دیپلماسی، احترام و عدم مداخله؛کلید حل مشکلات با ایران/اگر ترامپ پیروز شود؟

یک کارشناس ارشد مسائل بین الملل گفت: واقعیت تلخ تاریخ معاصر این است که ایران با "حداکثر شفافیت" دربرنامه هسته ای تحت "فشارحداکثری" واسرائیل با بمب هسته ای،تحت "حمایت حداکثری" آمریکا وقدرتهای جهانی است.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، سیدحسین موسویان، عضو اسبق تیم مذاکره کننده هسته ای و عضو اسبق شورای عالی امنیت ملی و استاد دانشگاه پرینستون آمریکا در نشست مجازی شورای روابط خارجی پنسیلوانیای آمریکا به وضعیت روابط ایران و آمریکا پرداخت که اهم آن را در ادامه می خوانید:


بحران کرونا:

* بحران کرونا یک بحران جهانی است که اکثر کشورهای دنیا گرفتار آن هستند اما مشکل ایران درمدیریت این بحران، با تمام کشورها متفاوت است زیرا با بدترین تحریمهای تاریخ معاصردست وپنجه نرم میکند که توسط آمریکا اعمال شده است. درعین حال مدیریت بحران کرونا در ایران خیلی بهتر از آمریکا بوده است.

* باتوجه به شکست دولت ترامپ در پروژه تغییر رژیم در ایران، کاخ سفید بحران کرونا را یک فرصت برای تشدید فشار به ایران یافته و لذا تحریمهای غیرانسانی علیه ایران را در دوران بحران کرونا افزایش داده است.

* ساختار نظام بهداشتی ایران قوی است. درعین حال مردم ایران متوجه شده اند که سیاست آمریکا، موجودیت کشورشان را نشانه گرفته و لذا آنها در دفاع از هویت ، موجودیت و استقلال کشورشان، متحد خواهند بود و تسلیم فشارهای آمریکا نخواهند شد.

* دردوران بحران کرونا، کشور قطردربین همسایگان و کشورچین درسطح جهانی بیشترین کمک های انسانی را برای ایران ارسال کرده اند. درعین حال ایران نه از بحران کرونا عبور کرده و نه مغلوب این بحران شده بلکه درمیانه راه نابودی کامل این ویروس است.

 عاریسازی خاورمیانه از سلاحهای کشتار جمعی:

* ایران اولین کشورعضو سازمان ملل بود که حدود 50 سال پیش، پیشنهاد عاریسازی خاورمیانه از سلاح های هسته ای را داد. اما متاسفانه بعد از 50 سال و علیرغم دهها قطعنامه سازمان ملل، جامعه جهانی همچنان درنقطه صفر درجا میزند.

* علت اصلی ناکامی منطقه و جامعه جهانی در تحقق طرح عاریسازی خاورمیانه از سلاح های کشتار جمعی هم این است که درخاورمیانه فقط اسرائیل زرادخانه سلاح هسته ای دارد و زیر بار قطعنامه های سازمان ملل هم نمیرود.

* خاورمیانه دچاربحرانهای متعدد همچون جنگ، تروریسم، جنگهای داخلی ومنازعات قومی است و لذا خطر دسترسی گروههای تروریستی به تکنولوژی و مواد سلاح های هسته ای و کشتار جمعی بیش از هرزمان است.

* نیازمند ابتکارات چندگانه برای تامین صلح و ثبات و امنیت در منطقه هستیم که ترتیبات منطقه ای درمورد سلاح های متعارف و سلاح های غیر متعارف از جمله این ابتکارات فوری و ضروری است.

* چنین ترتیباتی موجب ایجاد بالانس قدرت و رفع نگرانی از تجاوز و جنگ است. بعد از انقلاب صدام با حمایت کشورهای عرب و همه قدرتهای جهانی به ایران تجاوز کرد . حدود یکصد هزار ایرانی، قربانی سلاح های شیمیایی صدام شدند که مواد و تکنولوژی آن را آمریکا و اروپا دراختیار صدام قرار داده بودند.

* بعد از جنگ،آمریکا درراس کشورهایی است که با صدور صدها میلیارد دلار تسلیحات پیشرفته متعارف، منطقه را به یک منطقه تمام عیار نظامی تبدیل کرده که در انواع بحرانها نیز غرق شده است.

* من در کتاب عاریسازی خاورمیانه که اخیرا منتشر شده، چند پیشنهاد را ارائه کرده ام:

1- منطقه ای کردن اصول برجام: چون برجام جامعترین سند تاریخ عدم اشاعه سلاح های هسته ای است. درحقیقت ترامپ با کشتن برجام، ضربه اصلی را به بزرگترین سرمایه عدم اشاعه سلاح های هسته ای درجهان زد. او تا کنون 90% برجام را نابود کرده است. اما با منطقه کردن برجام، حداقل میتوان مهمترین ترین گام برای عاریسازی خاورمیانه از سلاح های کشتار جمعی را برداشت و برای همیشه به تهدید سلاح های هسته ای اسرائیل خاتمه داد. آمریکا و اسرائیل و عربستان سه دشمن اصلی برجام هستند درحالیکه اکثریت قریب به اتفاق کشورهای جهان از برجام حمایت میکنند.

