یک روایت از محدودیت‌های سریال‌های طنز در تلویزیون

ایسنا نوشت: نویسنده سریال «پدر پسری» که فیلمنامه آن را با اقتباس از یک کتاب نوشته است، درباره داستان این سریال می‌گوید: کتاب «آخرین نشان مردی» که داستان سریال «پدر پسری» از آن اقتباس شده است، از اول هم با رویکرد اقتباسی نوشته شده بود و وقتی ما کتاب را خواندیم این ذهنیت برایمان ایجاد شد که می‌توان از روی آن یک سیتکام شبانه ساخت. با نویسنده تماس گرفتیم و ایشان موافقت کرد.

احسان ثقفی با بیان اینکه کتاب «آخرین نشان مردی» از ابتدا قابلیت تبدیل شدن به یک کار نمایشی را داشت، گفت: «خود کتاب آمادگی اینکه فیلم‌نامه‌ای از آن خارج شود را داشت اما کتاب به صورت ادبی نوشته شده بود و ما باید متنش را تبدیل به فیلم‌نامه نمایشی می‌کردیم؛ از طرفی حجم داستان‌های کتاب محدود بود و داستان‌هایی به آن افزوده شد. بخشی از کتاب هم قابلیت تبدیل شدن به قصه نمایشی را نداشت و حذف شد، اما طراحی کلی شخصیت‌ها در کتاب بود. در بخش طراحی دیگر بخش‌های داستان آقای صدقی نویسنده کتاب هم به ما کمک کردند.»

این نویسنده درباره حساسیت‌ها و سختگیری‌هایی که متوجه کارهای طنز تلویزیونی است، گفت: در سازمان صداوسیما چه برای کار طنز و چه غیر طنز محدودیت‌هایی وجود دارد که کار را سخت می‌کند؛ اما طبیعتا در سریال‌های طنز چون با موقعیت‌ها و اشخاص شوخی و سعی می‌شود به مسائل روز نزدیک‌تر شود، حساسیت‌ها بیشتر است. این کار را کمی سخت می‌کند. اگر این شوخی‌ها اتفاق بیفتد جذابیت بیشتر است اما دست و بال نویسنده بسته است و متن‌های طنز معمولا زیاد اصلاح می‌شوند. بعضی از این محدودیت‌ها به عقیده من بیجا است و لزومی ندارد اما برخی هم ممکن است اشتباهاتی باشد که از دست نویسنده و عوامل خارج شده باشد.

او افزود: ما در طراحی اولیه، این مسائل و حساسیت‌ها را لحاظ کرده بودیم و چون داستان خانوادگی است مسوولیت، بیشتر متوجه ما بود. مواردی بود که فیلم‌نامه تغییر کند اما زیاد نبود.

نویسنده سریال «پدر پسری» که یک سریال اپیزودیک در ژانز طنز است با مقایسه کارهای اپیزودیک  و غیر اپیزودیک توضیح داد: سختی کار اپیزودیک این است که هر قصه‌ای که به پایان می‌رسد دوباره باید قصه جدیدی طراحی شود اما اگر شخصیت‌های چنین فیلم‌نامه‌هایی درست شکل گرفته باشند بخش مهمی از مسیر طی می‌شود. برای خود من نوشتن کار اپیزودیک سخت‌تر است.

۲۴۱۲۴۱

کد خبر 1392672

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =