اعتراض اینترن‌ها به تصمیم دانشگاه علوم پزشکی اصفهان/ تجدید دوره پاداشی تلخ برای مبارزه با کرونا

مسؤولان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان تصمیم به تجدید دوره تمامی اینترن‌ها در ۳ ماهه اسفند و فروردین و اردیبهشت گرفته‌اند که این امر سبب اعتراض اینترن‌ها (دانشجویان پزشکی) شده است.

به گزارش خبرآنلاین از اصفهان ، شیوع ویروس منحوس کرونا در جامعه، ارزش وجودی فرشتگان نجات را بیش از گذشته عیان کرده است و امروز تمام اقشار از مسؤولان تا مردم قدردان ایثار و تلاش مدافعان سلامت هستند، این روزها کادر درمانی بیمارستان‌های اصفهان در خط مقدم جنگ با ویروس کرونا هستند و رسالت و تعهد سنگینی در قبال سلامت جامعه به عهده دارند که در این راستا سلامتی خود را نیز در کف اخلاص گذاشته‌اند.

سفید پوشانی که در مقابل تمام کمبودها و کاستی‌ها صبر پیشه کرده‌اند و بر اساس وظیفه انسانی خود تنها به نجات جان مردم فکر می‌کنند و با وجود مواجه‌شدن با ناملایمات، عرصه خدمت را به جولانگاه تسویه‌حساب تبدیل نکرده‌اند.

در شرایطی که ویروس مرموز کرونا هر روز رویی از پیچیدگی‌های خود را نشان می‌دهد و همچنان علم بشر از کشف دارو و واکسن علیه آن عاجز مانده، مدافعان عرصه سلامت نیز هر روز نمایی از فداکاری و ایثار خود را در عرصه خدمت به کشور و نجات جان هم‌وطنانشان عیان می‌کنند؛ امروز مردم قدرشناس خدمات کادر درمانی بیمارستان‌ها هستند و بیش از گذشته نسبت به سختی کار آن‌ها و خدماتی که این قشر برای جامعه دارد، آگاه شده‌اند و گویای این سختی‌ها و خدمات تصاویر و فیلم‌هایی است که در فضای مجازی دست‌به‌دست می‌شود.

اینترن‌های دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در خط مقدم مبارزه با کرونا

همزمان با شیوع کرونا در اصفهان، اینترن‌های (دانشجویان پزشکی) دانشگاه علوم پزشکی اصفهان مشابه تمامی پزشکان کشور در خط مقدم مبارزه با کرونا ایستادند و انجام وظیفه کردند و تعدادی در حالت آماده‌باش قرار گرفتند و تعدادی بنا به شرایط موجود تعدیل شدند.

صرف نظر از این‌که با وجود وعده‌های مسؤولان و زحمات شبانه‌روزی اینترن‌ها در شیفت‌های سخت و در معرض خطر، هیچ‌گونه مزایا یا تشویقی برای اینترن‌ها در نظر گرفته نشد، اکنون مسؤولان این دانشگاه تصمیم به تجدید دوره تمامی اینترن‌ها در ۳ ماهه اسفند و فروردین و اردیبهشت گرفته‌اند که با مشکلات عدیده‌ای همراه است و تعداد زیادی از اینترن‌ها دیرتر فارغ‌التحصیل خواهند شد و در امتحان دستیاری و زندگی شخصی خود به مشکل بر می‌خورند و همگی مجبور خواهند شد کشیک‌های طاقت‌فرسای این ۳ ماهه را تکرار کنند.

تجدید دوباره دوره‌های اینترن‌های دانشگاه علوم پزشکی اصفهان

رسول ظهورسلیمانی در اصفهان در این رابطه اظهار داشت: به دلیل شرایط موجود و اتفاقات اخیر، نامه استعفای خود را تحویل مسؤولان داده‌ام و اعلام کردم که با این شرایط دیگر به عنوان نماینده دانشجویان ورودی بهمن سال ١٣٩٢ و دبیر شورای مشاوران جوان حاضر به ادامه کار نیستم.

دبیر شورای مشاوران جوان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با بیان این‌که بحث ترمیم خلاء آموزشی چند ماه اخیر و تمدید دوره‌ها از حدود دو هفته پیش آغاز شده است، افزود: مسأله‌ای که دانشکده مدنظر داشت این بود که دانشجویان در ماه‌های اسفند، فروردین و اردیبهشت آموزش ندیده‌اند و این دوره‌ها باید دوباره گذرانده شوند.

