودی شهرها غربالگری می‌شوند، خاطرنشان کرد: در کاشان نیز با توجه به شرایط ویژه ای که دارد قرار شد ستاد شهرستانی مدیریت بیماری کرونا برای این خطه برنامه‌ریزی کند هرچند فعالیت مراکز گلاب‌گیری در کاشان، قمصر و نیاسر در تعطیلات عید فطر ممنوع است.

وی با بیان اینکه هتل های اصفهان با ۵۰ درصد ظرفیت فعال هستند، خاطرنشان کرد: مقرر شد مراکز تاریخی نیز با هماهنگی مسوولان شهرستان ها و میراث فرهنگی با رعایت دستورهای بهداشتی فعالیت کند.

مدیر روابط عمومی میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اصفهان نیز به ایرنا گفت: در کاشان هنوز مراکز تاریخی و میراثی بسته است اما هتل‌ها فعالیت دارد.

شهرام امیری با بیان اینکه اماکن تفریحی در چادگان، سمیرم و خور وبیابانک نیز تعطیل است، افزود: در خوانسار و بویین میاندشت نیز برای ورود افراد غیر بومی محدودیت وجود دارد.

وی خاطرنشان کرد: اما مراکز تاریخی و میراثی کلانشهر اصفهان با رعایت دستورهای بهداشتی و جلوگیری از تجمع افراد فعالیت دارد.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان نیز در این زمینه گفت: نباید مردم احساس کنند با بازگشایی‌ اماکن، کرونا تمام شده است، متاسفانه کم شدن حساسیت مردم دغدغه جدی ماست.

 کمال حیدری افزود: موارد بستری کم اما سرپایی افزایش یافته است، دغدغه ما این است که با تدابیری اماکن بسته شده را باز کنیم اما مردم همچنان پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنند.

رییس پلیس راه اصفهان نیز از مردم خواست در تعطیلات پیش رو از سفرهای غیرضروری و مسافرت‌های تفریحی چشم‌پوشی کنند زیرا با شلوغی جاده‌ها و شهرها احتمال بروز موج دیگری از شیوع کرونا محتمل است.

سرهنگ حسین پورقیصری افزود: توصیه‌های پلیس راه استان مبتنی بر تاکیدات مسئولان پزشکی و درمانی کشور و استان، مبنی بر کاهش حداکثری سفرها در تعطیلات عید فطر پیش رو برای جلوگیری از ابتلای هرچه بیشتر هموطنان به بیماری کووید-۱۹ است.

وی ادامه داد: از هم استانی‌ها تقاضا داریم از سفر حتی به  شهرهای با وضعیت سفید بپرهیزند، زیرا شلوغی و ازدحام در چنین شهرهایی سبب آغاز دوباره شیوع ویروس خواهد بود و حضور در مناطق با وضعیت زرد یا قرمز هم خطر ابتلا برای خود مسافران را در پی خواهد داشت.

مدیر شبکه بهداشت و درمان بویین میاندشت نیز از مردم خواست تا برای پیشگیری از شیوع بیماری کرونا در تعطیلات پیش رو از سفر به این شهرستان خودداری کنند.

بویین میاندشت با حدود ۲۵ هزار نفر جمعیت در ۱۸۰ کیلومتری غرب اصفهان است.

رضا کیخایی اظهار داشت: این شهرستان دارای شرایط خاصی مانند بالا بودن نرخ سالمندی و بیماری‌های زمینه‌ای مانند دیابت و فشار خون در بین آنهاست به همین دلیل با توجه به تعطیلات پیش رو از جمله عید فطر از مردم می‌خواهیم تا برای حفظ سلامتی ساکنان و خودشان از سفر به این خطه خودداری کنند.

وی با بیان اینکه این موضوع در ستاد شهرستانی مدیریت کرونا مطرح و بررسی شد، بیان کرد: بر اساس تصمیم این ستاد و با توجه به سرعت بالای انتقال ویروس کرونا در اجتماعات و ترددها مقرر شد که ایستگاه‌های سلامت و کنترل در مبادی شهرستان از چهارشنبه سی و یکم اردیبهشت جاری با مشارکت بسیج، نیروی انتظامی و نیروهای داوطلب مردمی مستقر شود. 

مدیر شبکه بهداشت و درمان بویین میاندشت ادامه داد: بر این اساس از همه افرادی که در قالب سرکشی، مسافرت، تفریح یا گردشگری (بومی یا غیر بومی) قصد مراجعه به این شهرستان را دارند درخواست می‌شود از سفر اجتناب و هرگونه مراجعه را به بعد از تعطیلات موکول کنند.

