ترامپ قطع روابط آمریکا با سازمان جهانی بهداشت را اعلام کرد

رییس‌جمهوری آمریکا اعلام کرد که کشورش روابط با سازمان بهداشت جهانی را از امروز (جمعه) قطع خواهد کرد.

به گزارش خبرآنلاین، به نقل از فاکس‌نیوز، دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا در کنفرانس مطبوعاتی اعلام کرد: امروز اینجا هستم تا درباره روابطمان با چین و چندین مورد از تدابیر جدید برای حفاظت از امنیت و آبادانی آمریکا صحبت کنم. الگوی سوءرفتار چین شناخته‌شده است. به مدت چندین دهه آنها طوری سر آمریکا که کلاه گذشته‌اند که هیچ کس تا پیش از این چنین نکرده است.

او در ادامه نسبت به از دست رفتن هزاران میلیارد دلار در تعاملات با چین «به ویژه در دوره دولت قبلی» انتقاد کرد.

ترامپ اظهار کرد: چین همچنین به طور غیرقانونی در اقیانوس آرام ادعای مالکیت کرده و آزادی عبور و مرور و تجارت بین‌المللی را تهدید کرده است. آنها تعهد خود به دنیا در خصوص حصول اطمینان از استقلال هنگ‌کنگ را زیر پا گذاشتند.

او ادامه داد: آمریکا خواهان روابط باز و سازنده با چین است اما دستیابی به چنین روابطی ما را ملزم می‌سازد که از منافع ملی خود به طور جدی دفاع کنیم. دولت چین به طور مستمر تعهدات خود را در قبال ما و بسیاری از کشورهای دیگر نقض کرده است. این واقعیت‌های مشخص، قابل چشم‌پوشی یا کنار گذاشتن نیست.

رییس‌جمهوری آمریکا بیان کرد: جهان اکنون دچار رنجی است که نتیجه شرارت دولت چین است. لاپوشانی چین در قبال ویروس ووهان اجازه داد که بیماری در سراسر جهان پخش شده و یک همه‌گیری جهانی رقم زند که به قیمت جان ۱۰۰ هزار آمریکایی و بیش از یک میلیون کشته در سراسر جهان تمام شده است. مقام‌های چین پس از آن که برای نخستین بار از این ویروس مطلع شدند، تعهدات گزارش‌دهی به سازمان بهداشت جهانی را نادیده گرفتند و این سازمان را تحت فشار قرار دادند تا دنیا را گمراه کند.

او گفت: جان‌های بی‌شماری گرفته شده و دشواری اقتصادی شدیدی در سراسر جهان دامن‌گیر شده است. آنها به طور جدی علیه اقدام من به بستن زودهنگام مرزها روی چین توصیه کردند اما من این کار را کردم و ثابت شد که صد درصد درست بوده است.

ترامپ ادامه داد: چین کنترل کامل روی سازمان بهداشت جهانی دارد و این به رغم آن است که سالانه تنها ۴۰ میلیون دلار به این سازمان می‌دهد و این عدد قابل مقایسه است با مبلغی که آمریکا به این سازمان می‌دهد که تقریباً سالانه ۴۵۰ میلیون دلار است

رییس‌جمهوری آمریکا اضافه کرد: ما جزئیات اصلاحاتی را تبیین کرده‌ایم که سازمان بهداشت جهانی باید اعمال کند و با آنها مستقیماً مشارکت داشتیم اما آنها از اقدام سر باز زدند. از آنجا که آنها از انجام اصلاحات خواسته شده و بسیار مورد نیاز بازماندند، ما از امروز روابط با سازمان بهداشت جهانی را قطع خواهیم کرد و منابع مالی مربوطه را به سایر نیازهای ضروری بهداشت عمومی جهانی شایسته و فراگیر اختصاص خواهیم داد.

ترامپ تصریح کرد: جهان، پاسخ‌های چین را درباره ویروس می‌خواهد. باید شفافیت داشته باشیم.

