جزئیات هدایت تحصیلی/والدین تصمیم گیری را به فرزندانشان واگذارکنند

رئیس اداره مشاوره تحصیلی اداره کل آموزش و پرورش استان کرمان از والدین خواست در زمینه انتخاب رشته نظرات خود را به فرزندانشان تحمیل نکنند و در این مساله راهنمای دانش آموزان باشند.

 به گزارش خبرآنلاین از کرمان : سید منصور مرتضوی با اشاره به اینکه هدایت تحصیلی دارای یک فرآیند است، اظهار کرد: هدایت تحصیلی در هنگام تحصیل در چند مرحله اتفاق می‌افتد که یکی در پایه نهم تحصیلی و دیگری در پایه دوازدهم انجام می‌شود.

وی با بیان این مطلب که انتخاب رشته فوق العاده مهم است چرا که آینده دانش‌آموز را رقم می‌زند و در انتخاب سایر مراحل زندگی وی تأثیر مهمی دارد، عنوان کرد: در سالیان قبل سیستم آموزشی متفاوت بود به این معنا که پنج سال دبستان، سه سال راهنمایی و چهار سال دبیرستان بود که در پایه اول دبیرستان انتخاب رشته انجام می‌شد اما الان سیستم آموزش و پرورش شش، سه، سه است یعنی شش سال ابتدایی، سه سال متوسطه اول و سه سال دوره متوسطه دوم است که پایان دوره متوسطه اول پایه نهم است و در این مقطع وزارت آموزش و پرورش یک فرآیند را دارد.

سامانه‌ای همگام با هدایت تحصیلی دانش آموزان

وی اضافه کرد: آموزش و پروش یک سامانه‌ای به نام «همگام» دارد که این سامانه در طول سال تحصیلی یک سری آیتم‌هایی را برای هدایت تحصیلی داتش آموزش پایه نهم در نظر دارد که یکی از اینها آزمون توانایی است و ۱۵ امتیاز از ۱۰۰ امتیاز را دارد. یکی دیگر از این آیتم‌ها آزمون رغبت است که طی یک پرسشنامه علمی به صورت آنلاین از دانش آموز گرفته شده و رغبت آنان سنجیده می‌شود.

مرتضوی ادامه داد: سه شاخه اصلی در آموزش و پرورش است که اولین آنها شاخه نظری است که شامل چهار زیر مجموعه ادبیات، الهیات، ریاضی فیزیک و تجربی می‌شود که عموم مردم نسبت به آن شناخت دارند.

وی با اشاره به اینکه شاخه دوم تحت عنوان شاخه فنی و حرفه‌ای است که دارای زیر مجموعه خدمات، کشاورزی و هنر است افزود: شاخه سوم مربوط به کار و دانش است که شامل رشته‌های صنعت، کشاورزی و هنر می‌شود لذا دانش آموز بر اساس رشته‌های این سه شاخه اولویت‌های خود را مشخص می‌کند که دربرگیرنده ۱۰ امتیاز از مجموع ۱۰۰ امتیاز هدایت تحصیلی را شامل می‌شود.

تأثیرگذاری ۳۵ درصدی نمرات دانش آموزان در هدایت تحصیلی

مرتضوی با بیان این مطلب که یک فرم نظرخواهی هم از مدیران و دبیران گرفته می‌شود که شامل ۱۰ امتیاز از ۱۰۰ امتیاز هدایت تحصیلی می‌شود، اضافه کرد: علاوه بر این نظر والدین هم گرفته می‌شود که دارای پنج امتیاز از مجموعه امتیازات هدایت تحصیلی را شامل می‌شود. همچنین مشاوره ۱۰ امتیاز دارد که مشاور نظر خود را بر اساس نظر والدین، دانش آموز، مدیران و دبیران، آزمون رغبت و توانایی ارائه می‌کند که مجموع اینها ۶۵ درصد می‌شود و البته ۳۵ درصد هم عملکرد تحصیلی تراز شده است به این معنا که نمرات دانش آموزان ملاک است و در هدایت تحصیلی وی تأثیر گذار است.

وی با تاکید بر اینکه والدین نسبت به امتیازات این فرم تمکین کنند، افزود: دانش آموز بر اساس نگاه و نظر اطرافیان خود یک رشته را انتخاب می‌کند و نسبت به آینده خود خیلی توجه نمی‌کند اما این تفکر اشتباه است. دانش‌آموز از الان باید رشته‌ای را انتخاب کند که مورد علاقه وی است چرا که باید فردا یک شغل را انتخاب می‌کند صرفاً یک شغل نباشد بلکه یک حرفه‌ای باشد که علاقه وی نیز در آن لحاظ شده باشد و موجب پایین آمدن فرسودگی شغلی می‌شود و رضایتمندی شغلی را بالا می‌برد.

مرتضوی با بیان این مطلب که سامانه هدایت تحصیلی بسیار دقیق و پویا عمل می‌کند، اظهار کرد: این سامانه بر اساس بررسی ظرفیت‌های دانش آموزان اولویت‌ها را مشخص می‌کند اما گاهاً پیش می‌آید که والدین خلاف این نظر را دارا هستند و اصرار به رشته خاصی را دارند.

والدین تصمیم گیری را به دانش آموزان واگذار کنند

وی با اشاره به اینکه در فرم شماره ۷ دانش آموزان که پس از امتحانات خرداد ماه صادر می‌شود، نمرات باید وارد سامانه شود تا بر اساس آن هدایت تحصیلی تکمیل شود، اظهار داشت: طبق اعلام وزارت آموزش و پرورش، آزمون‌های پایان سال پایه نهم، متوسطه اول و دوم باید به صورت حضوری برگزار شود که توصیه می‌شود دانش آموزان در خرداد ماه با رعایت پروتکل‌های بهداشتی در مدارس حضور پیدا کرده و امتحان بدهند که بر اساس این فرآیند فرم هدایت تحصیلی دانش آموز صادر می‌شود.

مرتضوی با بیان این مطلب که والدین به شکل مجازی از طریق سامانه همگام فرم هدایت تحصیلی را دریافت کنند، عنوان کرد: چنانچه دانش‌آموزان در امتحانات خرداد ماه به شکل حضوری شرکت نکنند، هدایت تحصیلی آنها در شهریور ماه صادر خواهد شد لذا فعلاً سیاست بر این است که آزمون‌ها به صورت حضوری برگزار شود و دانش آموز پس از دریافت نمرات خود، ۳۵ درصدی که ذکر شد برای وی لحاظ می‌شود و تأثیر می‌گذارد که اولویت «الف» و «ب» مشخص شود که به کدام رشته هدایت پیدا کنند.

وی با بیان این مطلب که طی تحقیقی که انجام شده قرار بود دنیا در سال ۲۰۵۰ آزمون‌ها را به شکل مجازی برگزار کند اما ویروس کرونا باعث شد که این اتفاق در سال ۲۰۲۰ رقم بخورد، ابراز داشت: اگر چه در مرحله گذار هستیم و ممکن است که یک سری نواقص هم وجود داشته باشد از طرف دیگر والدین می‌توانند با مراجعه به سایت هدایت تحصیلی www.ht.medu.ir وضعیت تحصیلی فرزندانشان را مشاهده کنند.

وی با اشاره به اینکه والدین نباید نسبت به یک رشته خاص به فرزندان خود اصرار کنند، بیان داشت: انتخاب رشته را به خود دانش آموز واگذار کنند چرا که انتخاب رشته یک تصمیم جمعی است و مسئولیت آن را به خود دانش آموز واگذار کنند.

46

کد خبر 1392844

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 15 =