آیا نور خورشید سلاحی مخفی در برابر ویروس کرونا است؟

ایرنا نوشت : آسمان آفتابی تا حدودی علت کاهش موارد ابتلا به ویروس کرونا را طی هفته‌های اخیر توضیح می‌دهد اما آیا نور خورشید می‌تواند سلاحی در برابر ویروس کرونا باشد؟

ماه گذشته، آفتابی‌ترین آوریل بود و انگلیس به‌طور متوسط ۲۲۴.۵ ساعت، آفتاب داشت. به‌طوریکه رکورد قبلی ۲۱۱.۹ ساعت آفتاب را در سال ۲۰۱۶ شکست. به گفته محققان  آسمان آفتابی به همراه تاثیرات قرنطینه به کاهش شیوع ابتلا به ویروس کرونا در انگلیس سرعت بخشد.

اما در برخی از کشورهای گرم از جمله ایتالیا و اسپانیا، شیوع ویروس کرونا به رغم وجود آفتاب زیاد، گسترده است. محققان می‌گویند، این مسئله تا حدودی به این دلیل است که ساکنان جنوب اروپا رنگدانه پوستی تیره دارند و این موضوع باعث می‌شود که توانایی بدن در تولید ویتامین D طبیعی کاهش یابد. همچنین محققان خاطر نشان کردند که سالمندان در این کشورها از قرار گرفتن در معرض تابش نور خورشید پیشگیری می‌کنند و در نتیجه بدن آن ویتامین D به اندازه کافی جذب نمی‌کند. تحقیقات نشان داده است که میانگین بیشترین مصرف ویتامین D در شمال اروپا یافت می‌شود؛ در این ناحیه از اروپا بیشترین مصرف روغن ماهی و مکمل‌های ویتامین D وجود دارد.

چند مطالعه نشان داده‌اند که ویتامین D می‌تواند از وخیم شدن علائم بیماری کرونا پیشگیری کند و نور خورشید یکی از بهترین منابع این ویتامین حیاتی است.محققان دانشگاه «ایست آنجلیا» با مقایسه سطوح متوسط ویتامین D متوجه شدند که ارتباطی میان سطوح کم ویتامین D و میزان بالای عفونت و مرگ و میر وجود دارد.

ویروس «کووید-۱۹» هنگامی که فرد آلوده سرفه یا عطسه می‌کند از طریق قطرات ناشی از سرفه و عطسه پخش می‌شود و در شرایط مناسب ساعت‌ها بر روی اشیاء باقی می‌ماند و باعث ابتلای دیگران به این عفونت می‌شود.

اما پروفسور «کیت نیل»، متخصص همه‌گیرشناسی دانشگاه ناتینگهام‌، می‌گوید: پرتوهای فرابنفش نورخورشید قبل از اینکه ویروس کرونا بتواند از فردی به فرد دیگر منتقل شود، به سرعت این قطرات را خشک کرده و آنها را از بین می‌برد.

پروفسور نیل گفت: نور خورشید شامل اشعه ماوراء بنفش است. این اشعه به DNA و RNA ویروس‌ها آسیب می‌زند. DNA ویروس‌هایی که در فضای باز بر روی سطوح باقی می‌مانند، بر اثر تابش اشعه ماوراء بنفش نور خورشید آسیب دیده و خشک می‌شود. صحبت کردن و سرفه باعث ایجاد قطرات ریز و درشت معلق در هوا می‌شود. قطراتی که بزرگتر از ذرات معلق موجود در هوا باشند، ویروس‌های بیشتری حمل می‌کنند اما بر اثر گرانش زمین، به سرعت بر روی زمین می‌افتند.قطراتی که از ذرات معلق موجود در هوا کوچکتر هستند، می‌توانند به فواصل دورتری منتقل شوند اما از آنجاییکه محتوی آب خود را از دست می‌دهند به سرعت خشک می‌شوند.

فضای باز از لحاظ انتقال ویروس کرونا از فضای بسته بسیار امن‌تر است زیرا افراد می‌توانند در فواصل بیشتری از یکدیگر قرار گیرند و شرایط مناسب برای زنده ماندن ویروس کرونا و انتقال این ویروس نسبت به فضای بسته کمتر است.

شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد مکمل‌های ویتامین D خطر آلوده شدن به این ویروس تنفسی را کاهش می‌دهد؛ همچنین شواهد زیادی وجود دارد که نشان می‌دهد کمبود ویتامین D سیستم ایمنی بدن را مختل می‌سازد.

پروفسیل نیل گفت: نکته مهم این است در محیط باز قطرات ناشی از صحبت کردن، سرفه و عطسه کردن افراد بر اثر نسیم به سرعت خشک شده و از بین می رود. اما نکته ای که در زمان ملاقات با دوستان در فضای باز باید رعایت کرد این است که ضمن رعایت فاصله اجتماعی باید به نحوی باید ایستاد که باد در اطراف شما و نه به سمت شما و مخاطبتان بوزد.

با این حال نه «مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها» و نه «سازمان بهداشت جهانی» قرار گرفتن در معرض نور خورشید را به عنوان روشی برای پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا تایید نکرده اند. نور UV با شدت زیاد می‌تواند ویروس را از بین ببرد. اما پرتوهای UV طبیعی ناشی از خورشید به اندازه کافی قوی نیستند. کارشناسان می‌گویند برای از بین بردن ویروس باید دما از ۱۴۰ درجه فارنهایت بالاتر باشد.

مطالعه محققان دانشگاه آکسفورد در ماه جاری نشان داد که میزان جهانی مرگ و میر ناشی از ابتلا به ویروس کرونا ۰.۲ درصد است؛ این در حالی است که این میزان در نیم کره شمالی کره زمین که هوا سردتر است ۰/۳ درصد است.

ویروس‌ها در فضای باز و در معرض نور خورشید کمتر می‌توانند بر روی سطوح باقی بمانند و از آنجاییکه اشعه UV، به ماده ژنتیکی آنها آسیب می‌زند، افراد کمتر به آن آلوده می شوند.همچنین شواهد مبنی بر باقی ماندن ویروس در هوا قطعی نیستند اما در عین حال غیرممکن نیز نیست.

کارشناسان بهداشت عمومی و محققان معتقدند که ویروس کرونا در فضای باز و یا در آب و هوای گرم تا اندازه‌ای تهدید کمتری ایجاد می‌کند؛ اما این به آن معنی نیست که تابستان ویروس‌ها را از بین می برد.

منبع:DailyMail

کد خبر 1392125

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 9 =