وی تاکید کرد: بویین میاندشت از سی و یکم اردیبهشت تا پایان تعطیلات عید فطر از پذیرش هر مهمان، گردشگر و هم‌شهرستانی مقیم خارج از شهرستان معذور است.

فرماندار سمیرم نیز گفت: اعلام وضعیت سفید برای این شهرستان به این معنا نیست که مردم از سایر مناطق بار سفر ببندند و عازم این شهرستان شوند.

سمیرم با حدود ۷۵ هزار نفر جمعیت در جنوب اصفهان است.

محمدرضا عسگریان اظهارداشت: هر سال در روز عید فطر و تعطیلات پس از آن شاهد حضور انبوه مسافران در جای جای سمیرم بودیم اما امسال شرایط با سال‌های قبل متفاوت و پر ریسک است.

فرماندار سمیرم با یادآوری اینکه در همین مدت جامعه عشایری هم وارد ییلاق شده اند، ادامه داد: حضور این جمعیت بین ۱۵ تا ۲۰ هزار نفر در کنار تعطیلاتی که شاهد ورود انبوه مسافر به سمیرم باشیم، شرایط خطرناکی را برای این شهرستان ایجاد می‌کند.

عسگریان افزود: پیش بینی همین شرایط باعث شد اعلام کنیم که ورود به همه تفرج‌گاه‌ها و مناطق گردشگری سمیرم بویژه آبشار و منطقه آب‌ملخ ممنوع است ضمن اینکه برخی از این مناطق نیز مسدود شده‌اند.

وی تصریح کرد: پلیس در تعطیلات کنترل و نظارت بیشتری در خیابان‌ها و ورودی‌های مناطق گردشگری خواهد داشت و محدویت‌های رفت و آمد را اعمال خواهد کرد.

همچنین مکان‌های زیارتی و گردشگری شهرستان سمیرم به گفته مسوولان ستاد مدیریت کرونا در تعطیلات عید فطر پذیرای مسافران نیست.

فرماندار اردستان نیز از برپایی سه ایستگاه پایش و کنترل در راستای مقابله با شیوع دوباره ویروس کرونا در این شهرستان همزمان با عید سعید فطر خبر داد.

اردستان با ۴۲ هزار نفر در ۱۱۸ کیلومتری شمال شرقی اصفهان قرار دارد.

حمیدرضا تاملی افزود: همزمان با تعطیلات عید سعید فطر سه ایستگاه پایش و کنترل در ورودی شهرهای اردستان و زواره به مدت سه روز، از پنجشنبه اول خردادماه برپا می‌شود.

وی بیان کرد: این ایستگاه‌ها با همکاری بخشداری‌ها، دهیاری‌ها و شبکه بهداشت و درمان شهرستان در ورودی روستاها نیز برپا و بسته‌های بهداشتی در آنها توزیع خواهد شد.

وی با اشاره به سفید اعلام شدن وضعیت اردستان از نظر شیوع کرونا تصریح کرد: این بدان معنا نیست که کرونا تمام شده است، بلکه اگر رعایت موارد دستورالعمل بهداشتی نشود، دوباره به شرایط پیشین باز خواهیم گشت.

همچنین برخی از مسوولان شهرستان‌های دیگر خبر از محدودیت‌هایی در تعطیلات ماه جاری دادند از جمله شهرداری کاشان که از تداوم تعطیلی اماکن تاریخی و گردشگری تحت نظارت این سازمان در ایام تعطیلات عید سعید فطر خبر داد.

شورای اسلامی شهر باغبهادران نیز از محدودیت تردد به این شهر در ایام تعطیلات عید فطر خبر داد و اعلام کرد که  صاحبان ویلاها اجازه پذیرش مسافران احتمالی را ندارند.

فرمانداری  نطنز نیز اعلام کرد که در ایام تعطیلات عید فطر کلیه اماکن گردشگری در این شهرستان تعطیل است و امامزاده آقا علی عباس(ع) شهر بادرود و روستای ابیانه پذیرای زائران و مسافران نخواهد بود.

استان اصفهان بیش از پنج میلیون نفر جمعیت در ۲۴ شهرستان دارد و به عنوان قطب گردشگری کشور بیش از ۲۲ هزار بنا و اثر تاریخی دارد که یکهزار و ۸۵۰ مورد آن به ثبت ملی و چهار اثر آن به نام‌های میدان امام (نقش جهان)، کاخ چهلستون، باغ فین کاشان و مسجد جامع به ثبت جهانی رسیده است.

بنابر ‌آمارهای رسمی، تا کنون ۱۳۳ هزار مبتلای قطعی به ویروس کرونا در کشور شناسایی شدند که بیش از هفت‌هزار ازآنان چشم از جهان فروبستند.

46

کد خبر 1391502

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 4 =