پاسخ کدخدایی به سوالاتی درباره قتل رومینا اشرفی، حذف ۴ صفر از پول ملی و قانون انتخابات

سخنگوی شورای نگهبان گفت: هنوز ابهاماتی درباره لایحه حذف چهار صفر از پول ملی وجود دارد که باید رفع شود و پس از رفع ابهامات اعلام نظر می‌کنیم.

به گزارش خبرآنلاین، عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان، امروز(شنبه) در نشست خبری گزارشی از بررسی مصوبات مجلس شورای اسلامی ارائه داد.

وی گفت: ایرادات  ۹ مصوبه مجلس با توجه به رفت و برگشت هایی که بین شورا و مجلس انجام شده است برطرف شده و عدم مغایرت آن با شرع و قانون اساسی به مجلس شورای اسلامی اعلام شده است.  لایحه کمک به سامانه پسماندهای عادی با مشارکت بخش غیردولتی، طرح استفساریه بند الف ماده ۱۰۳ قانون خدمات کشوری، ایرادی با شرع و قانون اساسی ندارد. طرح استفساریه تفسیری درباره معادل سازی مدرک کارشناسی برای استخدام افراد است.

کدخدایی اضافه کرد: طرح الحاق یک ماده به قانون تعیین تکلیف معلمان حق التدریسی و آموزشیاران نهضت سوادآموزی مغایرتی با شرع و قانون اساسی نداشت.

وی گفت: طرح دو فوریتی مقابله با اقدامات خصمانه رژیم صهوینستی علیه صلح و امنیت نیز واجد بار مالی نبود و مورد ایراد شورا قرار نگرفت، علاوه بر این لایحه تشویق سرمایه گذاری متقابل بین ایران و عراق و لایحه الحاق ایران به موافقتنامه حمل و نقل مواد غذایی فسادپذیر نیز جهت اجرا به مجلس ابلاغ شد.

اهم اظهارات وی را در ادامه به نقل از مهر و فارس بخوانید؛

* لایحه موافقتنامه سرویس های هوایی دو جانبه بین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری کویت و همچنین لایحه حمایت قضایی و بیمه ای از ماموران یگان حفاظت  محیط زیست و جنگل بانی مغایرتی با شرع و قانون اساسی نداشت. علاوه بر این طرح دو فوریتی کاهش حبس تعزیری مورد تایید شورا قرار گرفت.

*{ با تشریح طرح ها و لوایح مغایر با شرع و قانون اساسی}: طرح الحاق یک ماده به قانون نحوه فعالیت احزاب و گروه های سیاسی مورد ایراد شورای نگهبان قرار گرفت زیرا طبق این طرح مقرر شده است ضوابطی برای فعالیت احزاب و گروه های سیاسی در قالب آیین نامه در نظر گرفته شود که شورای نگهبان آن امر را مغایر با اصل ۸۵ قانون اساسی می داند زیرا در رابطه با حقوق افراد و احزاب است و باید در مجلس تصویب شود.

وی با اشاره به بررسی طرح اصلاح قوانین انتخابات ریاست جمهوری، مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان در شورای نگهبان، گفت: صرف نظر از ایرادات و ابهامات متعدد در طرح مذکور، فرآیند نظارتی پیش بینی شده به موجب این مصوبه از جهات مختلف از جمله نحوه رسیدگی به اعتراض داوطلبان و تکالیف مراجع نظارتی مربوطه در این مصوبه با تکالیف مندرج در قانون لزوم رسیدگی دقیق به شکایت داوطلبین رد صلاحیت شده در انتخابات و همچنین از حیث نسبت ترتیبات اجرایی مقرر با قوانین موجود انتخاباتی واجد ابهام شناخته شد.

*{ با اشاره به بررسی لایحه حذف چهار صفر در شورای نگهبان}: این لایحه نیز مورد ایراد شورای نگهبان قرار گرفت زیرا در تبصره یک این لایحه با توجه به قرار دادن تعهدات کشور در مقابل صندوق بین المللی پول به عنوان یکی از معیارهای محاسبه و تعیین برابری پول های خارجی نسبت به تومان و نرخ خرید و فروش ارز، مصوبه دارای ابهام شناخته شد.

* به دلیل اهمیت این لایحه و پیگیری های دولت از  رئیس کل بانک مرکزی دعوت شد تا در جلسه شورای نگهبان حضور یابد؛ او بیش از یک ساعت در خصوص ابهامات موجود توضیحاتی ارائه کرد اما بعد از این گفتگو همچنان ایرادات فنی اعضای شورای نگهبان باقی بود.

