تأثیر پلاسمادرمانی در پیشگیری و درمان کرونا

تسنیم نوشت: سرپرست طرح پلاسمادرمانی با بیان اینکه تزریق پلاسمای بهبودیافتگان کرونا به بیماران، باعث کاهش مدت‌زمان بستری و مرگ‌ومیر بیماران مبتلا به کرونا شد، گفت: توصیه ما این است که به منطور پیشگیری و درمان کرونا از پلاسمای بهبودیافتگان کووید۱۹ استفاده شود.

دکتر حسن ابوالقاسمی، سرپرست طرح پلاسمادرمانی ایران با اشاره به پایان یافتن فاز دوم مطالعه روی پلاسمادرمانی گفت: بخش دوم این طرح که به مطالعه روی بیماران با وضعیت شدید انجام می‌شد نیز به پایان رسیده و آماده ارائه به وزارت بهداشت است.

وی افزود: تزریق پلاسمای بهبودیافتگان کرونا به بیماران، باعث کاهش مدت‌زمان بستری و مرگ‌ومیر بیماران مبتلا به کرونا شد که نتایج آن بعداً منتشر می‌شود. 

ابوالقاسمی ادامه داد: تزریق پلاسما به بیماران مبتلا به کرونا هرچه زودتر صورت بگیرد اثربخشی بیشتری دارد و ما در فاز دوم مطالعه سعی کردیم بیمارانی را مورد تجزیه و تحلیل قرار دهیم که کمتر از ۷ روز از مدت بستری آن‌ها گذشته بود. در مرحله دوم جمعاً ۱۱۵ بیمار که خصوصیات ورود به مطالعه را داشتند، آنالیز شدند. 

سرپرست طرح تحقیقی پلاسمادرمانی در ایران بیان کرد: پلاسمادرمانی در نبود واکسن یکی از بهترین روش‌های کنترل بیماری کروناست و توصیه ما بر این است که هم به منطور پیشگیری و هم به منظور درمان به خصوص در روزهای اولیه بستری بیماران، از پلاسمای بهبودیافتگان کووید۱۹ استفاده شود.

وی افزود: پلاسمادرمانی پیشگیرانه می‌تواند در بیمارانی که پرخطرند انجام شود؛ یعنی بیمارانی که در تماس نزدیک با بیماران کرونا یا دارای بیماری‌های زمینه‌ای هستند. 

ابوالقاسمی اضافه کرد: ما منتظریم پلاسمادرمانی به عنوان یک روش درمانی توصیه شود؛ اطلاعات ما حاضر است و در انتظار جلسه با وزارت بهداشت هستیم. 

وی همچنین از آغاز مطالعه بر روی ایمونوگلوبولین تخلیص شده از پلاسمای بهبودیافتگان کرونا در آینده نزدیک خبر داد. 

۲۳۵۲۳۲

کد خبر 1392711

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 7 =