2- ایجاد غنی سازی مشترک منطقه ای: اروپایی ها چنین سیستمی را درقالب شرکت مشترک غنی سازی یورنکو ایجاد کرده اند و چنین سیستمی باعث اعتماد سازی بین کشورهای اروپایی درامر غنی سازی شده است.

3- سیستم همکاری و امنیت جمعی درخلیج فارس: درقالب ایجاد یک سیستم همکاری جمعی که شامل همکاریهای سیاسی-اقتصادی-امنیتی-نظامی باشد؛ میتوان اصل عاری بودن خلیج فارس از سلاح های هسته ای و کشتارجمعی را گنجاند.   

4- اقدام گام به گام: برای تحقق طرح عاریسازی خاورمیانه از سلاح های کشتار جمعی، لازم است  طرحی گام به گام همراه با اقدامات اعتماد سازی لازم اجراء شود. برای مثال "معاهده عدم تجاوز" بین کشورها میتواند یک اقدام تعیین کننده در امر اعتماد سازی باشد.

* واقعیت تلخ تاریخ معاصر این است که باوجودیکه ایران عضو معاهده ان پی تی است، بیشترین بازرسیها و دسترسی های تاریخ را به آژانس بین المللی انرژی اتمی داده و بمب هسته ای هم ندارد؛ مورد گسترده ترین تحریمهای تاریخ معاصر قرار گرفته است. متقابلا اسرائیل که عضو معاهده ان پی تی نیست، صدها بمب هسته ای دارد وشبانه روز هم مشغول تجاوز به  کشورهای سوریه وفلسطین و عراق ولبنان است؛ مورد گسترده ترین حمایتهای همه قدرتهای جهانی بویژه آمریکا و اروپا درتاریخ معلصر میباشد. مثال دیگر عربستان است که با حمله به یمن بدترین فاجعه انسانی بشر را ایجاد کرده درعین حال مورد حمایت تمام عیار آمریکا و اروپاست.

 اگردمکراتها در آمریکا پیروز شوند، شانس بیشتری برای مهار روند افزایشی خصومت بین ایران وآمریکا وجود خواهد داشت.

 درعین حال ترامپ هم درصورت پیروزی و درصورتی که برای بهبود روابط باایران صداقت داشته باشد، میتواند دراین جهت موفق باشد بشرطی که :

اولا:چهره های کلیدی فعلی سیاست خارجی و امنیت ملی کابینه خود را تغییر دهد چون افراد فعلی مثل اقای پمپئو شب و روزبه فکر " تحریم وتغییر رژیم" در ایران هستند . درحالیکه جمهوریخواهان هم افراد معتدلی دارند که معتقد به تعامل با ایران هستند.

ثانیا: وابستگی خود را به لابیهای ضد ایران بویژه لابی صهیونیستها کاهش دهد. این احتمال امکان پذیر است چون او انتخابات سومی برای ریاست جمهوری نخواهد داشت.

ثالثا: این را درک کند که ایرانی ها ملتی مغرور با هزاران سال تمدن و تاریخ هستند. دوم اینکه کلید حل مشکلات با ایران، دیپلماسی، احترام و عدم مداخله است و تحریم و تهدید نتیجه معکوس خواهد داشت. اگر تحریمهای 40 ساله علیه ایران، فقط یکماه علیه کشورهایی مثل عربستان و اسرائیل اعمال شده بود، ساقط میشدند.

ایران تنها عضو برجام بود که به تعهداتش کامل کرد درحالیکه سایر قدرتهای جهانی یا نقض کردند و یا ناقص عمل کردند. لذا برجام نشان داد دریک توافق بین المللی، ایران قابل اعتماد است.

310 310

کد خبر 1392299

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 2 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 2
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • شکور احسانخواه IR ۱۴:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۸
  0 0
  اگر ایران به عنوان سردمدار صلح و همزیستی مسالمت امیز پا پیش بگذارد و به کشورهای حاشیه خلیج و عربستان پیشنهاد معاهده دوستی و عدم تجاوز به همدیگر را بدهد . عملا امریکا و سازندگان تسلیحات را به ورشکستگی دچار خواهد کرد . ولی افسوس که که مسئولین کشوری به استراتژی مدیریتی و عملیاتی در راستای صلح منطقه ای توجه ای نکرده اند ولی شرایط امروزه در منطقه میتواند از پیشنهاد اقای موسویان بهره برداری کند .
 • مومیایی IR ۱۷:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۰
  0 0
  همین یک جمله ابتدایی کافی بود تا بقیه مقاله رو نخونم "ساختار نظام بهداشتی ایران قوی است".