* لایحه درآمد پایدار و هزینه شهرداری ها و دهیاری ها نیز مورد ایراد شورای نگهبان قرار گرفت زیرا بر اساس اصل ۱۰۰ قانون اساسی وظایف شوراها نظارتی است اما این طرح وظایف جدیدی را برای این شوراها در نظر گرفته است.

*{ با اشاره به بررسی لایحه ایجاد مناطق آزاد تجاری صنعتی سرخس، دوغارون و مازندران در شورای نگهبان}: ایرادات زیادی به این لوایح وارد است و نیازمند اخذ گزارشات بیشتری در این خصوص هستیم.

*{ در خصوص ایراد شورای نگهبان به لایحه تاسیس صندوق بیمه همگانی حوادث}: فقهای شورای نگهبان به این لایحه ایراد شرعی داشتند زیرا تکلیف افرادی که تحت پوشش نهادهای حمایتی نیستند و توان مالی برای پرداخت حق بیمه ندارند روشن نشده است. طرح تعیین تکلیف کارشناسان بیمه کشاورزی نیز مورد ایران شورای  نگهبان و هیئت عالی نظارت مجتمع تشخیص مصلحت نظام قرار گرفته است.

*{ با اشاره به بررسی طرح ساماندهی صنعت خودرو در شورای نگهبان}: این طرح مغایر با سیاست های اقتصاد مقاومتی تشخیص داده شد زیرا واردات خودرو در صورت اجرای آن تسهیل می شود، هیئت عالی نظارت مجمع نیز ایراداتی به این طرح داشت.

* لایحه اهداف وظایف و اختیارات وزارت ورزش و جوانان نیز مورد ایراد شورای نگهبان قرار گرفت و تاکید شد که بیان شود کلیه اهداف، وظایف و اختیارات وزارت ورزش و جوانان باید به رعایت احکام و ارزش های اسلامی و شئون انقلاب اسلامی مقید گردد.

* طرح ساماندهی کارکنان قراردادی دانشگاه پیام نور که به دلیل بار مالی مورد اعتراض دولت بود از سوی شورای نگهبان نیز مغایر با اصل ۷۵ قانون اساسی شناخته شد. لایحه موافقت نامه بین ایران و هند به منظور اجتناب از اخذ مالیات مضاعف و جلوگیری از فرار مالیاتی در مورد مالیات های بر درآمد ایراد دارد.

* فقهای شورای نگهبان در این مدت، نامه های دیوان عدالت را مورد بررسی قرار داده و نظرات خود را اعلام کردند.

* در دو هفته اخیر مجلس دهم مصوبات زیادی را برای شورای نگهبان ارسال کرده است، سه شنبه گذشته ۱۶ مصوبه به شورا ارسال شد که تلاش می کنیم در فرصت قانون نظر شورای نگهبان در خصوص این مصوبات را اعلام کنیم.

*{ خطاب به نمایندگان مجلس یازدهم}: فرصت چهار ساله را غنیمت بدانید و برای حفظ حقوق مردم تلاش کنید تا بعد از چهار سال باقیات الصالحات از خود به جا بگذارید.

* به جز منتخب تفرش و آشتیان، گزارش رسمی دیگری درباره مدرک تحصیلی دیگر منتخبان مجلس یازدهم به دست ما نرسیده است.

و*{ درباره سازوکار روال بررسی مدارک تحصیلی در صورت ادعا درباره غیر معتبر بودن مدرک تحصیلی منتخبان مجلس یازدهم}: نباید به شایعات در این خصوص توجه کرد. اگر گزارشی مستند باشد باید به کمیسیون تخصصی اعتبارنامه‌های مجلس ارجاع شود.

* امیدوارم در مجلس جدید، گذشته چراغ راه آینده باشد و در این فرصت اندک حل مشکلات مردم به خصوص مشکلات اقتصادی حل شود. شورای نگهبان هر کمکی که بتواند به مجلس جدید کند، دریغ نخواهد کرد، همانطور که ارتباط تنگاتنگی هم میان شورا و مجلس قبلی وجود داشت.

*{  درباره طرح اصلاح قانون انتخابات مجلس}: امیدواریم نمایندگان مجلس یازدهم، هر چه زودتر قانون انتخابات را سامان بدهند و اصلاح کنند.  همکاری‌ها و گفت‌وگوهایی میان شورای نگهبان و منتخبان مجلس یازدهم انجام شده و امیدواریم مجلس که رسمیت پیدا کرد، اصلاح قانون انتخابات نیز انجام شود.