رییس‌جمهوری آمریکا ضمن «تراژدی» خواندن قانون جدید امنیتی چین برای هنگ‌کنگ، گفت، ایالات متحده در واکنش به این تصمیم پکن، امتیازات تجاری و مسافرتی را که برای هنگ‌کنگ به عنوان یک منطقه نیمه‌مختار لحاظ کرده بود، لغو می‌کند.

چین که هرگونه انتقاد خارجی مرتبط با هنگ کنگ را دخالت در امور داخلی خود می داند، از کشورهای غربی خواسته از مداخله در امور هنگ‌کنگ پرهیز کنند.

ترامپ چین را متهم کرد که سیاست یک کشور-دو نظام را که پیش‌تر از آن به عنوان دکترین خود درباره هنگ‌کنگ معرفی کرده بود، اکنون با سیاست یک کشور، یک نظام جایگزین کرده و این به نظر رئیس جمهوری آمریکا «یک تراژدی برای هنگ‌کنگ» است.

در میان اقداماتی که دولت آمریکا برای واکنش به قانون امنیتی جدید چین درباره هنگ‌کنگ در نظر گرفته، ترامپ به تعلیق ویزای شهروندان چینی اشاره کرد که ممکن است از سوی آمریکا خطر امنیتی بالقوه برای ایالات متحده محسوب شوند.

310311

کد خبر 1393619

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 1 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 8
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۰۹:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۰
  0 0
  ای کاش از شورای امنیت هم خارج بشه که دیگه اینهمه "وتو" بازی هم نمی کردن
 • IR ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۰
  0 0
  دمش گرم پولشو امريكا بده حالشو چين ببره
 • IR ۱۲:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۰
  0 0
  وقتی یک روانی در راس قوی ترین کشور دنیا قرار میگیرد.
 • IR ۱۲:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۰
  0 0
  به درک
 • IR ۱۳:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۰
  0 0
  سازمان های بین المللی اگر بخواهند در مخالف منافع آمریکا و اسراییل عمل کنند کنار کذاشته میشوند پس نیازی به نبوغ نیست که بدانیم که این سازمان ها فقط و فقط برای ما هزینه تراشی کرده اند و لاغیر .
 • شمس تبریزی IR ۱۳:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۰
  0 0
  ترامپ گفت «لاپوشانی چین در قبال ویروس ووهان اجازه داد که بیماری در سراسر جهان پخش شده و یک همه‌گیری جهانی رقم زند که به قیمت جان ۱۰۰ هزار آمریکایی و بیش از یک میلیون کشته در سراسر جهان تمام شده است». آخه مگه نمیدونی پیش از ظهور مسیح بیماری های مسری فراگیر میشه و جمعیت زیادی هم تلف میشه؟ به چین چه ربطی داره. نزدیک ظهور مسیح و ملاقات تو و پمپیو و بی بی مسیحی شده با خدا در آسمان داره نزدیک میشه. به جای اینکه خودت را برای ملاقات آماده کنی، اومدی و داری چرت و پرت میگی. خوب کردی که از این سازمان بی خاصیت بهداشت جهانی خارج شدی. کار این سازمان، فقط به تعویق انداختن رستاخیز مسیحه.
 • عباس IR ۱۰:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۱
  0 0
  سلام،انسانها برای برطرف نمودن مشکلاتشان نیاز به همگرایی دارند اما ترامپ این مجنون به ظاهر عاقل دنیا را به طرف واگرایی ودور شدن انسانها از همدیگر هدایت می کند.
 • عباس IR ۱۲:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۱
  0 0
  امریکا که کشوری آنارشیست است ومتعهد به هیچ قانون بین المللی نیست بهتر است نه تنها از سازمان بهداشت جهانی بیرون رود بلکه از سازمان ملل وکلیه سازمانها ومجامع بین المللی اخراج شود.