وی تصریح کرد: این مسأله سبب می‌شود که طول تحصیل دانشجویان به میزان قابل توجهی افزایش پیدا کند، در نهایت پس از پیگیری‌های بسیاری که انجام شد و روزانه ۴ تا ۵ ساعت با مسؤولان صحبت می‌کردیم، قرار بر این شد که در جلسه شورای آموزش بالینی، دانشگاه تصمیم نهایی را بگیرد و دانشجویی هم در این جلسه شرکت نکند، البته با صحبت‌هایی که انجام شد، مجوز ورود به این جلسه را پیدا کردیم.

ظهورسلیمانی ادامه داد: دانشگاه پیشنهاد خود را درخصوص ماه‌های اسفند، فروردین و اردیبهشت ارائه داد و ما نیز باید صحبت و پیشنهادات خود را بیان ‌کردیم، بر اساس چارچوب وظایفی که داشتیم باید خط قرمزها را برای خود رسم می‌کردیم تا بر اساس آن‌ها مسائل را مطرح کنیم.

طول مدت تحصیل دانشجویان نباید افزایش پیدا کند

دبیر شورای مشاوران جوان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان گفت: ما به این دو نکته توجه کردیم که طول مدت تحصیل دانشجویان افزایش نیابد و پیوستگی برنامه آموزشی مقاطع مختلف بالینی حفظ شود.

وی با بیان این‌که بحث‌های مفصلی در این رابطه انجام شد، ادامه داد: در ابتدا مسأله این بود که بخش اسفندماه برای همه مورد قبول واقع شود، یعنی حتی برای بخش‌های روانپزشکی، پوست که به‌طور کامل تعطیل بود و دانشجویان کشیک هم نداشتند نیز اسفند ماه مورد قبول واقع شود و تمام برنامه در ٣١ شهریور به اتمام برسد.

ظهورسلیمانی عنوان کرد: جلسه شورای مدیران گروه‌های بالینی نیز برگزار شد که ما در این جلسه حضور نداشتیم و از خروجی‌های آن بی‌اطلاع هستیم و حتی به‌طور شفاهی هم مطلبی در این خصوص گفته نشده است.

دبیر شورای مشاوران جوان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با بیان این‌که با مشورتی که با حداقل ٢٠ دانشجوی اینترن پزشکی داشتیم به این نتیجه رسیدیم که باید روی چند مورد خاص پافشاری شود، خاطرنشان کرد: در نهایت به توافق نامناسبی رسیدیم که طبق آن باید بخش اسفند ماه بخشیده شود و برای حدود ٣٨ نفر از افرادی که در نیمه دوم ماه در بخش‌های ارتوپدی، ENT، پوست و نورو بودند، نیمه اول را قبول کردند.

وی اضافه کرد: البته پیشنهاداتی به دانشکده ارائه شده که به طول دوره دانشجویان اضافه نشود و از کلینیک‌های ویژه عصر استفاده شود و دانشجویان همزمان با دوره خود بخش‌های ١۵ روزه را یک هفته و بخش‌ روان‌پزشکی که یک‌ ماه بود را حدود ١۵ در کلینیک ویژه مشغول شوند تا به دوره اضافه نشود.

ظهور سلیمانی اضافه کرد: برای بخش‌های فروردین، اردیبهشت، خرداد، تیر، مرداد و شهریور از ابتدای خرداد تا پایان شهریور نیز که در کل ١٢۴ روز است به ۶ دوره ٢٠ روزه تبدیل شود، یعنی از بخش‌های دیگر کم شود و به بخش‌هایی که در گذشته رفتند، اضافه شود.

دبیر شورای مشاوران جوان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان عنوان کرد: از ابتدای مهر ماه هم کسانی که درس‌شان به اتمام رسیده و فارغ‌التحصیل می‌شوند و بقیه افراد هم به روال سابق یعنی دوره‌های یک ماهه طبق برنامه خود برمی‌گردند.

بخش طب اورژانس دانشجویان پذیرفته شد

وی در خصوص بخش‌های ٢٠ روزه که قرار است در ماه‌های فروردین، اردیبهشت، خرداد، تیر، مرداد و شهریور گذرانده شود، گفت: بخش طب اورژانس دانشجویان فروردین و اردیبهشت مورد قبول واقع شده و دیگر نیازی به گذراندن آن‌ها نیست، بنابراین دو دوره ۲۰ روزه در برنامه خالی خواهد بود که به دانشکده پیشنهاد دادیم که این کشیک‌ها به افراد داوطلب فروخته شود، زیرا طب اورژانس هیچ‌گونه تعطیلاتی نداشت و این افراد مانند روزهای عادی و چه بسا دشوارتر به کار خود ادامه دادند.