*{ درباره قتل رومینا اشرفی}: قتل رومینا اشرفی، یک جنایت بود و ما هم انزجار خود را از این جنایت ها اعلام می‌کنیم.  این مسائل با یک قانون حل نمی‌شود، بلکه زمینه های اقتصادی و فرهنگی هم دارند. لایحه حمایت از اطفال و نوجوانان سال ۹۷ برای ما ارسال شده و ما ایراد گرفتیم و ۸-۹ ماه بعد دوباره برای ما ارسال شد و یک ایراد دوباره گرفتیم.

* هیچگونه قصوری از سوی شورای نگهبان در تصویب لایحه حمایت از اطفال و نوجوانان نبوده است و شورای نگهبان در بازه زمانی قانونی اعلام نظر کرده است. مجلس می‌توانست به شکل دیگری آن را بررسی و با سرعت به مجلس ارسال کند البته بنده هیچ ارتباطی میان تصویب این لایحه و آن جنایت نمی‌بینم.

*{ در پاسخ به سوالی درباره اعزام نفتکش‌های ایرانی به ونزوئلا: تدابیر مقام معظم رهبری و مقاومت مردم در مقابل تحریم‌ها، باعث کسب پیروزی بوده و رمز موفقیت‌ها، مقاومت است.

*{ در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه اظهارات شورای نگهبان در مورد علل رد صلاحیت نمایندگان مجلس عامل تضعیف خانه ملت بوده است}: بنده در شورای نگهبان همواره در جهت حمایت و تکریم مجلس صحبت کردم. برای ما مجالس هشتم، نهم و دهم تفاوتی ندارد.

* نمایندگان، منتخبین مردم هستند و جایگاه آنها محترم است، نهاد مجلس، رکن اصلی کشور در امر قانونگذاری و نظارت است و کسی به خود جرأت نمی‌دهد که در جهت تضعیف این نهاد سخن بگوید.

* شما همواره در جلسات شورای نگهبان از ما سوال می‌کنید که علت رد صلاحیت‌ها چیست، قانونگذار ما را منع کرده که به صورت عمومی دلایل رد صلاحیت افراد را اعلام کنیم اما دلایل رد صلاحیت‌ها طبق قانون مسائل مالی، اخلاقی و ضدیت با انقلاب است، بیان قانونی مسئله به معنای تضعیف نمایندگان نیست. ما از کسی اسم نبردیم. ذکر قانون تضعیف مجلس نیست.

* صحبت‌هایی که نمایندگان در یکی دو هفته اخیر داشتند را با نظرات بنده مقایسه کنید. کدام توهین، اساعه ادب و تضعیف شورای نگهبان و مجلس بود. قضاوت با شماست.

*{در پاسخ به سوالی در مورد علت عدم حضور آیت الله جنتی در مراسم افتتاحیه مجلس یازدهم}: با توجه به شیوع بیماری کرونا، پروتکل‌هایی وجود داشت که از ابتدا اعلام کردند تعداد مدعوین مجلس محدود است. از شورای نگهبان، بنده و آیت الله جنتی برای حضور در این مراسم دعوت شدیم. آقای جنتی سفر بودند. تلاش کردند که برگردند اما امکانپذیر نبود به همین جهت بنده در جلسه افتتاحیه حضور یافتم.

*{ در پاسخ به سوال دیگری در خصوص امکان اصلاح قانون مجازات در زمینه قتل فرزند توسط پدر}: شورای نگهبان از هرگونه قانون جدید برای مجازات این گونه افراد استقبال می‌کند. اگر این مشکلات با قانونگذار حل می‌شود شورای نگهبان خود را موظف می‌داند که گام‌هایی در این مسیر بردارد.

*{ در پاسخ به سوال دیگری در خصوص اظهارات رئیس جمهور مبنی بر ناهماهنگی وزارت کشور با شورای نگهبان برای برگزاری انتخابات به صورت الکترونیکی}: وزیر کشور اخیراً اعلام کرد همکاری و هماهنگی که بین شورای نگهبان و وزارت کشور در انتخابات مجلس شورای اسلامی وجود داشت در هیچ دوره‌ای وجود نداشته است. شاید رئیس جمهور اطلاعات دقیقی در این خصوص ندارد و یا گزارش دقیقی برای او ارسال نشده است.

