۵۰ نفر
۵ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۱:۲۱
تفاوت آراء در اعلام عید فطر و مساله وحدت امت اسلامی

حضرت آیت الله مکارم با استدلالی در موضوع عدم کفایت رؤیت هلال ماه شوال با چشم مسلح، باب یک گفت وگوی فقهی در فضای عمومی جامعه را باز کردند که امید است در آن برکاتی باشد.

این مرجع تقلید در تبیین فقهی عدم کفایت رؤیت هلال ماه شوال با چشم مسلح، فرموده اند: حتی با این که رهبر بزرگوار انقلاب حکم کرده بود، بازهم جمع زیادی از مراجع این روز را عیدفطر اعلام نکردند... برخی فتوایشان این بود که رؤیت هلال با چشم مسلح کافی است و بعضی آن را کافی نمی دانستند. ایشان در ادامه به هفت موضوع فقهی که در آنها نیز ملاک تشخیص با چشم غیر مسلح است، اشاره داشتند.

امسال برخی از مراجع بزرگوار دیگر نیز در میانه روز یکشنبه، به دلیل ثبوت رویت هلال ماه نظرشان تغییر کرد و یکشنبه را عید اعلام کردند. هلال ماه یکشنبه شب هم دلیل دیگری شد بر این که یکشنبه اول ماه شوال است؛
اما به نظر می رسد این موضوع از منظر دیگری هم قابل توجه است؛ و آن این که آیا وحدت امت اسلامی اقتضا نمی کند که مراجع معظم تقلید همزمان یک روز را به عنوان عید فطر اعلام کنند؟ همانگونه که به همین دلیل اقتدا به امام جماعت وهابی در خانه خدا را جایز می شمرند.

بسیار دیده شده که این تفاوت آرا در اعلام عید فطر، موجب تفرقه جامعه اسلامی و مستمسکی در دست مخالفین اسلام و انقلاب اسلامی و دستمایه ای برای تمسخر مسلمانان بوده است.

کد خبر 1391910

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • IR ۱۸:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۷
    0 0
    موافقم. کارهایی از این دست (مثل اعلام عید فطر) فقط در حوزه اختیارات شخص اول مملکت باید باشد