ظهور سلیمانی افزود: برای بقیه بخش‌های شش ‌ماهه دوم هم چیزی که تا به حال اطلاع داریم، این است که ٢٠ روزه می‌شوند تا برای دانشجویانی که در ادامه رزیدنت خواهند شد، مشکلی ایجاد نشود.

دبیر شورای مشاوران جوان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان گفت: با این روند، بزرگترین ظلم در حق کسانی می‌شود که از ورودی‌های قبل از مهر ٩٢ بودند و برای مثال تنها یک بخش فروردین را داشتند و کشیک هم گذراندند و با این شرایط در خردادماه به آن‌ها اعلام کردند که دوباره باید دوره ٢٠ روزه طی کنید.

وی بیان کرد: معتقد هستیم در حق تمامی اینترن‌هایی که در این شرایط خطرناک کشیک دادند و  افرادی که دوره سختی را در این چند ماه گذراندند و دوباره باید ۴٠ روز دیگر این دوره‌های دشوار را طی کنند و حتی از دوره‌های آسان‌شان ١٠ روز کم خواهد شد، ظلم می‌شود و با این برنامه ناعدالتی بسیاری پیش خواهد آمد.

ظهور سلیمانی خاطرنشان کرد: البته اتفاقات خوبی هم رخ داد، مثلاً  با توجه به نقشه‌ای که دانشکده داشت و قرار بود طول دوره‌ها افزایش یابد، این اتفاق رخ نخواهد داد و نظم برنامه‌ها بهم نخواهد خورد.

نتایج زیر از جلسه دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با نمایندگان گروه‌های اینترنی به دست آمده است:

 اینترن‌ها در هر کدام از گروه‌های آموزشی بسته به شرایط خود با هماهنگی مدیر گروه مربوطه و طبق شرایطی که در جلسه مطرح شد اقدام به تعدیل دانشجویان خواهند کرد.

 همه کلاس‌های آموزشی بالینی و تمامی امتحانات به طور کامل لغو است.

 برای کلیه دانشجویان بالینی نمرات قبولی ارسال خواهد شد و هیچکس موظف به گذراندن مجدد بخش مربوطه نیست.

 تعدیل دانشجویان طبق برنامه اعلامی به نماینده گروه‌ها از شنبه و پس از ابلاغ رسمی قابل اجرا است. کلیه اینترن‌های تعدیل شده در اختیار دانشگاه هستند و باید آمادگی داشته باشند در سریع‌ترین حالت ممکن وظایف محوله را اجرا کنند.

 کلیه دانشجویان شاغل در بخش‌ها، بویژه دانشجویان در بخش‌های آلوده باید با وسایل و حفاظت فردی مناسب باشند؛ در صورتی که وسایل در اختیار این افراد قرار نگیرد، می‌توانند اعلام کنند که بدون حفاظت فردی امکان انجام فعالیت نیست اما حق ترک محل را ندارند و به محض تهیه وسایل فردی به وظایف خود عمل کنند.

لغو متن توافق نمایندگان گروه‌های اینترنی با دانشگاه علوم پزشکی اصفهان

اما متن توافق نمایندگان گروه‌های اینترنی با مسؤولان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در اسفند ماه با تصمیم جدید دانشکده پزشکی زیر پا گذاشته می‌شود.

بر همین اساس دانشجویان به این تصمیم اعتراض شدیدی کردند. با وجود این شرایط تست کرونای ۹ دانشجو و کارمند خوابگاهی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان هم مثبت شده است و این امر موجی از نگرانی را بین دانشجویان و خانواده‌های آن‌ها ایجاد کرده است.

موضوعی که علی‌رغم تماس‌ها و پیگیری‌های خبرنگار فارس تا امروز واکنش و پاسخی از سوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان نسبت به آن ارائه نشده است.

موضوع تجدید دوره تمامی اینترن‌ها در ۳ ماهه اسفند و فروردین و اردیبهشت، یکی از سوژه‌های ثبت‌شده در سامانه فارس من با عنوان «تجدید دوره انترن‌های دانشگاه اصفهان را متوقف کنید» بوده است. این پویش تا این لحظه بیش از ۴۶۰ امضا مردمی را جمع‌آوری کرده است.

48

کد خبر 1394701

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 4 =