* در حوزه قانونی، فنی و رایانه‌ای ارتباطات تنگاتنگی بین وزارت کشور و شورای نگهبان در این خصوص وجود داشت و تلاش شد برای تحقق این مطالبه مردم و شورای نگهبان گام‌های جدی برداشته شود. لذا در انتخابات مجلس احراز هویت به صورت الکترونیکی انجام شد.

* امنیت آرای مردم برای ما مهم است، ما باید پاسدار آرای مردم به عنوان حق الناس داشتیم. در صورت تأمین امنیت آرا مشکلی با برگزاری الکترونیکی انتخابات نداریم.

* با وزیر ارتباطات که فردی متخصص در این زمینه است مشورت کردم اما او هم اعلام کرد تردید جدی در خصوص این سازوکار وجود دارد.

*{ در پاسخ به سوال دیگری پیرامون طرح نمایندگان مجلس دهم برای نظارت بر حقوقدانان شورای نگهبان}: بررسی طرح اصلاح آئین نامه داخلی مجلس در این خصوص در دستور کار شورای نگهبان قرار دارد و زمانی که شورا نظر خود را اعلام کند بنده نظر شورا را اعلام می‌نمایم.

* در قوانین موجود نسبت به تخلفات همه مقامات از جمله اعضا و حقوقدانان شورای نگهبان و مخصوصاً انتخابات، مجازات وجود دارد و اگر اعضای شورا تخلف کنند قانون می‌تواند آنها را مورد تعقیب قرار دهد.

* اعضای حقوقدان شورای نگهبان، کارشناس هستند، اگر بخواهند آنها را به خاطر نظراتشان تحت تعقیب قرار دهند خلاف است اما اگر تخلفی انجام دهند قوانین ما مقررات لازم برای برخورد با این گونه تخلفات را دارد.

*{در واکنش به سوالی مبنی بر اینکه افرادی در زمان انتخابات شورای نگهبان را به نقض حقوق افراد رد صلاحیت شده متهم کرده اند و آیا شورای نگهبان تصمیم دارد علیه این افراد اقدام حقوقی کند}: ما از این آسیب‌ها زیاد دیده ایم و کسانی که رأی نمی‌آورند و یا تأیید صلاحیت نمی‌شوند، معمولاً چنین مطالبی را درباره شورای نگهبان مطرح می‌کنند اما ما به این مطالب توجهی نمی‌کنیم چرا که اجرای قانون برای ما اهمیت دارد.

* ما شکایتی از این جهت نخواهیم داشت اما اگر در جایی افترا یا توهین شود، حق قانونی خود می‌دانیم که اقدام کنیم.

*{درباره نشست‌های اعضای شورای نگهبان در خارج از کشور}: شورای نگهبان مانند برخی از نهادها در رفت و آمد به خارج از کشور نیست اما در حد تبادل نظرات کارشناسی، هیئت‌هایی از کشورهای مختلف به ایران آمده اند و هیئت‌هایی از ایران هم به برخی از کشورهای خارجی رفتند.

* آخرین ملاقاتی که داشتیم مسئولانی از کشور تایلند به ایران آمدند که یک سفر کاری بود و جلسات کارشناسی متعددی با اعضای شورای نگهبان داشتند.

*{ در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه شما در یکی از توئیت های خود گفتید که نظارت استصوابی براساس قانون مجلس شورای اسلامی و قانونی است}: مجلس چهارم نظارت استصوابی را به تصویب رساند و شورای نگهبان خود را مکلف به آن می‌داند.

*{ در واکنش به سوالی درباره اعتراض سه منتخب مجلس یازدهم به اعتبارنامه یکی دیگر از منتخبان این دوره از مجلس شورای اسلامی}: نظرات شورای نگهبان در این باره دیگر تمام شده است و اگر مطلب جدیدی درباره وضعیت منتخبان مجلس وجود دارد، باید در بررسی اعتبارنامه آنان مورد توجه قرار گیرد.

*{ در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا شورای نگهبان آموزش قانونگذاری برای منتخبان مجلس یازدهم می‌گذارد؟}: این مسئله یک نیاز جدی است اما شورای نگهبان در این زمینه وظیفه قانونی ندارد.

* البته ما آمادگی داریم که ظرفیت پژوهشکده و کارشناسان شورای نگهبان را در اختیار نمایندگان مجلس یازدهم بگذاریم.

۲۷۲۱۵

کد خبر 1393709

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 2 =